
Vabimo vas na novinarsko konference v torek, 15. 9. 2020, ob 11.00, Pritličje.
Obveščamo vas, da se bo med 17. in 21. septembrom 2020 v Ljubljani odvijal 6. festival Lezbična četrt. Vsaka edicija festivala Lezbična četrt svoj fokus usmerja na izbrano aktualno problematiko/tematiko, ki je v lokalnem okolju prezrta, nezadostno ali popolnoma nenaslovljena. Fokus letošnjega 6. festivala Lezbična četrt je tako usmerjen v razpiranje raznolikih poti razumevanja spola in seksualnosti, njunega kompleksnega prepletanja, njunih zgodovinskih spojev in razhajanj.
Festival bo v četrtek, 17. septembra ob 19. uri, otvorila mednarodna razstava v galeriji Škuc, pomenljivo naslovljena SPOLSKO, ki izpostavlja pomen preizpraševanja fluidnosti seksualnosti in spolne identitete skozi umetniška dela različnih slovenskih in mednarodnih umetnic_kov: priznanega kanadskega umetnika Cassils, slovenske lezbične umetnice Andreje Gomišček, uveljavljene poljske umetnice Liliane Piskorske, priznane danske umetnice Naje Marie Lundstrøm ter še dveh slovenskih Lee Culetto in Zvonke T. Simčič. Razstavo bo odprla telesna instalacija Avatara Tatiane Kocmur.
O stabilnosti/fluidnosti spolnih in seksualnih identitet bo govora tudi na okrogli mizi, ki bo potekala 18. 9. ob 17. uri v Galeriji Škuc. Istega večera bo pred klubom Monokel (Metelkova mesto) ob 21. uri potekal dvojni koncert glasbenih ustvarjalk Saše Vipotnik, bolj poznane pod imenom AKA Neomi, ki velja za enega najzanimivejših glasov na naši glasbeni sceni ter svež duo Lovekovski, sledil bo set dj Katche.
V soboto, 19. 9., se bo mogoče udeležiti LGBT+ ture, vodenega ogleda mesta po poteh LGBT+ aktivizma pod vodstvom dolgoletne aktivistke Suzane Tratnik. Zvečer ob 19. uri v Pritličju sledi odprtje razstave hrvaške fotografinje Martine Šalov Ej, dečko, ki skuša prikazati vso raznolikost žensk, ženstvenosti in lepote. Razstavo bo odprla avtorica.
Po nedeljskem jutranjem vodstvu po razstavi z jutranjim prigrizkom ob 11. uri, ob 14. uri sledi filmska delavnica ABC kratkega filma s filmsko ustvarjalko Simono Jerala, na kateri se bo mogoče seznaniti z osnovami ustvarjanja kratkega filma.
Zvečer ob 20. uri sledi projekcija dokumentarnega filma madžarske režiserke Márie Takács Igra se je začela: queerovska motnja v športu (Game On – Queer Disruption in Sport), ki obravnava težave, s katerimi se spolno nenormativne osebe soočajo v svojih športnih karierah. Po projekciji bo sledil pogovor z režiserko in LGBT aktivistom Andrejem Pišlom.
Festival se bo zaključil v ponedeljek, 21. 9. 2020 z dvema dogodkoma: otvoritvijo murala (Metelkova mesto) Ne samo te stene umetnic Ane Lucije Šarić in Klare Kracina ter večernim branjem petih nagrajenk_cev Literarnega natečaja Presečišča ter podelitvijo prvih treh nagrad, slednje bo potekalo v Galeriji Škuc.
P R O G R A M
četrtek, 17. 9.
Odprtje razstave in festivala: SPOLSKO
Galerija Škuc, ob 19:00
Mednarodna razstava SPOLSKO izpostavlja pomen preizpraševanja fluidnosti seksualnosti in spolne identitete skozi umetniška dela različnih slovenskih in mednarodnih umetnic_kov. Poststrukturalistično pojmovanje spola kot spektralnega in nebinarnega pojava je namreč odprlo pot številnim identitetam, ki razkrivajo in razbijajo krhke in statične koncepte spola in spolnosti. Razstava se ukvarja se s pretočnostjo nenormativnih spolov in spolnih identitet, ki so v vzajemnem odnosu ter temelji na razmerju med različnimi gibanji in koncepti, ki se medsebojno oplajajo in dopolnjujejo.
Razstavo bo odprla telesna instalacija Avatara Tatiane Kocmur.
petek, 18. 9.
Spolsko (okrogla miza)
Galerija Škuc, ob 18:00
Na okrogli mizi bomo z govorkami_ci spregovorile_i o metonimičnih razsežnostih slovitega »Lezbijka ni ženska« Monique Wittig, ki učinkovito razpira raznolike poti razumevanja spola in seksualnosti, njunega kompleksnega prepletanja, njunih zgodovinskih spojev in razhajanj, ter navsezadnje tega, kar nas bo na tem mestu najbolj zanimalo, njunih artikulacij v ustvarjalnem prostoru, njunih konkretnih kritičnih realizacij, ki bodo na ogled v sklopu razstave.
Gostje: Evan Grm, trans aktivist_ka pri Zavodu TransAkcija, Urška Lipovž, sociologinja in sokuratorka razstave, Tatiana Kocmur, umetnica, in dr. Tatjana Greif, dolgoletna aktivistka in urednica zbirke Vizibilija
Moderira: Vesna Liponik
Koncert Saša Vipotnik (aka Neomi) – solo akustični koncert
pred Klubom Monokel, ob 21:00
S pevko Sašo Vipotnik (AKA Neomi), enim izmed najzanimivejših glasov na naši glasbeni sceni, se bomo v njeni solo izvedbi sprehodile_i skozi njen bogat ustvarjalni opus – od nekdanjega sladkega popa s pridihom jazza do elektronskega indie popa, trip-hopa, mestoma psihedeličnih zvokov ter bolj počasne akustične atmosfere. Glasbeno znanje je pridobila v učenju klavirja, kitare in solo petja. Ustvarjalka sama piše pesmi (pogosto družbeno angažirane) in jih tudi uglasblja, Mario Babojelić, ki z njo tvori jedro zasedbe Neomi, pa jih z aranžmaji nadgradi. Po prvencu Poglej (2011) in nekajletnem premoru lahko prisluhnemo novemu albumu Beautiful Disasters.
Koncert Lovekovski
pred Klubom Monokel, ob 22:00
Lovekovski je projekt Niki Lapkovski s podporo Neže Dobrovoljc, ki real-life, njegove različne obraze in predvsem emocije, preslika v besedilno zrele in kompozicijsko zanimive skladbe. Vokal in kitara se izlivata prek robov kanala ritem mašin, sproščena, razgledana kantavtorska narava projekta Lovekovski pa obeta nekaj širšega, nekaj modernejšega, nekaj večjega, kot je zgolj lo-fi.
dj Katcha
pred Klubom Monokel, ob 23:00
V Katchinih energičnih plesnih setih se eklektično znajdejo beati sodobnih bass žanrov, južnoameriškega temperamenta, afriških trendsetterjev in nostalgičnih popevk. Katcho, članico kolektiva Ustanova, ste lahko spoznali_e predvsem v Monoklu in Pritličju ter v klubih Channel Zero in Gromki, sodelovala pa je tudi s srednjeameriškima kolektivoma Nott in Ghetto Witchez.
sobota, 19. 9.
LGBT tura s Suzano Tratnik
zbirno mesto pri Vodnjaku (Galerija Škuc) 15:00-17:00
Nadenite si nebinarna očala in uglejte Ljubljano v mavričnih barvah. Ta alternativni sprehod po mestu bo popotovanje skozi predsocialistične in socialistične boje za pravice lezbične, gejevske, biseksualne, transspolne in kvir skupnosti v Ljubljani, na katero vas bo popeljala dolgoletna LGBT aktivistka, pisateljica in sociologinja Suzana Tratnik. Pokazala vam bo kraje, kjer se je vse začelo, obiskale_i boste LGBTQ+ prijazne prostore in spoznale_i zgodbe, ki stojijo za političnim delovanjem LGBTQ+ gibanja.
Prijave na spletni strani: https://alternativetoursljubljana.com/
Odprtje razstave Ej, dečko
Pritličje, ob 19:00
Martina Šalov živi in dela na Reki, ukvarja se s fotografijo in videom. Projekt Ej, dečko je nastal spontano. V družbi vlada globoko zakoreninjen stereotip, kako naj bi bile videti ženske, vse zunaj teh okvirov je tuje in neobičajno. Črtice iz Martininega življenja butch lezbijke so se razvile v idejo, kako vse te izjemne ženske morajo dobiti priložnost, da povedo svojo zgodbo. S projektom Ej, dečko Šalov poskuša s fotografijo in stvarno pripovedjo prikazati vso raznolikost žensk, ženstvenosti in lepote. Hkrati pa se tako skupaj s portretirankami bojuje proti diskriminaciji in naučenim stereotipom.
Razstavo bo odprla avtorica Martina Šalov.
nedelja, 20. 9.
Vodstvo po razstavi in veganski lezbični grižljaji
Galerija Škuc, ob 11:00
Po slastnem poznojutranjem veganskem prigrizku se bomo po razstavi Spolsko sprehodile_i s kuratorkama Tio Čiček in Urško Lipovž.
Filmska delavnica s Simono Jerala: ABC kratkega filma,
delavnica v sodelovanju s Festivalom LGBT filma Ljubljana
Galerija Škuc, 14:00-17:00
Spoznale_i boste osnove ustvarjanja kratkega filma. Nekaj bo govora o zvrsteh, o predpripravah, osnovni opremi, o pomenu filmske ekipe, o etiki snemanja dokumentarcev, pa tudi o tem, kje se v našem prostoru lahko prijavite na filmske delavnice ali na razpise.
Dobrodošle_i vse_i začetnice_ki, ki bi si rade_i odgovorile_i na vrsto vprašanj!
Delavnica bo prilagojena predznanju udeleženk_cev, primerna pa je predvsem za začetnice_ke, ki bi si želele_i posneti svoj prvi kratki film / video / vlog. V prijavi navedite, zakaj vas zanima udeležba na delavnici in česa bi se želele_i naučiti.
Delavnico bo vodila Simona Jerala.
Prijave na: opencall.lezbicnacetrt@gmail.com
(Igra se je začela: queerovska motnja v športu) Game On – Queer Disruption in Sport, Madžarska, 2019, 65’
Dokumentarni film in online pogovor z režiserko Mário Takács ter LGBT aktivistom Andrejem Pišlom
Galerija Škuc, ob 20:00
Nastopajo: Natalie Deans, Benjamin Forest Török, Michaela Jessica Tschictschke, Pol Naidenov, Csaba Hegedüs
Scenarij: Mária Takács, Ágnes Seregély, Zaun Renkin Hadley
Režija in montaža: Mária Takács
Fotografija: Claudia Kovács, István Szőnyi
Zvok: Péter Almásy
Glasba: Milán Hodován
Producentke_ti: Hugh Torrent, Sirri Topping, Pia Mann, Lilly Dragoeva, Mária Takács
Produkcija: Civil Works Associaton, Leap Sports Scotland, Discover Football, Bilitis
V profesionalnem športu se LGBT osebe praviloma ne razkrivajo. Ne občinstvo ne mediji niso pripravljeni, da bi jih sprejeli ali vsaj pošteno predstavili. Drugačna slika pa se kaže v amaterskem športu: v zadnjih dvajsetih letih so se ti klubi kot varni prostori vzpostavili znotraj LGBTQIA skupnosti po svem svetu. Portrete posameznic_kov v LGBT-športu je posnela madžarska režiserka Mária Takács, diplomantka režije iz Budimpešte, ki je posnela več celovečernih dokumentarcev o lezbijkah in gejih v Vzhodni Evropi, nekaj smo jih videli tudi na Festivalu LGBT filma v Ljubljani.
Film ima angleške podnapise.
Pogovor z režiserko Mario Takács in LGBT aktivistom Andrejem Pišlom
Galerija Škuc, ob 21:15
Pogovor z režiserko dokumentarnega filma Igra se je začela Mario Takács bo potekal prek spleta, z nami pa bo tudi LGBT-aktivist Andrej Pišl. Pogovor, ki ga bo vodila Suzana Tratnik, bo v angleškem jeziku.
ponedeljek, 21. 9.
Ne samo te stene (odprtje murala)
pred Klubom Monokel, ob 17:00
Ana Lucija Šarić in Klara Kracina bosta na stene, kot jih zapisuje pesem Kristine Hočevar samo te stene so tvoje stene, prenesli to pesem, te stene, ne samo te stene.
Pet Presečišč (literarno branje in podelitev nagrad literarnega natečaja)
Galerija Škuc, ob 19:00
V domačnem ambientu Galerije Škuc bodo svoje literarne tekste brale_i nagrajenke_ci literarnega natečaja Presečišča, Patricija Zupanič, Tanja Matijašević, Nina Cimerman, rožnatiKosinus in Azira Kamberi. Komisija v sestavi Kristina Hočevar, Suzana Tratnik in Heidi Pungartnik pa bo k temu dodala besedo ali dve utemeljitve svojega izbora in podelila prve tri nagrade.
Program Lezbične četrti je omogočila Mestna občina Ljubljana
Razstavo SPOLSKO omogočata: Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za kulturo.
POMEMBNO:
Dogodka se udeležite le, če ste zdrave_i, nimate simptomov okužbe z novim koronavirusom in niste bile_i izpostavljene_i tveganjem za okužbo z novim koronavirusom.
Treba je vzdrževati socialno distanco.
Za vstop v zaprte prostore potrebujete masko, pred vstopom si razkužite roke.
Prosimo, upoštevajte priporočila NIJZ, dostopna na povezavi: https://www.nijz.si/sl/preprecevanje-okuzbe-z-virusom-sars-cov-2019
6th LESBIAN QUARTER FESTIVAL
17-21 SEPTEMBER 2020
Thursday 17 September
Exhibition and festival opening:
SPOLSKO (GENDER SLIPSLOPE)
at 7pm, Škuc Gallery
International exhibition SPOLSKO (GENDER SLIPSLOPE) explores the sense of questioning of sexual fluidity and gender identities through works by various Slovenian and international artists. The poststructuralist conception of gender as a spectral and nonbinary phenomenon has opened the way for several identities that reveal and break down the frail and static concepts of gender and sexuality. The exhibition deals with the flow of non-normative genders and gender identities which are in reciprocal relation, and is based on the relationship between various movements and concepts, which mutually enrich and complement each other.
The exhibition will be opened by the body installation Avatara by Tatiana Kocmur.
Friday 18 September
SPOLSKO (GENDER SLIPSLOPE) round table discussion
at 5pm, Škuc Gallery
Together with guest speakers we will explore the metonymic dimensions of Monique Wittig’s (in)famous statement: “Lesbians are not women”, which effectively introduced the diverse ways of understanding gender and sexuality, their complex intertwining, their historical connections and partings and, ultimately, what interests us the most at this point, their articulations in creative space, their concrete critical realisations, which can be seen through the exhibition.
Guest speakers: Evan A Grm (trans activist at Zavod TransAkcija), Urška Lipovž (sociologist and co-curator of the exhibition), Andreja Gomišček (artist), and Dr Tatjana Greif (long term activist and editor of Vizibilija)
Moderator: Vesna Liponik
Concert Saša Vipotnik (aka Neomi) – solo acoustic concert
at 9pm, in front of Monokel
With the singer Saša Vipotnik (AKA Neomi), one of the most interesting voices on our music scene, we will take a journey through her richly creative solo performance opus – from former sweet pop with a touch of jazz to electronic indie pop, trip-hop, occasional psychedelic sounds, and slower acoustic atmospheres. She gained her musical knowledge through learning piano, guitar and singing. The artist writes (often socially engaged) songs by herself and sets them to music, which Mario Babojelić, who forms the core of the band Neomi with her, then arranges. After their debut Poglej (2011) and taking a break for a couple of years, we can listen to their new album Beautiful Disasters.
Lovekovski Concert
at 10pm, in front of Monokel
Lovekovski is a project by Niki Lapkovski supported by Neža Dobrovoljc that transforms real life, its various faces and especially emotions into textually mature and compositionally interesting works. The vocals and guitar flow beyond the edges of the rhythm machine channel, and the relaxed, open minded nature of the Lovekovski project promises something wider, more modern, bigger than just lo-fi.
DJ Katcha
at 11pm, in front of Monokel
In Katcha’s energetic dance sets we hear the eclectic beats of contemporary bass genres, South American temperament, African trendsetters, and nostalgic pop songs. You might have met Katcha, who is also a member of the Ustanova collective, in Monokel and Pritličje, and in the clubs Channel Zero and Gromka. She also collaborated with the Central American collectives Nott and Ghetto Witchez.
Saturday 19 September
LGBT tour with Suzana Tratnik
from 3pm to 5pm, meeting point: the fountain in front of Škuc Gallery
Get ready to put on a pair of non-binary glasses as you are about to see Ljubljana’s rainbow sights. Brought to you by the long-standing local LGBT activists and artists Suzana Tratnik and Brane Mozetič, this alternative walking tour is a journey through the pre-socialist and socialist struggles for the rights of the lesbian, gay, bisexual, transgender and queer community. The tour showcases the places where it all kicked off, visits current LGBTQ+ friendly clubs and cafés and presents the stories behind the politics of the LGBTQ+ movement.
Apply at the website: https://alternativetoursljubljana.com/
Exhibition opening: Ej, dečko (Hey, dude)
at 7pm, Pritličje
Martina Šalov lives in Rijeka, Croatia where she works with photography and video. The project Ej, dečko developed spontaneously. There is a deeply rooted stereotype in society about how women should look, and everything outside this frame is foreign and unusual. Stories from Martina’s life as a butch lesbian have evolved into an idea of how all these remarkable women should have the chance to tell their story. With the project Ej, dečko, Šalov aims to present all the variety of women, femininity and beauty through her photography and real-life stories. At the same time, she fights discrimination and learned stereotypes together with the portrayed women.
The exhibition will be opened by the author Martina Šalov.
Sunday 20 September
Guided tour of the exhibition SPOLSKO (Gender Slippery Slope) and vegan lesbian bites
at 11am, Škuc Gallery
After a delicious vegan brunch, we are going to walk through the exhibition SPOLSKO (Gender Slippery Slope) together with the curators Tia Čiček and Urška Lipovž.
Film workshop with Simona Jerala: ABC of short film
Workshop on the ABC of short film in cooperation with the Ljubljana LGBT Film Festival
from 2pm to 5pm, Škuc Gallery
You will learn the basics of making a short film. We will talk about genres, preparation, basic equipment, the importance of the film crew, the ethics of filming documentaries, as well as where you can apply for film workshops and funding.
Welcome to all beginners who would like to obtain answers to your questions!
The workshop will be adapted to the prior knowledge of participants. It is especially suitable for beginners who would like to film their first short film / video / vlog. In the application you can explain why you are interested in participating in the workshop and what would you like to learn.
The workshop will be led by Simona Jerala.
Game On – Queer Disruption in Sport, Hungary, 2019, 65’
Documentary film and discussion with the director Mária Takács
at 8pm, Škuc Gallery
Featuring: Natalie Deans, Benjamin Forest Török, Michaela Jessica Tschictschke, Pol Naidenov and Csaba Hegedüs
Script: Mária Takács, Ágnes Seregély, Zaun Renkin Hadley
Directed and edited by: Mária Takács
Photography: Claudia Kovács, István Szőnyi
Sound: Péter Almásy
Music: Milán Hodován
Producers: Hugh Torrent, Sirri Topping, Pia Mann, Lilly Dragoeva, Mária Takács
Production: Civil Works Association, Leap Sports Scotland, Discover Football, Bilitis
In professional sports people who are LGBT do not usually come out as LGBT. Neither the audience nor the media are willing to accept them or at least present them fairly. But in amateur sports a completely different picture has emerged over the last twenty years. All around the world clubs have been established as safe spaces within the GBTQIA community. Hungarian director Maria Takácz, a graduate of directing from Budapest, has filmed portraits of individuals in LGBT-sport. She has also filmed several documentaries about lesbians and gays in Eastern Europe, some of which have been presented at the LGBT Film Festival in Ljubljana.
The film has English subtitles.
Conversation with the film director Maria Takacs and Andrej Pišl
at 9:15pm, Škuc Gallery
An online conversation with Maria Takácz, the director of the documentary film Game On, and LGBT activist Andrej Pišl live, moderated by Suzana Tratnik. The discussion will be in English.
Monday 21 September
Not only these walls (unveiling of the mural)
at 5pm, in front of Monokel
Ana Lucija Šarić and Klara Kracina will transfer to the walls, as written in the poem by Kristina Hočevar only these walls are you walls, this poem, these walls, not only these walls.
Five Intersections (literary reading and literary competition award ceremony)
at 7pm, Škuc Gallery
Patricija Zupanič, Tanja Matijaševič, Nina Cimerman, rožnatiKosinus and Azira Kamberi, the finalists of the literary competition Intersections, will read their literary texts in the homey ambience of the Škuc Gallery. The jury consisting of Kristina Hočevar, Suzana Tratnik and Heidi Pungartnik will add a few words of commendation and award the first three prizes.