
Razstava oz. projekt Nove prakse, nova orodja si prizadeva osvetliti način delovanja sodobnih »slovenskih« arhitekturnih praks. Povod za projekt so bili trije pogovori med sodelujočimi arhitektkami_i z Matevžem Čelikom in Miko Cimolini, v katerih so ugotavljali, kakšne organizacijske, projektantske in druge strokovne novosti uvajajo v svoje delo in s tem spreminjajo način, kako razumemo arhitekturno dejavnost danes. Predstavljene arhitekturne prakse so začele samostojno strokovno delovati pred desetimi ali petnajstimi leti, v času začetkov svetovne finančne krize in vse večjega vpliva podnebne krize, ko so se hkrati odprle široke možnosti za globalno povezovanje in širjenje zavesti skupnostno naravnane odgovornosti za obstoj planeta. Krizno obdobje je vsekakor pospešilo premike v načinu razmišljanja o arhitekturnih nalogah, premišljanja o povezavi arhitekture in družbe, ekologiji, pa tudi o samem načinu organiziranja prakse in dela.
Po poglobljenemu vodstvu po razstavi se bomo z dijakinjami in dijaki pogovorili o ključnih vprašanjih, ki jih razstavni projekt izpostavlja, predvsem pa o vlogi arhitekture danes ter o arhitekturi prihodnosti, o povezavi arhitekture in družbe, ekologije, ideologije in dr. Omenjene teme bomo raziskovali tudi na ustvarjalni delavnici, ki bo sledila vodstvu.
Pedagoški program v okviru razstave Nove prakse, nova orodja bomo izvajali do četrtka, 31.3.2022. Udeležba je brezplačna.
Program vodi likovna pedagoginja in umetnica Nevena Aleksovski.
Za želeni termin pišite vsaj tri dni pred vodstvom na e-naslov: pedagoski.program@skuc.org
Veselimo se sodelovanja z vami!
Lep pozdrav!