Naročam se na e-novice

D R U Ž B E N A   G I B A N J A

Od sredine osemdesetih let prejšnjega stoletja ŠKUC skrbi za socializacijo, ozaveščanje, informiranje in kulturo seksualnih manjšin, ki so bile do takrat odrinjene na družbeni rob. Slovensko gejevsko in lezbično gibanje se je začelo leta 1984 (z ustanovitvijo sekcije Magnus) oziroma 1987 (z ustanovitvijo sekcije LL) kot pionirsko na tem področju v vzhodni Evropi. Danes delujeta ŠKUC LL (lezbična sekcija) in Redakcija za enake možnosti – REM, ki združuje Magnus (gejevska sekcija) in ŽmreŽo (Program za spodbujanje ženske in lezbične umetniške ustvarjalnosti. Deluje kot lastna soba za glasbeno, vizualno, filmsko umetnost in literaturo.) ter številne interesne skupine LGBTQ+. V okviru družbenih gibanj organizirajo Festival LGBT filma, izobraževalne akcije o homoseksualnosti in aidsu, razstave, radijsko oddajo Lezbomanija na Radiu Študent, izdajajo revije in knjige … Več o aktivnostih na naslovu www.ljudmila.org/siqrd in www.ljudmila.org/lesbo.
Lezbična (LGBT) knjižnica in arhiv delujeta od leta 2001, članstvo je brezplačno. Pokrivata področje spola in seksualnosti in je najbogatejša specialna zbirka literature na temo istospolne usmerjenosti v Sloveniji. Zajema leposlovje, GLBT-teorijo, periodiko, avdiovizualno zbirko, dokumente s področja človekovih pravic, medijski in dokumentarni arhiv. Katalog je dostopen na www.ljudmila.org/lesbo.
Kulturni center Q / klub Tiffany deluje kot gejevski klub, skupnostni center LGBTQ+ in projektni prostor. Izvaja kulturni, mladinski, socialni, izobraževalni in socializacijski program. Med lastno produkcijo izstopajo kontinuirani projekti Kabaret Tiffany, Lezbično-feministična univerza, program Kemseks, skupnostni pogovori ter družabni in klubski večeri. Njihov program je dostopen na www.kulturnicenterq.org.
V okviru družbenih gibanj deluje tudi lezbični klub Monokel, namenjen druženju, socializaciji, programskemu snovanju ter promociji lezbične kulture in življenjskih slogov. www.klubmonokel.com

 

C I V I L    R I G H T S    M O V E M E N T 

 Since the middle of the 1980s ŠKUC has embraced marginalised groups in Slovenia’s society and made efforts to improve their socialisation and spread awareness of and information on their alternative lifestyles and cultures. The Slovenian gay and lesbian movement began in 1984 (with the establishment of the Magnus section) and 1987 (with the establishment of the LL section) respectively as a pioneer in this field in Eastern Europe. Today, sections actively working in this area are ŠKUC LL (a lesbian section), and the Section for Equal Opportunities – REM bringing together Magnus (a gay section), Žmreža (a program promoting women’s and lesbian artistic creativity which functions as a room of one’s own for music, visual and film art and literature), as well as numerous LGBTQ+ interest groups. In the field of civil rights, ŠKUC is the organiser of the Gay and Lesbian Film Festival, educational activities on homosexuality and AIDS, exhibitions, the Lezbomanija radio show broadcast by Radio Student, the publisher of magazines and books, etc. More information about these activities can be found at www.ljudmila.org/siqrd and www.ljudmila.org/lesbo.
The Lesbian (LGBT) Library and Archives have been open since 2001, and offer free membership. Specialising mainly in gender-related and sexuality topics, the library is considered to be the most comprehensive special collection of literature on homosexuality in Slovenia. It includes literary works, GLBT theory, periodicals, and audiovisual collections, documents on human rights, media and documentary archives. The library’s catalogue is available at www.ljudmila.org/lesbo.
Cultural Centre Q / Club Tiffany is a gay club, an LGBTQ+ community centre and a project space. It organizes cultural, youth, social, educational and socialising events. The main on-going projects of its own production include the Tiffany Cabaret, the Lesbian Feminist University, the Chemsex program, community discussions and social and club nights. The is available at www.kulturnicenterq.org.
Also active in the civil rights movement is the lesbian Monokel Club focusing on socialisation, program building and the promotion of lesbian culture and lifestyles. www.klubmonokel.com.

K4 roza april 2024
K 4
R O Z A
sobota, 27. april 2024, ob 23. uri, Klub K4, Ljubljana.
V vas se prebuja noč, kot bi se prebujala nevihta nad gorami. V temi, ki se širi po mestnih ulicah, vas vabimo, da se pridružite nam, plešočim dušam, na neizmernem dogodku v srcu ljubljanskega podzemlja - K4 Roza.
Novorojeni kolektiv Slayvenija bo na velikem flooru - na dan boja proti okupatorju - pripravil prav posebno Ballroom Vogue poslastico, ki jo bodo za vaša ušesa podprli še rezidentski gramma in duo Gag Traxx v dosedaj še neslišani b2b2b navezi. Tudi za razgled bo poskrbljeno, saj si boste oči brezsramno napasli na prelepih telesih znanih ljubljanskih vogue plesalcev.
Poleg ballroom ekstravagance se bo dogajalo tudi na barskem plesišču, kjer Ptujsko Dekle in Naj obljubljata nedosegljivo ekstazo popularne glasbe.
Arena
Slayvenija gramma Gag Traxx
Bar
Naj Ptujsko Dekle

KLUB K4 Kersnikova 4, Ljubljana www.klub-k4.si // www.facebook.com/klubk4
STAROSTNA OMEJITEV / AGE LIMIT: 18+
VSTOPNINA / ENTRANCE FEE: 15 €
INFO: info@klub-k4.si GARDEROBA / LOST & FOUND k4garderoba@gmail.com Organizator: Društvo ŠKUC // Pink. The Underground www.skuc.org // www.facebook.com/PinkTheUnderground

preberite več
nagrajenci zlate tifanije 2024 skucweb
Z L A T E
T I F A N I J E
2 0 2 4

V soboto, 20. 4. 2024, je Akademija Tiffany podelila Zlate Tifanije 2024. Skupaj z LGBT+ javnostjo se zahvaljujemo vsem nominirancem_kam za njihovo vidno delo in prispevek k življenju LGBT+ skupnosti. Posebne čestitke pa gredo vsem nagrajencem_kam, ki jim je LGBT+ skupnost s svojimi glasovi dodelila zlate kipce.
Zlate Tifanije slavijo dosežke LGBT skupnosti in posameznikov_ic, skušajo obujati spomin na preteklo leto in izpostaviti dogodke in osebe, ki so nam najbolj ostali v spominu, v vseh različnih plemenih, ki tvorijo živahno in barvito življenje LGBT skupnosti.

Nagrajenci_ke Zlatih Tifanij 2023 so:

LGBT+ osebnost leta: Salome
Naj DJ: Ptujsko Dekle
Zlata muza: Trafika Čik Kunt
Naj žurerka: Vera Vulva
Naj kelnarca: Ana Vukšinič (Pritličje)
Tračarica leta: Vera Vulva
Škandal leta: Salome v Hraniteljevi obleki na premieri padla z odra.
Prodor leta: The House Laboratory
Umetniški dosežki: Iznenada Salome
Ambasadorka leta: Grayson
Drama Queen: Mentalika
Vplivnica leta: Jenna Dick
Fleur de Tiffany: Karmen Daš
Naj dogodek: 39. festival LGBT filma
Naj žur: Pust v Tiffaniju
Zlata Tifanija za posebne zasluge za skupnost: vsem, ki ste v zadnjih 40 letih z izpostavljanjem v javnem prostoru poskrbeli, da je naša kultura danes javna in ponosna!
OBRAZLOŽITEV:
Akademija Tiffany vsako leto podeli Zlato Tiffanijo za posebne zasluge za skupnost. Ta kategorija je izvzeta iz javnega glasovanja. Je poklon in sporočilo Akademije Tiffany, skupnosti.
Zavedamo se, da se mnogim po svetu prostori svobode do ljubezni, do sobivanja, do izražanja še danes močno krčijo. Zavedamo se preteklih bojev za enake pravice in dejstva, da so bila življenja lokalnih neheteronormativnih oseb zgodovinsko mnogokrat izbrisana.
Zato se zahvaljujemo vsem, ki ste v zadnjih desetih letih sodelovali v Zlatih Tifanijah in se s svojimi imeni izpostavili. V tem desetletju, ste pomagali ne le zgraditi prireditev Zlatih Tifanij, ampak ste se tudi izpostavili kot del LGBT+ skupnosti in tako širši javnosti pokazali kako široka in raznolika skupnost smo.
Pridružili ste se vsem tistim, ki že 40 let skozi organizirano LGBT+ družbeno gibanje skrbijo, da je naša skupnost slišana in vidna.
Akademija Tiffany poklanja Zlato Tifanijo za posebne zasluge vsem, ki ste v zadnjih 40 letih z izpostavljanjem v javnem prostoru poskrbeli, da je naša kultura danes javna in ponosna! Naša skupnost pa solidarna in močna! Gibanje LGBT+ skupnosti pri nas je s svojo odkritostjo in neustrašnostjo pred družbeno stigmo dokazalo, da se svet in družba lahko spremenita na bolje!
Več informacij
preberite več
poziv oblikovanje lgbtfilmfest
P O V A B I L O
Z A
G R A F I Č N O
P O D O B O
Povabilo za oblikovanje grafične podobe 40. festivala LGBT filma
Ob 40-letnici festivala LGBT filma vabimo vse queer osebe, ki imajo izkušnje z grafičnim oblikovanjem, da se odzovejo na naš poziv in oblikujejo plakat letošnjega festivala. Avtor_ica najboljšega plakata bo izbran_a za oblikovanje celostne grafične podobe spletne strani, kataloga ter družbenih medijev (Instagram, FB). Delo bo plačano v okviru naših zmožnosti.
Prijave pošljite na mail: siqrd@mail.ljudmila.org do vključno 11. maja 2024.
Prijavi predložite predlog plakata letošnjega festivala, primer že oblikovane spletne strani in kratek CV. Ker stremimo k opolnomočenju skupnosti, je poziv namenjen osebam, ki se identificirajo z LGBT+.
preberite več
emis2024
E M I S 2 0 2 4
R A Z I S K A V A
Raziskava EMIS2024 (The European MSM and Trans people Internet Survey) je skupni projekt akademskih, skupnostnih in vladnih partnerjev po vsej Evropi, namenjen informiranju o spremembah na področju spolnega zdravja za MSM (moški, ki imajo spolne odnose z moškimi). Gre za največjo mednarodno raziskavo spolnih navad na področju Evrope, ki so jo do zdaj izvajali v letih 2010 in 2017 z osnovnim financiranjem iz Zdravstvenega programa Evropske unije.
Pomagaj nam pridobiti reprezentativni vzorec za področje Slovenije in sodeluj v največji svetovni raziskavi o spolnem vedenju moških in transspolnih oseb, ki imajo spolne odnose z moškimi (MSM).
Sodeluješ lahko tako, da enostavno izpolniš anketni vprašalnik prek povezave . Odgovore zbiramo do sredine aprila!
Zahvaljujemo se ti za sodelovanje. Pridobljeni rezultati nam bodo namreč v veliko korist pri našem nadaljnjem delu.
Povezava do vprašalnika: https://maastrichtuniversity.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_00TU5rrPxK3dzoO
preberite več
40 let gibanja javni poziv
R A D I
B I
S L I Š A L I
T V O J O
Z G O D B O
40. obletnica gibanja skupnosti LGBT v Sloveniji
Radi bi slišali tvojo zgodbo!
Letos praznujemo 40. obletnico gibanja LGBT v Sloveniji. Ob tej priložnosti se bo skozi leto odvilo več razstav in dogodkov, ki jih pripravljamo v Društvu ŠKUC, Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije ter Mestnem muzeju Ljubljana (MGML). S partnerji projekta poudarjamo pomembnost vsestranskega prepoznavanja pomena tega zgodovinskega angažmaja družbene skupine in se dotika lokalnih, nacionalnih in mednarodnih vidikov gibanja LGBT.
Zato v prvi fazi h konkretnemu sodelovanju vabimo vsakogar, ki bi si želel o omenjeni temi prispevati svojo zgodbo, predmet, spomin. Namen javnega poziva, ki je objavljen na spletni strani: https://40lgbt.si/ , je povabilo k sodelovanju za vse, ki si želijo s svojimi izkušnjami, spomini in predmeti soustvariti in dokumentirati raznolikost zgodovine LGBT skupnosti v Sloveniji. Sodelovanje bo oblikovalo bolj avtentično sliko ključnih dogodkov ter tako obogatilo našo kulturno in družbeno dediščino.
Enakost in enakopravnost LGBT-ljudi se je v Sloveniji v zadnjih 40 letih izboljšala, k čemur je prispevalo predvsem skoraj štiridesetletno neutrudno delo številnih civilnodružbenih organizacij, skupin in posameznic_kov ter njihovih lokalnih in mednarodnih zaveznic_kov. Razširitev tega gibanja iz Ljubljane na celotno ozemlje države in tudi zunaj nje je zaznamovala težka in zapletena pot, tako z vidika sprejemanja in osveščanja družbe kot tudi zakonskih, tj. pravo-formalnih določil, ki naj bi omogočali dostojno življenje vsakemu posamezniku znotraj naše družbe.
Z omenjeno institucionalno mrežo bo gibanju LGBT namenjen prepotreben prostor znotraj javnih kulturnih institucij. Na ta način želimo muzeje odpreti in nuditi prostor za predstavitev tudi tistim družbenih skupinam, ki tradicionalno delujejo izven tovrstnih ustanov oz. njihovo delovanje pogosto ni prepoznano ali beleženo, čeprav je jasno, da je njihova zapuščina sestavni del našega okolja.

Foto: Obvoznica mimo nestrpnosti. Junij 2001, Ljubljana. Foto: Brane Mozetič. Škuc LGBT digitalni arhiv 1984-2021. Hrani: Inštitut za novejšo zgodovino, Ljubljana.

Kontakti za medije:
Urša Karer, Mestni muzej Ljubljana, ursa.karer@mgml.si Jernej Škof, Društvo ŠKUC, info@skuc.org , jernej.skof@skuc.org Barbara Kolenc, Muzej sodobne in novejše zgodovine, barbara.kolenc@muzej-nz.si

preberite več