
O´živela knjiga je spremljevalni program
27. literarno-glasbenega festivala Živa književnost
P R O G R A M
nedelja, 30. 8., ob 18.00
Metuljček in metuljčica, gledališka predstava v izvedbi Gledališča Labirint
Pravljično druženje z Mašo Ogrizek, predstavitev slikanice Ljubo doma
Plešoče podobe, ustvarjalna delavnica, vodi Lene Lekše
ponedeljek, 31. 8., ob 18.00
Abežeda, gledališka predstava v izvedbi LG Nebo
Dežela konjičev, ustvarjalna delavnica, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst iz KUD Galerije C.C.U.
Eksperimentalni plakat, tiskarska delavnica, vodi Marko Drpić, tipoRenesansa
torek, 1. 9., ob 18.00
Začarani čajnik, pripovedno gledališče gdč. Bazilika
Pravljično druženje z Andrejem Štularjem, predstavitev stripovske slikanice Medved
Strip, ustvarjalna delavnica stripa, vodi Andrej Štular
sreda, 2. 9., ob 18.00
Darilo, gledališko-lutkovna predstava v izvedbi KUD Galerije C.C.U.
Pravljično druženje z Nino Mav Hrovat in Ivanom Mitrevskim
Kako narisati slona?, likovna delavnica, vodi Ivan Mitrevski
Dečavnica, delavnica kreativnega pisanja za mlade, vodi pisateljica Suzana Tratnik
četrtek, 3. 9., ob 18.00
Pravljično druženje s pisateljico Gajo Kos, predstavitev slikanice Obisk; s kamišibaj gledališčem bo njeno pripoved spremljala ilustratorka Ana Zavadlav
Tiskamo z lesenimi črkami, ustvarjalna delavnica, vodi Marko Drpić, tipoRenesansa
Zin zin, ustvarjalna delavnica za mlade, vodi Nevena Aleksovski
petek, 4. 9., ob 18.00
Knjiga urokov, igrana pravljica avtorice Alje Adam
Kolažni tisk, ustvarjalna delavnica, vodita Meta Žvokelj in Anka Doblekar
Dečavnica, delavnico kreativnega pisanja za mlade vodi pisateljica Suzana Tratnik
sobota, 5. 9., ob 18.00
Rokec na drugem koncu sveta, lutkovna predstava v izvedbi LG UŠ
Pravljično druženje z Branetom Mozetičem in Ano Lucijo Šarić, predstavitev slikanice Ahil in Patrokles
Kolaž antične zgodbe, likovna delavnica za otroke, vodi Ana Lucija Šarić
V primeru dežja, se bo program odvijal od 19.00 ure dalje v Galeriji Škuc.
Predstavitev programa
nedelja, 30. 8., ob 18.00
Metuljček in metuljčica, gledališka predstava v izvedbi Gledališča Labirint
3+, 30 min
Koncept: Gledališče Labirint, igra in animacija: Tina Oman, režija: Saša Jovanović, likovna zasnova: Špela Trobec Jovanović, izdelava lutk in scene: Žiga Lebar, Tjaša Žurga, Špela Trobec Jovanović, Iztok Hrga, luč: Igor Remeta
Glavna junaka naše zgodbe sta Metuljček, ki ga udejanjanje osebne svobode in raziskovanje lepot narave in življenja precej bolj zanimata od tistih »normalnih« otroških poti. In tu je še Metuljčica, krhka in nežna, vestna in vedno najbolj prizadevna učenka. Metuljčkova zagnanost za lepotami življenja ga pripelje do težke situacije, Metuljčica pa mu v njej nesebično pomaga. Srečen konec, končna pomiritev in nesebično prijateljstvo, ki premaga ozko začrtane okvire, dela pravljico sončno, nežno in vedro.
Pravljično druženje z Mašo Ogrizek, predstavitev knjige Ljubo doma
Knjiga, ki jo je mogoče brati kot zbirko kratkih zgodb ali listati kot ilustriran pojmovnik. Sedemletni Piki in njenemu dve leti mlajšemu bratcu Kraljeviču se zruši svet, ko se morata zaradi mamine nove službe s sončne Primorske preseliti v sivo Ljubljano. K sreči spoznata simpatično Sovico, s pomočjo katere udomačita mesto, stanovanje pa spremenita v dom. Okvir zgodbe so univerzalne teme selitve, prilagajanja na novo okolje in sklepanja prijateljstev, vanj pa so nevsiljivo vtkane zgodbe o zgodovini bivališč, pohištva in gospodinjskih aparatov.
Maša Ogrizek (1973) je od leta 2008 samozaposlena v kulturi. Sprva je delovala kot kritičarka in novinarka, zadnja leta pa se vse bolj uveljavlja kot mladinska pisateljica. V svoja dela rada vpleta nenavadne, malce čudaške like, saj se v njihovi družbi neizmerno zabava. Za njeno pisanje so značilne besedne igre in topel humor, rada eksperimentira tudi v sami formi. Po njeni knjigi Koko Dajsa v mestu nastaja serija kratkih animiranih filmov, po knjigi Gospa s klobukom pa radijska igra.
Plešoče podobe, ustvarjalna delavnica, vodi Lene Lekše
Koga bi radi naučili plesati ča-ča-ča: hrčka, mačka ali očka? Najprej bomo narisali plesalce, zatem jih bomo animirali s pomočjo vinilne plošče in gramofona.
ponedeljek, 31. 8., ob 18.00
Abežeda, gledališka predstava v izvedbi LG Nebo
3+, 30 min
Avtorji: Andrej Štular, Petra Stare, Ana Pepelnik, Primož Čučnik
Otroška lutkovna predstava od A do Ž, zmešnjava šumov, zvokov in glasov. Pesniku pade pesem na papir. Glas postane beseda, beseda postane glasba, glasba postane govor. Govor osmisli svet in naše bivanje v njem. Govor postane poezija in ustvari nov svet, novo življenje. Predstava, polna humorja, nenehnih obratov in besednih iger. Otroci svet zaznavajo celostno. V predstavi se grafični zapis črk abecede poveže z zvoki, oblikami, barvami, besedami, gibanjem, zgodbami. Predstava na otroke deluje na čutni in čustveni ravni ter tako nevsiljivo vpliva tudi na njihov miselni svet.
Dežela konjičev, ustvarjalna delavnica, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst iz KUD Galerije C.C.U.
Na ustvarjalnici bomo z recikliranjem kartona izdelovali unikatne lutke konjičev, samorogov in drugih pravljičnih bitij, ki nam bodo polepšale dan.
Eksperimentalni plakat, tiskarska delavnica, vodi Marko Drpić, tipoRenesansa
Pobrskajte po kleteh in garažah za odsluženimi ploskimi predmeti in se prepustite domišljiji! Umažite si roke s tiskarsko barvo, ko bomo na obnovljeni tiskarski stiskalnici kompozicijo natisnili na papir. Morda odtisnemo še leseno črko ali dve in plakat bo pripravljen, da ga obesite na ogled! Po delavnici sledi kratek obisk stare tiskarne.
torek, 1. 9., ob 18.00
Začarani čajnik iz Čudežnega zaboja, japonska pravljica, pripovedno gledališče gdč. Bazilika
3+, 30 min
Ideja, zasnova in izvedba: Katja Povše, likovna zasnova in izdelava: Meta Wraber, izdelava scene in lutk: Meta Wraber, Katja Povše, Žiga Lebar, zvok: Gregor Zemljič
Izvirna in čarobna pravljica v tehniki papirnatega lutkovnega gledališča. In tudi o tem, kako lahko, kadar drugemu jamo koplješ, sam vanjo padeš.
Pravljično druženje z Andrejem Štularjem, predstavitev stripovske slikanice Medved
Stripovska slikanica o srečanju deda z medvedom, ki s svojo zimzeleno sporočilnostjo in samosvojo likovno govorico nagovarja tako najmlajše kot tudi nekoliko starejše bralce.
Andrej Štular je vsestranski likovni ustvarjalec, ki deluje na področju ilustracije, stripa, kiparstva, fotografije, filma in lutkarstva. Pri svojem ustvarjanju povezuje različne likovne tehnike in medije, njegova dela pa so pogosto plod reciklaže in vsakovrstnih predelav. Pri Stripburgerju je objavil več samostojnih stripovskih izdaj: Lustri (2000), Kompost (2008), Živa sem (2011), Bežimo, svet se podira! (2014) po rezijanski pripovedki, ter Kronike (2015). Za svoje delo je prejel več nagrad.
Strip, ustvarjalna delavnica stripa, vodi Andrej Štular
Po predstavitvi Andrejeve stripovske slikanice, bomo skupaj ustvarjali strip. Spoznali bomo zakonitosti stripa, medija med likovno in literarno umetnostjo.
sreda, 2. 9., ob 18.00
Darilo, Gledališko-lutkovna predstava v izvedbi KUD Galerije C.C.U.
3+, 25 min
Režija, priredba in izvedba: Tina Hribar Dragar, glasba: Tina Hribar Dragar, scenografija: Mateja Herbst in Simon Drofelnik
Sprejmimo povabilo in se z radovedno Mimi podajmo na popotovanje po mestnih ulicah, kjer ne manjka zabavnih dogodivščin … Skupaj bomo odkrili kotičke, kjer se skrivajo prav posebna darila, ki nam bodo polepšala dan! Predstava je nastala po slikanici Darilo avtorice Andreje Gregorič (Založba Zala).
Pravljično druženje z Nino Mav Hrovat in Ivanom Mitrevskim, predstavitev slikanic Ena, dva, tri – slon! in Ne misli na slona.
Pisateljica nam bo predstavila knjigi in razložila, od kod se je vzel prav – slon. Skupaj z ilustratorjem nam bosta opisala, kako njune knjige nastajajo in kakšno je njuno sodelovanje. Povprašali ju bomo tudi, če sta imela kot otroka kakšne domače živali. No, slona najbrž ne! Pogovor bo vodila Maša Ogrizek.
Nina Mav Hrovat, pisateljica leposlovja za otroke in mladino, je redno zaposlena v vrtcu, nastopa pa tudi kot pravljičarka, predava za starše in strokovne delavce v vrtcih. Je tudi avtorica komedij za odrasle in več otroških predstav. Najraje dela z otroki in jih spodbuja k ustvarjanju, kulturnemu udejstvovanju in izražanju. Za prvenec O kralju, ki ni maral pospravljati je leta 2009 prejela nagrado Izvirna slovenska slikanica, za pravljico O miški, ki je zbirala pogum je bila leta 2013 nominirana za nagrado Kristine Brenkove.
Ivan Mitrevski je že med študijem začel objavljati ilustracije in stripe v raznih revijah. V tem času je postal del uredništva revije Stripburger, kasneje pa je bil tudi njen glavni urednik. Posebej rad ilustrira slikanice, izobraževalno literaturo in stripe. Ogromno časa porabi za skiciranje in domišljanje. Veliko manj za barvanje.
Kako narisati slona?, likovna delavnica, vodi Ivan Mitrevski
Naučili se bomo narisati slona ter druge velike in male živali. Narisali jih bomo v njihovem naravnem okolju in preoblečene v ljudi, kako špancirajo po mestu.
Dečavnica, delavnica kreativnega pisanja za mlade, vodi pisateljica Suzana Tratnik
Dečavnica je namenjena pripadnikom mlajše generacije, ki se želijo preizkusiti v pisanju ali nadgraditi svoje izkušnje. Sodelujoči se prijavijo s kratkimi proznimi prispevki, ki jih bodo s pomočjo mentorice popravili in izboljšali. Dobili bodo tudi naloge z določenimi temami, na podlagi katerih bodo napisali kratka prozna dela, jih brali in jih medsebojno komentirali. Namen delavnice je tudi, da se naučijo glasno brati oziroma interpretirati svoje besedilo. Mentorica jim bo predstavila načine pisanja, gradnje in sestave kratke zgodbe.
četrtek, 3. 9., ob 18.00
Pravljično druženje s pisateljico Gajo Kos, predstavitev slikanice Obisk, s kamišibaj gledališčem bo njeno pripoved spremljala ilustratorka Ana Zavadlav
Avtorici nam bosta zaupali, ali sta bolj poskočne narave kot tapir, ali nemara bolj lenobne kot lenivec. Kakšne prostočasne dejavnosti so jima bile všeč, ko sta bili majhni, in kakšne danes. Pogovor bo vodila Maša Ogrizek.
Gaja Kos se v različnih vlogah posveča predvsem otroški in mladinski književnosti, iz katere je doktorirala. Literarne kritike objavlja v številnih revijah, pri založbi Miš ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, pri LUD Literatura pa soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje. Občasno tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede.
Ana Zavadlav je ena naših najbolj uveljavljenih ilustratork, ki je prejela že več nagrad in priznanj. Njen čriček, ustvarila ga je za knjigo Čriček in temačni občutek, nizozemskega pisatelja Toona Tellegena, jo je ponesel na mednarodni natečaj ilustracije v Južno Korejo, in na 34. knjižni sejem otroške in mladinske literature v Bologni.
Tiskamo z lesenimi črkami, ustvarjalna delavnica, vodi Marko Drpić, tipoRenesansa
Delavnica je namenjena otrokom in staršem. Iz stare tiskarne bo tiskar prinesel veliko lesenih črk. Z njimi bomo oblikovali živali in natisnili plakat na stari tiskarski stiskalnici. Že veste, kam ga boste obesili? Po delavnici sledi kratek ogled stare tiskarne.
Zin zin, ustvarjalne delavnica za mlade, vodi Nevena Aleksovski
Na delavnici bomo izvedeli, kaj je to fanzin, kako ga lahko sami naredimo ter zakaj je zadnje čase vse bolj popularna forma izražanja. Nato bomo risali, pisali, kolažirali in fotokopirali svoje misli in ideje ter ustvarili svoj prvi zin! Oznaka fanzin je skovanka, nastala iz angleških besed fan (ljubitelj, oboževalec) in magazine (revija). Zini so knjižice, ki nastajajo v majhnih nakladah in z nizkimi stroški. Pojavljali so se kot bistven medij določenih subkultur prejšnjega stoletja, vse od ljubiteljev znanstvene fantastike do punka.
petek, 4. 9., ob 18.00
Knjiga urokov, igrana pravljica avtorice Alje Adam
Nina ni razumela, zakaj sta se njena starša razšla. Da bi pozabila na svojo žalost, je vsak večer dolgo v noč igrala računalniške igrice. Dokler ni prišla na obisk mamina prijateljica in Nini v dar prinesla knjigo urokov. Sledila bo izkustvena delavnica Čustva in ustvarjalnost.
Alja Adam je doktorirala s področja ženskih študij in feministične literarne teorije. Je avtorica treh pesniških zbirk. Njene pesmi so prevedene v več tujih jezikov in objavljene v tujih publikacijah in antologijah. Kot pravljičarka nastopa po vrtcih in šolah ter na različnih festivalih. Pripovedovanje avtorskih pravljic prepleta s plesnim gibom.
Kolažni tisk, ustvarjalna delavnica, vodita Meta Žvokelj in Anka Doblekar
Kolagrafija ali kolažni tisk je ena od enostavnejših, a zato nič manj zanimivih grafičnih tehnik. Matrico ustvarimo tako kot kolaž – na podlago nanesemo samo lepilo ali nanjo nalepimo koščke gume ali vrvi. Tako pripravljeno matrico namažemo z barvo in odtisnemo na papir.
V poklon knjigi bomo v tehniki kolagrafije ustvarjali knjižne kazalke.
Dečavnica, delavnico kreativnega pisanja za mlade vodi pisateljica Suzana Tratnik
Za opis delavnice kreativnega pisanja glejte besedilo za ponedeljek, 2. 9.
sobota, 5. 9., ob 18.00
Rokec na drugem koncu sveta, lutkovna predstava v izvedbi LG UŠ
3+, 30min
Rokec je navihan fant, ki se najraje igra in nagaja. Tolče po maminih loncih, ne zlaga čevljev, ne mara se umivati in se z milom igra, vozi se z dvigalom gor in dol, spušča se po vrvici … a vrvica se pretrga in Rokec pade na drugi konec sveta, kjer so vse stvari žive.
Pravljično druženje z Branetom Mozetičem in Ano Lucijo Šarić, predstavitev slikanice Ahil in Patrokles
Mozetičeva nova slikanica nas popelje v antične čase. Iz antične Grčije se je ohranilo veliko pripovedk. Ena najbolj znanih je zgodba o junakih Ahilu in Patroklu. Bila sta nerazdružljiva prijatelja že od otroških let in oba sta se borila pred Trojo.Toda trojanski kralj je Patrokla ubil, kar je spravilo Ahila v strašno gorje, saj je šlo za bitje, ki ga je imel najraje na svetu. Zgrabila ga je neznanska jeza, spopadel se je s trojansko vojsko in kralja ubil. A pri tem je bil smrtno ranjen. Ker sta bila oba junaka vse življenje skupaj, so ju tudi skupaj pokopali.
Brane Mozetič je doslej spisal že šest otroških slikanic, protivojna Dežela bomb, dežela trav je izšla tudi v Španiji, Italiji, Egiptu, Južni Koreji in na Švedskem. Prav tako ima številne prevode slikanica Prva ljubezen, ki je doživela tudi lutkovno izvedbo.
Kolaž antične zgodbe, likovna delavnica za otroke, vodi Ana Lucija Šarić
Stari Grki so pomembne dogodke iz zgodovine uprizarjali z reliefi in poslikavami. Zgodbe so bile pogosto upodobljene na keramičnih posodah in krožnikih, ki so jih ljudje imeli doma. V različnih obdobjih so poslikave okrasili z različnimi geometrijskimi vzorci, po katerih so prepoznavni še danes. Tako so se njihove zgodbe ohranjale v spominu in širile naprej od ust do ust.
Ilustratorka Ana Lucija Šarić je zgodbo o Ahilu in Patroklu uprizorila z ilustracijami v tehniki digitalnega kolaža, pri čemer je vzorce in podobe črpala iz antičnih motivov. Na delavnici bo predstavila proces ilustriranja zgodbe, spoznali boste različne možnosti tehnike kolaža in na papirnate krožnike kolažirali svoje najljubše dogodke po vzoru starih Grkov.
Vsi dogodki so BREZPLAČNI. V primeru slabega vremena se dogajanje preseli v Galerijo Škuc.
Društvo ŠKUC si pridržuje pravico do spremembe programa.
POMEMBNO:
Dogodka se udeležite le, če ste zdravi_e, nimate simptomov okužbe z novim koronavirusom in niste bile_i izpostavljene_i tveganjem za okužbo z novim koronavirusom.
Potrebno je vzdrževati socialno distanco.
Za vstop v zaprte prostore potrebujete masko, pred vstopom si razkužite roke.
Prosimo, upoštevajte priporočila NIJZ, dostopna na povezavi: https://www.nijz.si/sl/preprecevanje-okuzbe-z-virusom-sars-cov-2019
Projekt so omogočili:
Javna agencija za knjigo Republike Slovenije, Turizem Ljubljana, MOL, Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje in oddelek za kulturo, Urad RS za mladino, Javni sklad RS za kulturo, TipoRenesansa, Center za slovensko književnost, Zavod omrežje, Okolje consulting, Tam tam, L’mit, Hotel Park, Slaščičarna pri vodnjaku, Druga violina, Pravična trgovina 3MUHE, Dana, Ciciban in Cicido.
Društvo ŠKUC, Stari trg 21, 1000 Ljubljana
www.skuc.org, info@skuc.org, tel./faks: +386 (0)1 430 35 30, tel.: +386 (0)1 421 31 42
Utrinki spremljevalnega programa O’živela knjiga 2020.
Hvala vsem nastopajočim ter izvajalcem in hvala obiskovalkam, obiskovalcem za odlično energijo!
Ekipa ŠKUCa
Foto: Simao Bessa