Naročam se na e-novice

K U L T U R N A   V Z G O J A

Programi kulturne vzgoje in izobraževanja v okviru Društva ŠKUC so brezplačna za uporabnike in vsebinsko raznolika, s tem dosegamo široko dostopnost in mladostnikom privlačen program. Spoznavanje raznolikih vsebin in kulturne produkcije mladim omogoča razumevanje sodobne umetnosti in kulture, spodbujanje ustvarjalnosti in inovativnosti, osebnostno rast in splošno kulturno razgledanost. Hkrati pa vzgajamo prihodnje generacije v takšne, ki bodo znale ceniti kulturo in kulturno izročilo raznolikosti, strpnosti in solidarnosti, ter sposobnost kritično vrednotiti in presojati svoje okolje.

 

SKUPAJ POVEZANI V SODOBNI UMETNOSTI IN KULTURI

 Skupaj-povezani logo

Društvo ŠKUC je aktivno na različnih poljih kulture, posreduje umetniško-kulturne vsebine in pripravlja ter izvaja programe v svojih enotah za likovno, glasbeno, gledališko, filmsko, video, založniško, izobraževalno in informacijsko-svetovalno dejavnost, v enoti za mladinski in otroški program ter v enoti za enake možnosti ranljivejših družbenih skupin. Kljub vsebinski samostojnosti posameznih področij umetniške produkcije pa ostaja stična točka kulturno umetniške produkcije društva zavezana svojim temeljnim vrednotam od nastanka društva - vzpostavljanje prostorov neinstitucionalnega in avtonomnega delovanja, v katerih se omogoča razvoj kritičnega, subkulturnega in družbeno angažiranega delovanja umetnikov in drugih delavcev v kulturi.

Posebno pozornost v svojem delu na področju kulture namenjamo tudi ranljivim skupinam. Menimo, da je nujno ustvarjati kulturne vsebine tudi zanje, saj so ravno mladi, ki se soočajo s kakršnokoli oviranostjo, velikokrat izključeni. Zavedamo se tudi, da obstaja pomanjkanje delavcev v kulturi, ki so usposobljeni za delo z ranljivimi skupinami, saj je vsaka taka skupina specifična glede dela z njo, ima svoje potrebe, zato je potrebno do njih pristopati na različne načine. Cilj našega projekta je, da ustvarimo močno podporno okolje, v katerem bodo umetniki in kulturniki pridobili znanja za delo z ranljivimi mladimi. Namen projekta je, da umetniki_ce in delavci v kulturi pridobijo dodatna znanja, ki jih potrebujemo za delo z ranljivimi mladimi, ter spoznamo, kaj umetnost tem občinstvu pomeni.

1. Izkustveno učenje – delavnice

2. Posveti

3. Blog

4. Priporočila 

Projekt omogoča: Ministrstvo za kulturo

 

 

POKUKAJMO SKUPAJ V SVET UMETNOSTI 

je kulturno-izobraževalni program namenjen otrokom in mladostnikom. Skozi različne programe kulturne vzgoje, ki jih že vrsto let v Društvu ŠKUC razvijamo v sodelovanju z umetniki, pedagogi in različnimi izobraževalnimi institucijami, si prizadevamo približati sodobno umetnost mladim in otrokom, kot tudi njihovim staršem. S spoznavanjem različnih kulturno-umetniških veščin bodo pridobili samozavest za aktiven in kreativen način življenja. Večdnevni potek delavnic jim bo pomagal navezati tudi poglobljene stike s svojimi vrstniki, ki jih druži sorodni interes po ustvarjanju. Raznoliki kulturno-izobraževalni program smo razdelili v šest sklopov:

Ustvarjajmo s Packom, sklop zanimivih delavnic in vodstev po aktualnih razstavah v Galeriji Škuc, ki nas bodo popeljale v svet umetnosti in spoznavanja različnih likovnih tehnik: ilustracije, grafike, kolaža, fotografije, akvarela, kiparstva, sitotiska ... Zanimive in atraktivne delavnice bo skozi leto vodila akademska slikarka Nevena Aleksovski, pridružili pa se bodo tudi umetnik_ca. Tovrstni programi
so izrednega pomena glede na to, da je sodobna umetnost premalo prisotna v šolskih kurikulih. Ustvarjalne delavnice potekajo v skupinah do 20 udeležencev. Začnejo se z ogledom razstave, prilagojenim starosti udeležencev, sledijo pogovor, predstavitev delavnice in spoznavanje tehnike, ki se zaključi z ustvarjanjem udeležencev.

Na obisku, vodeni ogledi ateljejev umetnikov_ic, ki ustvarjajo v različnih umetniških zvrsteh in medijih. Otrokom in mladostnikom želimo omogočiti, da umetnike_ce spoznajo osebno in se skozi druženje in ustvarjanje z njimi bližje seznanijo z umetniškim poklicem in umetnostjo. Obiskali bomo naslednje umetnike: Kolektiv Kela, Adrijana Praznika, Danila Milovanovića, Miho Permeta, Marka Drpića in
Mateja Stupico. Po ogledu ateljeja in pogovora z umetnikom sledi ustvarjalna delavnica.  

Impro glasbene gibalnice, v ustvarjalnem gibalnem vzdušju otroci raziskujejo in ozaveščajo svoje telo, njegove zaznave, raziskujejo svoje gibalne zmožnosti in neskončne globine lastne domišljije. Navdihe za ustvarjalni del uric črpamo iz umetnosti, zgodb, pravljic, naravnih pojavov in seveda našega vsakdana. Med vsem tem ustvarjanjem otroci razvijajo tudi smisel in občutek za so-raziskovalce, ki jih obkrožajo. Pri uricah namreč raste in se razvija tako ljubezen do glasbe, gibanja, improvizacije, plesa, kot tudi do sočloveka. Ravno to nam dovoljuje, da se lahko povezujemo, skupaj rastemo in skupaj ustvarjamo. Z delavnicami razvijamo motorične sposobnosti, osebnostne lastnosti (ustvarjalnost, vztrajnost, zbranost, motivacija) in socialne veščine (povezanost s skupino, zaupanje, sodelovanje, komunikacija).

Pravljična druženja je sklop dogodkov, kjer se v živo družimo, pogovarjamo in ustvarjamo z mladinskimi pisatelji in ilustratorji. Del našega projekta se bo nanašal na otroke z manj priložnostmi. Tukaj imamo v mislih različne skupine otrok (otroci s posebnimi potrebami, otroci priseljencev, Romi...). Z branjem in pripovedovanjem slovenskih pravljic želimo promovirati slovenski jezik, literaturo ter slovensko kulturo skozi različna mladinska literarna dela, ki jim jo predstavijo sami literati. Otrokom želimo omogočiti prostor vstopanja v svet literature in odkrivanja njegovih »skrivnosti« preko stika z avtorji na področju otroške in mladinske literature tako s pisatelji kot tudi ilustratorji, prevajalci in pravljičarji.  Pogovore z literati vodi Maša Ogrizek.

Reciklirani uporabni izdelki, izdelovali in predelovali bomo odpadne materiale (obleke, karton, plastenke, vrečke, knjige …) in iz jih dobili nove uporabne izdelke (igrače, glasbila, okvirje za slike, stole, družabne igre, darila ...). Na ustvarjalnih delavnicah bomo z uporabo številnih umetniških tehnik ter raznovrstnih materialov spodbujali ustvarjalnost in iznajdljivost. Udeležence bomo pozivali k zbiranju
odpadnih materialov in jih ozaveščali o pomembnosti varovanja okolja. Na ustvarjalnih delavnicah imajo mladi možnost samostojnega ustvarjanja.

Interaktivne predstave, Škucove packarije - sklop predstav lutkovnih, igranih, pripovedovalskih in kamišibaj, kjer se otroci aktivno vključijo v predstavo in tako skupaj z igralci razvijejo zgodbo. Otroci in mladi tako skozi igro poslušajo in doživljajo knjižni jezik ter bogatijo svoj besedni zaklad. Po predstavi sledi pogovor z ustvarjalci. Raznoliki dogodki so za uporabnike brezplačni, s tem pa povsem dostopni tudi tistim z manj priložnostmi. Spoznavanje raznolikih vsebin in kulturne produkcije omogoča mladostnikom osebnostno rast in splošno kulturno razgledanost. Otroci in mladostniki bodo tako na zanimiv in igriv način vstopali v pester svet kulture in umetnosti. Z zanimivimi vsebinami, ki segajo na različna kulturno-umetniška področja bodo lahko pridobili nove veščine, ki jim bodo omogočale samozavesten nastop v šolskem in družbenem okolju.

 

USTVARJALNO2  

je pedagoški program pripravljen na podlagi razstav v Galeriji Škuc in namenjen mladim. S projektom želimo nadaljevati ter ga še naprej razvijati in izpopolnjevati. Preko vodstev in praktičnih delavnic mladi spoznavajo sodobno umetniško produkcijo domačih in tujih avtorjev. Udeleženci se srečajo z vsebino razstave, mentorja predstavita razstavljena dela, opozorita na umetnikove koncepte, ideje in vsebine, ki jih je realiziral v lastnem mediju. Po pogovoru in vodstvu po razstavi sledi še kreativni del delavnice, kjer se formalno vselej navežemo na pričujočo razstavo. Vselej se poizkušamo navezati tudi na različne vsakdanje teme, ki nas obkrožajo in so del naše vsakdanjosti. Cilj našega dela je približati in predstaviti sodobno umetnost mladim in otrokom. Zato naš program pripravljamo v dialogu z mentorji, umetniki in profesorji, da bi lahko kar se da kvalitetno predstavili in posredovali nova znanja mladim. K sodelovanju pri zasnovi in izvajanju dejavnosti poleg že priznanih umetnikov povabimo tudi mlade, manj ali še ne-uveljavljene ustvarjalce. Na ta način v kulturno-vzgojne dejavnosti vključujemo metodo vrstniškega učenja, ki omogoča še celovitejše vključevanje potreb in interesov mladih udeležencev, na drugi strani pa omogoča mladim animatorjem pridobivanje novih pedagoških izkušenj. Eden izmed glavnih ciljev tega projekta je torej razbijanje hermetičnosti, ki obkroža sodobna umetniška dela, jih približati mladi populaciji ter tako ustvarjati pogoje za razvoj nove publike ter tudi ustvarjalcev in ustvarjalk, v prihodnosti.

 

BRANJE JE POVEZOVANJE

Projekt Branje je povezovanje je nastal v želji po spodbujanju branja med mladimi in otroki ter želji vključevanja mladih z manj priložnostmi. Osredotočili smo se na spodbujanje bralne kulture s pomočjo sklopa dogodkov, namenjenega mladim in otrokom, saj menimo, da sta ti dve skupini na prehodu odraščanja, ko je pomembno kakšen odnos do knjig in branja bodo privzeli. Knjiga bo ključni element povezovanja različnih ljudi, s katerim želimo spodbuditi aktivno preživljanje časa mladih in promovirati bralno kulturo v Sloveniji. Knjiga je ključni element povezovanja različnih ljudi, s katerim želimo spodbuditi aktivno preživljanje časa mladih in promovirati bralno kulturo. Projekt Branje je povezovanje je sestavljen iz petih sklopov, ki pa se vsi povezujejo med seboj in v ospredje postavljajo knjigo ter spodbujajo branje med različnimi populacijami. Sklopi se med seboj povezujejo in nadgrajujejo:

Bralni klub za mlade 

V prvi vrsti se bomo osredotočili na mlade z manj priložnostmi, saj menimo, da so ravno oni tista skupina, ki je v obdobju odraščanja v ključnem trenutku ali bo bralno kulturo razvila in ohranila tudi kasneje v odrasli dobi ali ne. Mladim bomo z aktivnostmi poskušali privzgojiti bralne navade, jih spodbujali, da posegajo po knjigah, hkrati pa jim bomo nudili prostor in aktivnosti, kjer bodo lahko preživljali svoj prosti čas ter spoznali nove ljudi ter na ta način zmanjšali občutek odtujenosti in osamljenosti, ki je pri mladih vedno pogostejši. Glavni fokus bo na mesečnih srečanjih, na katerih se bomo z mladimi dobivali in pogovarjali o prebranih knjigah. Knjige, ki jih bomo brali bodo obravnavale določeno družbeno tematiko, ki se posredno ali neposredno dotika mladih. Skozi pogovor o knjigah bomo tako dobili možnost, da se pogovarjamo o različnih temah, o katerih je mladim morda težko govoriti. Mladi se bodo tako preizkusili tudi v debatiranju in izražanju lastnega mnenja, hkrati pa se učili sprejemanja drugačnega mnenja in širili obzorja skozi tovrstno odprtost. Ustvarili bomo varno okolje, kjer se bodo tudi mladi, ki ne izražajo svojih mnenj, ker so bodisi introvertirani ali nesamozavestni, počutili slišane in sprejete.

Literarni glasovi, podkast
Za tovrsten medij se odločamo, ker menimo, da je vedno bolj aktualen in popularen tako med mladimi kot širšo publiko. Promocija literature ter spodbujanje k branju, si želimo nasloviti skozi nov medij in sicer skozi podkaste. S podkasti želimo predstaviti različne slovenske literarne ustvarjalce, se o njihovih delih pogovarjati, jih predstaviti ter podkast nameniti tudi branju njihovih literarnih del. V podkastih želimo naslavljati različne tematike, ki jih avtorji vključujejo v svoja dela. Predvsem želimo nameniti prostor literarnim ustvarjalcem mlajše generacije ter ustvarjalcem, ki v svojih delih dajejo glas marginaliziranim družbenim skupinam. Menimo, da je potrebno izpostavljati ustvarjalce, ki se osredotočajo na različne družbene problematike in v svojih delih obravnavajo različne družbene skupine. Objavili jih bomo na spletni platformi Anchor, dostopni pa bodo tudi na vseh ostalih platformah podkastov.

Prvoosebno raziskovanje zgodb
Osredotočali se bomo na raziskovanje zgodb skozi vlogo bralke ali bralca; prav tako bomo spregovorili o zapletenosti odnosov in sveta s pomočjo metafor, ko druga orodja odpovejo. V bralnem klubu bomo brali zgodbe in pesmi ter raziskovali motive družine, prijateljstva, ljubezni, zamer, nasilja, zavisti, pričakovanj in razočaranj, odnosov ... Teme v knjigah bomo navezovali na lastno življenje in svoje izkušnje. 
Prvoosebno raziskovanje zgodb spodbuja različna branja kot strategije za osrčenje v življenju in so namenjena tudi starejšim in ranljivim skupinam, ki potrebujejo malo poguma in pogovora s pomočjo zgodb. 

Knjižnica pod krošnjami v atriju Galerije Škuc Knjižnica pod krošnjami Galerije Škuc se nahaja na čudovitem, mirnem, svežem in ozelenelem vrtu oziroma atriju galerije, v starem mestnem jedru Ljubljane. Poleg branja, listanja in uživanja ob knjigah različnih zvrsti (predvsem smo specializirani za LGBT-literaturo in knjige s področja umetnosti) si lahko v tej Knjižnici pod krošnjami mimogrede brezplačno ogledate tudi tekočo razstavo v Galeriji Škuc, kar lahko še nadgradi doživetje.

Seveda pa bomo nadaljevali tudi s tradicionalno akcijo promocija LGBT branja, ko obiskovalcem festivala LGBT filma podarjamo in predstavljamo knjige.

Hvala vsem, ki nam omogočajo projekte:

mol           jak        

rs mk  Urada Republike Slovenije za mladino JPG splet bel

Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo, Javna agencija za knjigo RS in Urad za mladino RS.

 

Svodobnost

V projektu S(v)odobnost pet organizacij s področja sodobne umetnosti razvija programe kulturno-umetnostne vzgoje, namenjene mladim med 14. in 20. letom starosti. Sodelujoča društva in zavod s projektom nagovarjamo tudi pedagoško osebje, ki želi svojim učenkam in učencem približati sodobne umetniške prakse ter prostore, v katerih je te prakse mogoče izkusiti.

Prepričani smo, da sodobna umetnost širi obzorja in spodbuja ustvarjalni izraz mladih, učiteljicam in učiteljem pa nudi celo vrsto svežih pristopov k obravnavi perečih družbenih vprašanj – tako v učilnici kot zunaj nje.

Želimo si, da bi se mladi lahko redno srečevali s sodobno umetnostjo, zato si v okviru projekta S(v)odobnost dolgoročno prizadevamo za to, da bi kulturno-umetnostna vzgoja postala nepogrešljivi del vseh ravni izobraževanja. Kratkoročno si prizadevamo za ustvarjanje delovnih pogojev, v katerih bi organizacije s področja sodobne umetnosti lahko kontinuirano, predvsem pa kakovostno in v dialogu s pedagoško stroko razvijale, preizkušale in nadgrajevale svojo vzgojnoizobraževalno dejavnost.

Projekt traja od oktobra 2018 do konca leta 2019.

več o projektu: https://svodobnost.webstarts.com/blog

p a r t n e r j i

SCCA, Zavod za sodobno umetnost – Ljubljana
Društvo za promocijo žensk v kulturi – Mesto žensk
Kulturno umetniško društvo Mreža
KUD Mreža
Umetniško društvo Nomad Dance Academy Slovenija

P R I D R U Ž E N I P A R T N E R J I

Gimnazija Poljane
MG+MSUM
CUK Kino Šiška
DIEHL+RITTER gUG, Berlin
Lokomotiva – Centre for new initiatives in arts and culture, Skopje

P O D P O R A:

Ministrstvo za javno upravo

rs mju

MALI POJMOVNIK SODOBNE UMETNOSTI

pojmovnik sv umetnosti

Veseli smo, da lahko z vami delimo Mali pojmovnik sodobne umetnosti, ki smo ga skupaj s partnerji (SCCA Ljubljana, Mesto žensk, KUD Mreža, Nomad Dance Academy in pridruženim partnerjem MG + MSUM) pripravili v okviru projekta S(v)odobnost – svoj potencial razvij skozi sodobno umetnost.

Pojmovnik vsebuje jasne in razumljive razlage umetnostnozgodovinskih pojmov, na katere so nas opozorili učitelji* zadnjega triletja osnovnih šol in profesorice* srednjih šol na ciklu delavnic Mozaik sodobnih umetnosti, rekoč da pogrešajo pedagoško gradivo, s katerim bi to izrazje približali učencem (in sebi).

Sedmerica, ki je pripravila delavnico, je s spletnim pojmovnikom poskušala ustvariti niz vstopnih mest za lažje razumevanje posameznih terminov in tako približati sodobno umetnost izobraževalcem in mladim, posebej tistim, ki se s sodobno umetnostjo srečujete prvič.

Namen pojmovnika ni, da bi o posameznih umetniških pojavih povedal karkoli preglednega, do kraja analitičnega ali celovitega, ampak da bi na nekatere vidike umetniških pojavov, teženj, gibanj ali smeri prislonil povečevalno steklo. Težavnejše pojme smo opisali na primerih sodobnih umetniških del in za lažjo kontekstualizacijo dodali nekaj splošnejših izrazov. Razlage vsebujejo slikovno gradivo, vprašanja in uporabne naloge, ki tako izobraževalcem kot mladim omogočajo izkustven, premišljen in dialoški pristop.

Vabimo vas, da preizkusite naš mali pojmovnik.

Veseli bomo tudi vašega odziva. Komentarje, vprašanja, primere uporabe pojmovnika pri pouku ali ob drugih priložnostih, pa tudi predloge za pojme, ki bi jih veljalo še vključiti, lahko pošljete na: svodobnost@gmail.com.

 Na fotografiji: Joseph Kosuth, Eden in trije stoli (One and Three Chairs), 1965.

*Spol je v pojmovniku rabljen generično, velja za moške, ženske in nebinarne osebe

bralni klub za mlade maj2024
B R A L N I
K L U B
Z A
M L A D E
Sreda, 22. 5. 2024, ob 18. uri, Info center ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana.
Vljudno vabljeni_ne na bralni klub za mlade!
Tokrat beremo knjigo Križci, krožci avtorice Jedrt Maležič.
»Katera je zdaj tukaj mama?« je vprašanje, ki se ne pojavi zgolj v trenutku, ko se mora Giga soočiti s prepovedjo približevanja svojemu otroku, temveč je njeno zvezo z Alino spremljalo že vse od Zarjinega rojstva. Zdaj je družina, ki se je nekoč borila za enakost v svetu heteroseksualnih staršev, razpadla na dve mami, dva doma in Urbana, Alininega novega partnerja, kar je Gigo pahnilo v depresijo in povzročilo njen razhod s preveč utesnjujočo lezbično sceno. Ampak najprej je v pandemični prestolnici poskrbela še za največjo polomijo najdaljše noči. Duhovit in kritičen roman Križci krožci pokaže, da ima tudi najnesrečnejši konec lahko najlepši začetek.
Bralni klub je namenjen vsem mladim, ki radi berete in se o prebranih knjigah tudi pogovarjate. Vodi ga Tadeja Pepeljnak, študentka gozdarstva. V prostem času poleg lazenja po gozdu in druženja z drevesi rada preživlja čas z dobrimi knjigami in prijatelji ter trapastimi ali poglobljenimi debatami o življenju, vesolju in sploh vsem.
Bralnega kluba se lahko udeležite, tudi če knjige niste prebrali v celoti. Na bralnem klubu namreč teme v knjigi navezujemo na lastno življenje in svoje izkušnje.
Na bralnem klubu se dobimo ob 18.00 v Škucu na Starem trgu 21.
Če se bralnega kluba udeležite več kot 5x, vam podarimo knjigo Založbe ŠKUC.
Za vsa dodatna vprašanja smo vam na voljo na info.center@skuc.org .

Dogodek sofinancirata Mestna občina Ljubljana in JAK.
preberite več
bener spletka oživela
O' Ž I V E L A
K N J I G A
2 0 2 4
O'ŽIVELA KNJIGA
spremljevalni program 31. literarno-glasbenega festivala Živa književnost , če dežuje, v prostorih galerije Škuc.

PROGRAM
petek, 7. 6., ob 18.00
Zgodba na gumbe , lutkovna predstava v izvedbi gledališča Zapik
Pravljično druženje z Miho Hajem , predstavitev knjige Luka iz bloka , pogovor vodi Matevž Rems
Stripovska delavnica , ustvarjalna delavnica, vodi Miha Ha

sobota, 8. 6., ob 18.00
Ali te lahko objamem močno? ,predstavitev zvočne knjige in kamišibaj z Neli K. Filipić
Pravljično druženje z Neli K. Filipić , pogovor vodi Eva Ule
Knjižni junaki iz papirja, likovna ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski

nedelja, 9. 6., ob 18.00
O deklici, ki je prehitro rasla, lutkovna predstava v izvedbi Brine Vogelnik in Luke Ropreta
Ustvarimo svojo slikanico! , ustvarjalna delavnica ilustracije, vodi Nevena Aleksovski

ponedeljek, 10. 6., ob 18.00
Kako je čarovnica pregnala lovce na zmaje , predstava v izvedbi Alje Bulič
Pravljično druženje z Kris Etxabe , predstavitev knjige Sivček , pogovor vodi Barbara Pregelj, Založba Malinc
Ustvarjamo ekološko , delavnica recikliranja za otroke, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst, KUD Galerija C.C.U.
Dnevniki in skicirke , ustvarjalna delavnica za mlade,vodi Petra Gosenca, Društvo GUMB
torek, 11. 6., ob 18.00
Dva zmerjavca , lutkovna predstava v izvedbi LG Bičikleta
Pravljično druženje z Ivanom Mitrevskim , predstavitev slikanice Vsi prdimo , pogovor vodi Matevž Rems
Prdeče živali , likovna ustvarjalna delavnica, vodi Ivan Mitrevski

sreda, 12. 6., ob 18.00
Kozlovska sodba v Višnji Gori , predstava v izvedbi Teatra Cizamo
Pravljična bitja , delavnica za otroke, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst, KUD Galerija C.C.U.
Zinkubator , skupinsko ustvarjanje zinov, vodita Nevena Aleksovski in Miha Perne

četrtek, 13. 6., ob 18.00
Zrcalce , lutkovna predstava v izvedbi LG Nebo
Kolaži iz črk , ustvarjalna likovna delavnica za otroke, vodi Nevena Aleksovski

petek, 14. 6., ob 18.00
Štorkljica Minca Binca dobi bratca , gledališka predstava v izvedbi ŠKUC gledališča
Na obisku: Marko Drpić, tipoRenesansa , vodeni ogled umetniškega ateljeja in ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski
Leporelo , ustvarjalna delavnica recikliranja,vodi Petra Gosenca, Društvo GUMB

PREDSTAVITEV PROGRAMA
petek, 7. 6., ob 18.00
Zgodba na gumbe , lutkovna predstava v izvedbi gledališča Zapik
3+, 35 min
Zgodba na gumbe je lutkovna predstava, kjer ne bo manjkalo cirkuških točk, hoje po vrvi in požiranja ognja, glavni akterji pa so gumbi! Predstava in pravljica nastaja kar sproti, v družbi slikarja jo gledalci sooblikujejo: narišemo sonce, oblak, dečka in zmaja. Zanimiva zgodba se bo končala nekje na nebu, med soncem in oblakom.
Pravljično druženje z Miho Hajem , predstavitev knjige Luka iz bloka , pogovor bo vodil Matevž Rems
Miha Hančič (1986), ki se podpisuje kot miha ha, je avtor stripov in ilustrator. Diplomiral je na Pedagoški fakulteti z diplomsko nalogo o avtorskem stripu. Za Stripburger je za zbirko Ta ljudske v stripu priredil zgodbo Vsem ljudem nikoli ne ustrežeš (2017). Z Ramom Cunto sta ustvarila stripovski album Tik je šel v gozd po drva (2022), nekoliko poseben strip, v katerem vrstni red branja ni pomemben, saj se na vsaki drugi strani dogodek zaplete in razplete, zato se lahko nadaljujejo kjerkoli v knjigi. Zadnja leta največ ustvarja v tandemu s pisateljico Mašo Ogrizek. Skupaj sta ustvarila svet Kokokrišne in njene tete Kokodajse v knjigah Kokodajsa v mestu (2018), Kokomesto (2021) in Luka iz bloka (2022). Veliko knjig z njegovimi ilustracijami je prejelo znak kakovosti Zlata hruška.
Stripovska delavnica , ustvarjalna delavnica, vodi Miha Ha
Z Mihom bomo spoznali glavne like iz stripa, prijatelje in sošolce Luka, Amirja, Lili in Oskarja. Na delavnici se jih bomo naučili narisati in z njimi v stripu ustvarili nove dogodivščine.

sobota, 8. 6., ob 18.00
Pravljično druženje z Neli K. Filipić, predstavitev zvočne knjige in kamišibaj Ali te lahko objamem močno? ,pogovor bo vodila Eva Ule
Neli je pisateljica za otroke in mladino, ki je objavila več slikanic, zbirk kratkih zgodb in romanov. Svoje tri slikanice Punčka in velikan, Ali te lahko objamem močno? in Požar je pred kratkim objavila v obliki zvočne pravljice. Zgodba Ali te lahko objamem močno? govori o porednih otrocih, ki nagajajo tujcu, medtem ko odrasli to zgolj opazujejo. A kaj se zgodi, ko nagajivost prestopi običajne meje? Bo potrebna kazen? In kako huda naj bo? Zgodba se konča s presenetljivim obratom, ki moč ljubezni in sprejemanja prikaže v novi luči.
Knjižni junaki iz papirja, likovna ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski
Na delavnici bomo, navdihnjeni s svojimi najljubšimi literarnimi junaki ali junakinjami, ustvarjali lutke iz papirja. S pomočjo lepila, barv, kolaža, tekstila in drugega materiala bodo liki iz naših najljubših knjig dobili svoj obraz in telo ter samo iz črk na papirju postali otipljive figurice. Iz nastalih papirnatih lutk bomo nato ustvarili povsem svojo lutkovno predstavo. Tako bodo knjige, ki jih radi prebiramo, oživele ter nas popeljale nazaj v njihov svet domišljije in iger.

nedelja, 9. 6., ob 18.00
3+, 35 min
O deklici, ki je prehitro rasla, lutkovna predstava v izvedbi Brine Vogelnik in Luke Ropreta
Marionetna predstava o deklici je pripoved o odraščanju otroka. Deklica Biba prihaja skozi labirint ristanca v svet nerazumevanja odraslih. V tem svetu domujejo njeni čevlji, ki jih mama kupuje in kupuje. Mali Bibi rastejo noge tako hitro, da so ji novi čeveljci vsako naslednje jutro že premajhni. V predstavi se veliko poje. Mačka ima svoj mačji bluz, svojo pesmico imajo tudi deklica Biba, zdravnica, čevljarček in čeveljci. izvajalca: Brina Vogelnik in Luka Ropret
Ustvarimo svojo slikanico! , ustvarjalna delavnica ilustracije, vodi Nevena Aleksovski
Na delavnici bomo skupaj s slikarko in ilustratorko Neveno izbrali svoje najljubše pravljične junake in izdelali čisto svojo slikanico. Ustvarjali bomo čudovite svetove in raziskovali svojo domišljijo ter se tudi naučili, kaj je to ilustracija in kako lahko le s pomočjo slike in risbe povemo zanimivo zgodbo.

ponedeljek, 10. 6., ob 18.00
Kako je čarovnica pregnala lovce na zmaje , predstava v izvedbi Alje Bulič
3+, 35 min
Pripovedno-glasbena predstava govori o čarovnici stari Ukanarki, ki živi sama sredi gozda in kuha čarobne napoje. Mimo njene hiše vodi pot na kraj, kjer živijo zmaji. Ko čarovnica izve, da se po gozdu klatijo divji lovci, ki hočejo ukrasti zmajeva jajca, se zelo razhudi. Sama nevarnim lovcem nastavlja čarovniške pasti, da bi zaščitila male zmajčke, otroci pa ji pri tem pomagajo. Predstava je napeta, zabavna in polna magičnih vragolij, ki jih zganja stara čarovnica, da bi pregnala lovce. Ob Zgodbarki je na odru gospod Muzika, ki s pomočjo različnih inštrumentov ustvarja čarobno glasbeno atmosfero.
Pravljično druženje z Kris Etxabe , predstavitev knjige Sivček , pogovor bo vodila Barbara Pregelj zZaložbe Malinc *
Na dogodku spoznamo slikanico Sivček, temu pa sledi pogovor Barbare Pregelj z Založbe Malinc z avtorico Kris Etxabe. Zgodba temelji na resničnem dogodku, na novici o polarnem medvedu, ki je priplaval na južno obalo Argentine, pri tem pa preplaval več kot 2000 kilometrov. Zgodba se vrti okoli mladiča polarnega medveda, ki opazuje, kako se njegovo okolje spreminja. To mu postaja vse manj všeč, a ko spregovori z drugimi živalmi, ugotovi, da te spremembe motijo le njega.
Ustvarjamo ekološko , delavnica recikliranja za otroke, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst, KUD Galerija C.C.U.
Na ustvarjalni delavnici bomo po navdihu zgodbe izdelovali lutke polarnih medvedov ter jim iz recikliranih materialov izdelali prav posebne rešilne čolne.
Delavnico vodita Mateja Herbst in Simon Drofelnik iz KUD Galerije C.C.U.
*Dogodek, ki poteka v sodelovanju z Založbo Malinc, je del projekta BIDILAND, ki ga sofinancira Evropska unija.
Dnevniki in skicirke , ustvarjalna delavnica za mlade,vodi Petra Gosenca, Društvo GUMB
Iz starih odsluženih zvezkov, revij in blaga sestavljamo povsem nove dnevnike in skicirke poljubnih velikosti in debelin. Opremimo jih s kolaži in risbami ter jih s pomočjo vrvi zvežemo v unikatne izdelke. Dovolj prostora pa pustimo tudi za vaše vtise in prebliske.

torek, 11. 6., ob 18.00
Dva zmerjavca , lutkovna predstava v izvedbi LG Bičikleta
3+, 30 min
Globoko v deželi, nekje na hribčku kraj gozda je stala hišica, v kateri sta živela dva bratca. In ta dva fanta sta se dan za dnem, vedno in ob vsaki priložnosti zmerjala: ti si kozel, ti pa osel, ti tele, ti pa no-so-rog, polh na bukvi, vse dokler ju na njunem domu niso obiskale večkrat klicane živali. Ena za drugo so se zvrstile in do zadnje špranje napolnile že docela majavo hiško. Lahko si mislite, da je nastala takšna gneča, da sta še bratca zmerjavca morala ven na mraz, na drevo, v gosti megli.
Pravljično druženje z Ivanom Mitrevskim , predstavitev slikanice Vsi prdimo , pogovor bo vodil Matevž Rems
Ivan Mitrevski je zaključil je študij filozofije in sociologije kulture. Med študijem je začel objavljati svoje ilustracije in stripe v raznih revijah. V tem času je postal del uredništva revije Stripburger, kasneje pa je bil tudi njen glavni urednik. S krajšimi presledki je ves čas objavljal stripe in ilustracije. Ilustriral je že veliko knjig. Posebej rad ilustrira slikanice, izobraževalno literaturo in stripe. Ogromno časa porabi za skiciranje in domišljanje, veliko manj pa za barvanje. Ivan nam predstavi svojo novo humorno slikanico Vsi prdimo; humorna zgodba je pisana prav za mlade bralce. Smeh je zagotovljen.
Prdeče živali , likovna ustvarjalna delavnica, vodi Ivan Mitrevski
Na delavnicah rišemo živali: slone, leve, tigre, zebre, konjičke, zajčke in ostale živali. Pozorni smo na to, kakšne so živali in kaj je zanje najbolj značilno. Ko jih bomo narisali, jim bomo na koncu pririsali še prdce. Vsi namreč prdimo.

sreda, 12. 6., ob 18.00
Kozlovska sodba v Višnji Gori , predstava v izvedbi Teatra Cizamo
3+, 30 min
Klasična slovenska humoreska je uprizorjena na komunikativen, uličen način. Revno popotno gledališče, ki se je zavoljo številnih umetniških in človeških tegob skrčilo zgolj na k spektaklom usmerjenega direktorja in na ne prav bistrega, nemega gledališkega slugo, uprizori to znano zgodbo ob pomoči gledalcev. Na koncu v predstavi lahko sodelujejo tudi vsi gledalci.
Pravljična bitja , delavnica recikliranja za otroke, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst, KUD Galerija C.C.U.
Na ustvarjalni delavnici z recikliranjem lepenke in plute ustvarjamo pravljična in domišljijska bitja, ki nas bodo razveseljevala in nam prinašala tudi srečo.
Zinkubator , skupinsko ustvarjanje zinov, vodita Nevena Aleksovski in Miha Perne
Zini so knjižice, ki nastajajo z nizkimi stroški v majhnih nakladah. Pojavljali so se kot bistven medij določenih subkultur prejšnjega stoletja, tako tudi med ljubitelji punka kot tudi znanstvene fantastike. Še danes so zini popularna oblika umetniškega izražanja.
Na delavnici izvemo, kako lahko sami naredimo svoj zin; skupaj torej rišemo, pišemo, delamo kolaže in fotokopiramo svoje misli in ideje. Nastane skupinski zin, vsak udeleženec pa dobi svoj izvod zina. Risarske veščine niso predpogoj za udeležbo. Delavnica je sicer namenjena mladim, vendar so na njej dobrodošle prav vse generacije.

četrtek, 13. 6., ob 18.00
Zrcalce , lutkovna predstava v izvedbi LG nebo
3+, 40 min
»Lesena zgodba« o gozdnih živalih. Na gozdni jasi zajec najde zrcalce in v njem uzre svojo podobo. Vesel in misleč, da je našel »svojo sliko« , jo pokaže drugim živalim, a vsaka od njih trdi, da je slika njena. Nazadnje »sliko« medved odnese k svoji družini in na njej res vsi prepoznajo medvedjo glavo. Ker je poleg živali in rastlin prav les največje bogastvo gozdov, so lutke narejene iz lesa. Celoten vtis dopolnjuje glasba, izvajana pretežno z lesenimi inštrumenti. izvajalca: Andrej Štular in Petra Stare
Kolaži iz črk , ustvarjalna likovna delavnica za otroke, vodi Nevena Aleksovski
Na delavnici raziskujemo svet črk, jih izrezujemo iz starih časopisov, se z njimi igramo, eksperimentiramo ter iz njih ustvarjamo izvirne kolaže. Ob tem nastanejo tudi kakšne nove besede in besedne igre ter čudovite likovne forme. Spoznamo, kako se svet jezika in literature lahko lepo poveže in preplete s svetom likovne umetnosti. Ob tem se bomo tudi zabavali, igrali ter raziskovali čudoviti svet naše domišljije.

petek, 14. 6., ob 18.00
Štorkljica Minca Binca dobi bratca , gledališka predstava v izvedbi ŠKUC gledališča
3+, 20'
Pravljica o Štorkljici Binci Minci je pripoved o družini, ki se bo čez nekaj mesecev povečala. A vesela novica Binco Minco prestraši. Namesto sončnega nasmeha jo zagrne sivi oblak skrbi. Debele solze ji tečejo po licih in med hlipanjem komaj uspe povedati mamici in očku, kaj jo tako zelo skrbi. A kot se za pravljico spodobi, je konec srečen, saj je prave ljubezni za vse vedno dovolj. Topel objem staršev pa lahko dela čudeže. izvajalka: Kaja Jordan
Na obisku: Marko Drpić, tipoRenesansa , vodeni ogled umetniškega ateljeja in ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski
V okviru tokratnega srečanja Na obisku se odpravimo v tipoRenesanso in obiskali Marka Drpiča, kaligrafa. Spoznamo njegovo staro tiskarno oz. studio za tipografijo in tiskarsko dediščino, delo kaligrafa in na koncu tudi sami ustvarjamo in tiskamo. TipoRenesansa je še zadnje mesto v Sloveniji, kjer lahko izkusimo, kako se je tiskalo, preden je postopek prevzela sodobna tehnologija.
Marko Drpić je rojen leta 1968 v Ljubljani. V letih 1991/1992 se je učil kaligrafije in klesanja črk v ateljeju Kristoffla Boudensa v Antwerpnu v Belgiji. Po vrnitvi v Slovenijo je eno leto delal pri kamnoseškem mojstru Borisu Udovču v Naklem pri Kranju. Leta 2000 je na Univerzi v Ljubljani diplomiral iz umetnostne zgodovine s kaligrafsko analizo srednjeveške biblije in iz bibliotekarstva. V letih 2000–2006 je delal kot bibliotekar v Slovenskem etnografskem muzeju. Od takrat je samostojni kaligraf in oblikovalec. Leta 2010 je ustanovil studio za visoki tisk tipoRenesansa .
Leporelo , ustvarjalna delavnica recikliranja,vodi Petra Gosenca, Društvo GUMB
Na delavnici iz raznolikih papirjev ustvarimo kratke in dolge, ozke in široke zgibanke. Na njih s svinčniki, barvicami in voščenkami narišemo serijo risb. Nastale bodo v harmoniko zgibane knjižice – leporela.

Projekt so omogočili:
Javna agencija za knjigo Republike Slovenije, MOL, Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje in Oddelek za kulturo, Urad RS za mladino, Turizem Ljubljana, TipoRenesansa, Center za slovensko književnost, Okolje consulting, TAM-TAM, L'mit, ljubljanska mreža info točk, B&B Hotel Ljubljana Park, Slaščičarna Pri vodnjaku, Druga violina, Dana d.d., Reviji Ciciban in Cicido
Društvo ŠKUC, Stari trg 21, 1000 Ljubljana
https://skuc.org/ , info@skuc.org , tel./faks: +386 1 4303530, tel.: +386 1 4213142


preberite več
torkljica simao
Š T O R K L J I C A
M I N C A
B I N C A
D O B I
B R A T C A
Renata Reneja Škrjanc
ŠTORKLJICA BINCA MINCA DOBI BRATCA
ponovitve:
petek, 14. 6. 2024, ob 18.00, Pred Galerijo Škuc, O'živela knjiga
četrtek, 13. 6. 2024, 9.30, Kongresni trg, paviljon, festival Junij
sreda, 29. 5. 2024, ob 11.00, Festival Igraj se z mano
ponedeljek, 18. 3. 2024, ob 10.00, Galerija Škuc, za Vrtec Andersen
ponedeljek, 20. 11. 2023, ob 11.00, Cirius Kamnik
sobota, 18. 11. 2023, ob 10.00, Galerija Škuc, Škucove packarije
sobota, 30. 9. 2023, ob 17.00, hiša otrok in umetnosti, 2. Vikend neodvisnih lutkovnih gledališč
ponedeljek, 18. 9. 2023, ob 10.00, Galerija Škuc za OŠ Janeza Levca
premiera: sobota, 29. 7. 2023, ob 18.00, Galerija Škuc
Pravljica o štorkljici Binci Minci je pripoved o družini, ki se bo čez nekaj mesecev povečala. A vesela novica Binco Minco prestraši. Namesto sončnega nasmeha jo zagrne sivi oblak skrbi. Debele solze ji tečejo po licih in med hlipanjem komaj uspe povedati mamici in očku, kaj jo tako zelo skrbi… A kot se za pravljico spodobi, je konec srečen. Saj je prave ljubezni za vse vedno dovolj. Topel objem staršev pa lahko dela čudeže.
»…Pravzaprav je to moja zgodba. Zgodba mojega otroštva. Pri štirih letih sem, do takrat edinka, izvedela, da bom dobila sestrico. Od strahu, da moja starša ne bosta imela več časa zame in da ne bom več tako ljubljena, sem se v majhni otroški glavici jezila na sestrico, s katero pa sva potem postali ljubeči zaveznici in najboljši prijateljici. Z zgodbico o Binci Minci otrokom prijazno sporočam, da je vsako rojstvo sorojenca družinski blagoslov, srečen dogodek. In da je v srcih očkov in mamic neskončno velik prostor, v katerem je doma ljubezen.
Najpomembnejše sporočilo je, da več, kot jo dajemo, več prostora v srcu je za novo. Zato so skrbi v malih glavicah povsem odveč. Staršem pa z njo prišepnem, kako zelo dragocen je čas, ki ga namenijo pogovoru, branju in druženju z otroki. To je posvečen čas.
Pravljica Štorkljica Binca Minca dobi bratca je blago, nevsiljivo poučna. Z njo želim krepiti ne le izrazne in domišljijske sposobnosti otrok, pač pa tudi njihovo čustveno inteligenco.
Starši bodo lahko svoje otroke s pomočjo pravljičnih junakov na topel, (pri)srčen način pripravili na prihod novega družinskega člana. In bo tako otroške solzice zamenjal njihov smeh, ki zveni, kot bi se kotrljale frnikule…«.
Avtorica Renata Reneja Škrjanc je sanjalka, navdihovalka, strastna ljubiteljica življenja, ki v sebi še vedno neguje majhno deklico z iskricami v očeh. Ali kot pravi: »Slišim zvenenje besed in s pravljicami rada nagovarjam otroke ter se dotikam njihovih src. Novinarka, motivatorka, moderatorka, prostovoljka, pesnica, pravljičarka, osrečevalka, ki rada rišem nasmehe na obraze majhnih in velikih otrok. V besedah pa najdem srečo, da lahko pišem o ljubezni, ki dela ta svet preprosto čudovit.«
Režija, dramaturgija in priredba besedila: Žiga Sedmak
Kostumografija in izdelava lutk: Bojan Vister
Igra: Kaja Jordan
Producent: ŠKUC gledališče
Koproducent: Šentjakobsko gledališče Ljubljana
Predstavo sta finančno podprla Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in Mestna občina Ljubljana

preberite več
oblikovanje tekstilnega nakita 24
O B L I K O V A N J E
T E K S T I L N E G A
N A K I T A
Torek, 14. 5. 2024, ob 19. uri, Info center ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana.
Vabljeni_e na delavnico oblikovanja tekstilnega nakita.
Izdelovalo se bo nakit iz odpadnega tekstila, ki nastane iz ostanka od proizvodnje. Predznanje ni potrebno.
Cilj delavnice je spodbujanje kreativnosti ter demonstracija uporabe tradicionalnih tehnik tekstilnih umetnosti in obrti pri mladi, nadobudni generaciji. Tekom delavnice se bodo ustvarili novi, unikatni kosi nakita in modni dodatki.
Delavnico bo vodila Urška Sadar, arhitektka in oblikovalka, ki deluje pod blagovno znamko urskas'.
Udeležba je brezplačna.
Prijave zbiramo do 10. 5. 2024 na ustvarjalno.skuc@gmail.com .
Delavnica je financirana s strani Urada za mladino MOL.
preberite več
Lov na medveda
P R A V L J I Č N O
D R U Ž E N J E
Z
A N D R E J E M
Š T U L A R J E M
Pravljično druženje z Andrejem Štularjem , predstavitev knjige in delavnica
ponedeljek, 13. 5., ob 10.00, OŠ Janeza Levca
Asemblaž je likovna tehnika, ki je v knjižnih delih tako rekoč neznanka. Andrej Štular jo je uporabil v svojih zadnjih dveh otroških knjigah Bežimo, svet se podira! in Medved, ki sta izšli pri založbi Stripburger/Forum Ljubljana. Pri tej tehniki so podobe izdelane iz predmetov. Avtor ustvarja iz vsakdanjih, pogosto zavrženih in najdenih materialov, ki jih najde tako v naravi kot v sodobnem urbanem okolju.
Dodatna spodbuda k delavnici je lahko ogled kratkih animiranih filmov v tehniki stop-motion, pri katerih je avtor sodeloval kot ustvarjalec ali mentor: Stop. Gremo! (2016), Beseda ni konj (2018), Asemblažist (2020).
Na delavnici otroci iz vsakdanjih, najdenih in naključnih predmetov izdelajo nove podobe, sestavijo svoje junake in z njimi oblikujejo zgodbe. Brezvrednim predmetom dajo drugo funkcijo in novo vrednost.
Andrej Štular je vsestranski in celostni ustvarjalec. Deluje na področju ilustracije, stripa, kiparstva, fotografije, filma in lutkarstva. V svojih delih vsa ta področja pogosto sooča, jih povezuje v nove celote in s tem izzove poslušalce/gledalce, da nastale podobe na novo interpretirajo.
preberite več