Naročam se na e-novice

V I Z U A L N E   U M E T N O S T I

ŠKUC je konec sedemdesetih let odprl svoj razstavni prostor. Razstavni prostor je bil odgovor na takratno prevladujočo razstavno politiko uveljavljenih nacionalnih galerij in institucij v Sloveniji. Galerija Škuc deluje od leta 1978 v prostorih na Starem trgu 21 v Ljubljani. V osemdesetih letih je postala center alternativne (sub)kulture na Slovenskem.

Galerija Škuc že od svojega začetka deluje na področju sodobne likovne umetnosti v mednarodnem evropskem kontekstu. Prireja samostojne razstave mladih in tudi vrhunskih mednarodno uveljavljenih umetnikov, sodeluje z gostujočimi kustosi in s priznanimi evropskimi institucijami in razstavišči, izdaja strokovne publikacije, prireja predavanja in delavnice.

Galerija Škuc je pomemben razstavni, prireditveni, založniški, raziskovalni in dokumentacijski center na področju sodobne vizualne umetnosti. Vse o tekočih dogajanjih in razstavah najdete na www.galerijaskuc.si

 

 V     I     S     U     A     L          A     R     T     S

In the late 1970s, ŠKUC opened its own exhibition space as a response to the mainstream exhibition policy of established national galleries and art institutions in Slovenia at the time. The Škuc Gallery has been located at 21 Stari trg in Ljubljana since 1978. In the 1980s the Gallery became the centre of alternative (sub)culture in Slovenia. Since the outset the Gallery has also been engaged in presenting contemporary visual art from the international scene. The Gallery organises solo exhibitions of both young Slovenian and world-renowned artists, collaborates with visiting curators and prominent European institutions and galleries, publishes specialist publications, and organises lectures and workshops. The Škuc Gallery has become an important exhibition, entertainment, publishing, research and documentation centre of contemporary visual arts. Information about current exhibitions and other activities can be found at www.galerijaskuc.si/.

 

prisotnost skupnosti razstava
P R I S O T N O S T
S K U P N O S T I
R A Z S T A V A
Lepo vabljene_i na odprtje razstave Prisotnost skupnosti v petek, 29. 3. 2024, ob 19. uri v Galeriji Škuc.
Prisotnost skupnosti / Presence of Communities 29. 3.–25. 4. 2024

Kurator_ka: Tia Čiček , Jernej Škof Oblikovanje prostora: Jan Brovč , Kovrđava Mlade raziskovalke_ci: Nuka Horvat , Tamara Mihalič , Danko Ostojić , Monika Zupin

Obrazstavni dogodki
Več informacij

V letu 2024 obeležujemo 40. obletnico gibanja skupnosti LGBTQIA+ v Sloveniji. Del celoletnega dogajanja, mdr. razstave v Muzeju novejše zgodovine, Mestnem muzeju, Galeriji Kresija, Galeriji Alkatraz, na ploščadi pri Figovcu in še marsikje, je tudi začasen skupnostno-kulturni prostor, ki ga z gradniki lokalnih LGBTQIA+ skupnosti med 29. marcem in 25. aprilom aktiviramo v Galeriji Škuc. Na eni lokaciji združujemo javna mesta, kot so lokali, knjižnice, klubi, festivali, ne nazadnje »odri/zaodrja«, brez katerih bi skupnosti ostajale javnosti skrite, težko dosegljivi varni prostori za LGBTQIA+ osebe pa še manj dostopni, kot se zdijo že sedaj. Čeprav smo v preteklih štirih desetletjih dosegli že pomembne mejnike na poti k enakopravnosti, sprejemanju in raznolikosti, vemo, da je pred nami še veliko dela.
Zavedamo se pomena kvira, ki vztrajno stremi h kvir horizontu, kot ga opredeli Muñoz [1] . Kjer prepoznavamo potencial za nadaljnji razvoj in rast naše skupnosti. Kvir horizont označuje še neuresničeno, izpostavlja razumevanje kvirovstva kot nečesa, namenjenega prihodnosti in upanju, vedno na obzorju in ne v celoti prisotno v sedanjem trenutku. Kvir horizont nakazuje, da je kvirskost način bivanja v zamaknjenem času, v katerem je primež heteroseksualnega časa prekinjen ali izstopljen.
Skupnostni prostor aktiviramo ob zavedanju, da se mnogim po svetu prostori svobode do ljubezni, do sobivanja, do izražanja močno krčijo. Aktiviramo ga ob zavedanju preteklih bojev in zgodovini mnogih izbrisov življenj lokalnih neheteronormativnih oseb. Predvsem pa ga aktiviramo v praznovanju lokalnih kulturnih, skupnostnih in aktivističnih praks, ki so uspešno vzpostavile take kulturne (infra)strukture, da še danes poganjajo ustvarjalnost in solidarnost lokalnih LGBTQIA+ skupnosti.
SKUPNOSTNO-KULTURNI PROSTORI
Z namenom izpostaviti opolnomočenje in prakse samoorganiziranja v LGBTQIA+ skupnostih ter omogočiti posameznicam_kom, ki skupnosti soustvarjajo, lastne interese, smo skupnostni prostor razdelili na gradnike: ODER/ZAODRJE, BAR, KNJIŽNICA in KVIR LAB. Tako jih lahko uporabljajo številne organizacije in skupnosti, njihova želja pa je sprejeti vsako_ega, ki želi vstopiti v varen prostor, se sprostiti, zabavati, brati in/ali se povezovati s podobno mislečimi posameznicami_ki.
ODER/ZAODRJE
Oder je srčika raznolikega in živahnega LGBTQIA+ dogajanja. Kljub obstoječim neenakostim med heteronormativnimi in kvir življenji so namreč LGBTQIA+ zabavni in kulturni programi nekakšen prostor osvobajanja, kjer se naša skupnost lahko izraža in povezuje brez spon vsakdana. Med aktivatorji odra je tudi Kabaret Tiffany, že dolga leta pomemben kulturni steber LGBTQIA+ skupnosti, ki s svojimi nastopi in predstavami prispeva k raznolikosti in sprejemanju ter ustvarja prostor za izražanje in zabavo brez predsodkov. Na odru pripravljamo številne dogodke, katerih namen je obiskovalke_ce razstave ne le spraviti v dobro voljo, temveč jim prikazati, kako pomembno vlogo imata zabava in kultura pri gradnji skupnosti.
BAR
Bar je ključen prostor diskurza, ki številnim pomeni tudi dostop do skupnosti in povezovanje z drugimi. Tu se lahko sprostite in družite s prijatelji_cami in znanci_kami, v večernih urah pa (dejavno) sodelujete v razpravah o pomembnih vprašanjih LGBTQIA+ skupnosti – tako o njeni preteklosti kot tudi prihodnosti. Bar ima na programu različne dogodke in aktivnosti, ki spodbujajo dialog med obiskovalkami_ci ter omogočajo izmenjavo mnenj in izkušenj, pa tudi pogovore z gostjami_i LGBTQIA+ skupnosti. Z raznovrstnimi prireditvami želimo graditi trdnejše vezi v skupnosti ter krepiti občutek pripadnosti in enotnosti.
KVIR LAB
Kvir lab omogoča mladim posameznikom_cam spoznavanje bogate zgodovine in teorije kvira ter razmišljanje o prihodnosti naše skupnosti. Skupina se oblikuje prek javnega poziva in prejme strokovno podporo za svoje projekte, ki se razvijajo v skladu s kontekstom razstave Prisotnost skupnosti . Kvir lab je namenjen štirim mladim osebam, ki s pomočjo kuratork_jev razstave in sodelujočih organizacij vzpostavijo delovni prostor raziskovanja raznolikega kulturnega tkiva regionalne LGBTQIA+ skupnosti. Vsaka_i sodelujoča_i skupaj s kuratorkami_ji opredeli predmet raziskovanja ter načrt izvajanja in predstavitve.
KNJIŽNICA
Knjižnica je prostor počitka in premisleka ob literaturi, ki osvetljuje različne vidike LGBTQIA+ skupnosti. Knjižnica seveda z veseljem sprejema v hrambo tudi besedila, ki bi jih radi delile_i z drugimi članicami_i skupnosti, saj je njen osnovni namen spodbuditi izmenjavo idej, poglobiti razumevanje raznolikosti in prispevati k razvoju kritičnega mišljenja v naši skupnosti. Dobrodošle_i ste vsi, ki si želite razširiti svoje znanje in razumevanje LGBTQIA+ skupnosti ter prispevati k njenemu razvoju in napredku.
Skupnostni prostori, ki jih ponuja razstava Prisotnost skupnosti, so namenjeni tako LGBTQIA+ skupnostim kot tudi vsem obiskovalkam_cem razstave, ki jih želijo obogatiti. Verjamemo v pomen odprtega dialoga, medsebojnega spoštovanja ter sprejemanja raznolikosti kot temeljnih vrednot naših skupnosti. Zato vas vabimo, da se pridružite našim aktivnostim, sodelujete v diskusijah, delite svoje izkušnje in znanje ter skupaj z nami gradite bolj vključujočo in strpno skupnost. Vaša prisotnost in angažiranost sta ključnega pomena pri oblikovanju prostorov, ki bodo omogočali rast, povezovanje in opolnomočenje vseh njenih članic_ov.

[1] Muñoz, José Esteban. 2019. Cruising Utopia: The Then and There of Queer Futurity . New York: New York University Press.

Slovenska lektura: Inge Pangos Angleški prevod: Arven Šakti Kralj Oblikovanje tiskovin in vizualij: Lea Jelenko

Kvir lab je del projekta Mladi in prihodnost LGBTQIA+skupnosti , ki se izvaja v okviru programa Erasmus+, sofinanciranega s strani Evropske unije.
Sponzor projekta: Radenska Adriatic
Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.
preberite več
02 2024 razstava COVER
0 2 _ 2 0 2 4
R A Z S T A V A
Vljudno vabljeni na čajanko ob začetku kuratorske raziskave, ki jo izvajata Giulia Menegale in Tina Pētersone ta petek, 23. februarja, ob 18. uri!
Vabimo vas, da s seboj prinesete tudi svoje portfolije in/ali predstavitve projektov ter v skupnem vzdušju neformalno poklepetate o svojem delu in umetniški produkciji v Ljubljani.
Drugi del našega sodelovanja s kuratorkama bo potekal v programskem letu 2025. ___________ 02_2024 23. 2.–17. 3. 2024
Kuratorki: Giulia Menegale , Tina Pētersone ___________ Razstava 02_2024 je strukturirana kot čas in prostor za kuratorske raziskave. Z njo začenjamo nov mednarodni segment našega programa, saj galerijski prostor namenjamo dveletnemu intenzivnemu sodelovanju s kulturnimi delavkami_ci (umetnicam_ki, kuratorkami_ji, piskami_ci, koreografi_njami, dramaturgi_njami itd.). Naše nenehno zanimanje in prizadevanje za širjenje reprezentativne oblike razstave opozarjata na prekarnost, pomembnost in druge vidike dela v ozadju samih razstav.
02_2024 je prvi del* našega mednarodnega sodelovanja s kuratorkama in piskama Giulio Menegale in Tino Pētersone , ki postavljata v ospredje svoje raziskave in analize mesta Ljubljane ter preučujeta, kako infrastruktura oblikuje tako družbene odnose – v katerih se proizvaja in reproducira kapital – kot tudi politiko. Zanimajo ju predvsem umetniške prakse in kuratorske metodologije, ki predvidevajo alternativne načine bivanja v mestu in so se zmožne na družbeno-ekonomske krize odzvati s preoblikovanjem tega, kar raziskovalke_ci različnih intelektualnih in političnih tradicij (od črnskih študij, marksizma do teorije afekta) imenujejo »afektivne infrastrukture«, omogočiti vsaki/vsakemu, da se prostorsko-materialno organizira bodisi v skladu z obstoječimi politično-ekonomskimi pogoji kapitalizma bodisi proti njim.
02_2024 vključuje raznolik javni program – spremljajte spletno mesto in družbene medije Galerije Škuc za prihajajoče dogodke!
*Drugi del našega sodelovanja s kuratorkama bo potekal v programskem letu 2025. ___________ Več o razstavi! ___________ Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.

preberite več
FB cover kvir lab 1
M L A D I N S K I
K V I R
L A B O R A T O R I J
V A B I L O
Vabilo k sodelovanju v mladinskem kvir laboratoriju!
V letu 2024 obeležujemo 40. obletnico gibanja skupnosti LGBTQIA+ v Sloveniji. Med številne celoletne dejavnosti vključujemo tudi razstavo Prisotnost skupnosti, ki bo odprta med 29. 3. in 25. 4. 2024, v Galeriji Škuc. V aktiviranih skupnostnih prostorih vzpostavljamo tudi začasen javni co-working prostor za mlade kvir umetnice_ke, raziskovalke_ce, aktivistke_e oziroma vse, ki bi želele_i s svojim delom raziskovati regionalno gibanje LGBT+ skupnosti, se povezovati s svojimi vrstnicami_ki in soustvarjati skupnostni prostor v Galeriji Škuc.
Kako se lahko prijavim?
Na elektronski naslov galerija@skuc.org do 15. 3. pošljite:
Europass CV (do 2 strani)
Motivacijsko pismo (do 1 stran): v katerem se na kratko predstavite in opišete vaša zanimanja v povezavi z raziskovanjem LGBTQIA+

Kdo lahko sodeluje?
Kvir laboratorij je namenjem mladim med 18. in 29. letom, ki jih zanimata kulturno in družbeno tkivo regionalnega gibanja LGBT+ skupnosti in delujete oziroma študirate na področju družboslovja, umetnosti in družbenega aktivizma.
Kako kvir laboratorij deluje?
V okviru razstave bo eden od prostorov v Galeriji Škuc namenjen 4 mladim osebam, ki bodo v njem s pomočjo kuratork_jev razstave in sodelujočih organizacij vzpostavile delovni prostor. Ta bo namenjen vašemu raziskovanju raznolikega kulturnega tkiva regionalne LGBT+ skupnosti. Vsak_a sodelujoča_i bo skupaj s kuratorkami_ji opredelil predmet raziskovanja in načrt izvajanja in predstavitve
Od sodelujočih se pričakuje, da aktivno sodelujejo pri obrazstavnih dogodkih. Vsak_a raziskovalka prejme enkratno plačilo prek študentskega servisa v vrednosti 200 € neto.

Aktivnost je del projekta Mladi in prihodnost LGBT+ skupnosti , ki se izvaja v okviru programa Erasmus+, sofinanciranega s strani Evropske unije.
preberite več
Jaka vatovec false magic 3
F A L S E
M A G I C
R A Z S T A V A
Lepo vabljene_i na odprtje razstave False Magic v petek, 19. 1., ob 18. uri v Galerijo Alkatraz (False Magic 9) in ob 20. uri v Galerijo Škuc (False Magic 3)!

False Magic 3
Galerija Škuc 19. 1.–15. 2. 2024
Umetnik: Jaka Vatovec Kuratorki_ja: Tia Čiček, Lara Plavčak
False Magic 9 Galerija Alkatraz 19. 1.–7. 2. 2024
Umetnik: Jaka Vatovec Kuratorke_ji: Vesna Bukovec, Anabel Černohorski, Ana Grobler, Sebastian Krawczyk
Montažerka: Olga Michalik

Samostojna razstava False Magic 3 umetnika Jake Vatovca v Galeriji Škuc (19. 1.–15. 2. 2024) je del projekta False Magic , ki vključuje razstavo v Galeriji Alkatraz ( False Magic 9 , 19. 1.–7. 2. 2024) in je nastal v koprodukciji z zavodom SCCA-Ljubljana. Vatovec z novo umetniško produkcijo skozi metaforo naslovi življenje z obsesivno-kompulzivno motnjo. V ospredje postavljamo odnos, ki ga gojimo tako do umetniškega materiala kot do deljenih osebnih izpovedi, ki jih načrtno ne delimo. Gre za premišljeno sodelovanje med lokalnimi nevladnimi organizacijami, ki odvzema minljivo šokantnost težkih zgodb, da lahko nagovarjamo s preudarnostjo. Poučevati, ozaveščati in zagovarjati z razumevanjem in sočutjem postajajo vedno bolj ključni vidiki samega kuratorstva in tudi umetniškega ustvarjanja, toliko bolj pomembni v prekarnih okvirih produkcije sodobnih umetnosti, v katere smo kulturne_i producentke_i (kulturne_i delavke_ci, umetnice_ki, piske_ci, kuratorke_ji itd.) ujete_i.
Več o razstavi!
PR PAKET IN IZJAVA ZA MEDIJE

Kontakt: Tia Čiček, umetniška vodja Galerije Škuc tia.cicek@gmail.com 0038651807849

Koprodukcija: Galerija Škuc , KUD Mreža , SCCA-Ljubljana

Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.

preberite več
here but somewhere else
T U K A J,
A
N E K J E
D R U G J E
R A Z S T A V A
Lepo vabljene_i na odprtje razstave Tukaj, a nekje drugje v petek, 15. 12., ob 19. uri! Ob 18. uri pa lepo vabljene_i na ogled razstave z umetnicami_ki in kuratorko.
Lepo vabljene_i na končni ogled razstave Tukaj, a nekje drugje z umetnicami_ki in kuratorko v četrtek, 11. 1. 2024, ob 18. uri!
Tukaj, a nekje drugje
15. 12.–11. 1. 2024, Galerija Škuc
Umetnice_ki: Nevena Aleksovski, Elena Čemerska, Ana Čvorović, Andrea Knezović, Ivana Mirčevska , Ilija Prokopiev, Lenka Đorojević
Kuratorka: Jana Stardelova
Skupinska razstava Tukaj, a nekje drugje skozi osebne zgodbe raziskuje univerzalne človeške izkušnje z mobilnostjo, gibanjem in pripadnostjo. V delih Nevene Aleksovski, Elene Čemerske in Ivane Mirčevske, Ane Čvorović, Andree Knezović, Ilije Prokopieva in Lenke Đorojević se prepletajo dinamike razseljevanja, transnacionalnih identitet, kolektivnosti in nenehno spreminjajoče se pripadnosti tistih, ki prečkajo meje. Umetnice_ki skozi čas raziskujejo intimne kartografije pripadanja, naj bo to prostovoljno, prisilno ali namišljeno. Razstava Tukaj, a nekje drugje je zamišljena kot dolgoročna iniciativa, ki poziva k premisleku o ljudeh, ne geografijah ter k temu, da sovraštvo in strah nadomestimo s solidarnostjo. Njen namen ni, da predstavi določeno gledišče ali dokaže svoje. Govoriti želi o spremembah, kako se zgodijo, kako vplivajo na nas in naše skupnosti.
Več o razstavi!
PR PAKET IN IZJAVA ZA MEDIJE
Koprodukcija: Galerija Škuc, Tiiiit! Inc.
Podpora projekta:
Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.




preberite več