
Koncerti, predstave, performansi, razstavi, literarni dogodki, ustvarjalne delavnice, Knjižnica pod krošnjami ter Škuceva tržnica
petek, 23. julij – nedelja, 1. avgust 2021, vsak dan na Starem trgu 21 v Ljubljani
V primeru dežja ali nestabilnega vremena se dogajanje odvija v Galeriji Škuc.
Vsi dogodki so vstopnine prosti!
PROGRAM
petek, 23. 7.
18.00
Teater v Galeriji: Sosedi, lutkovna predstava v izvedbi Teatra PolPet
4+, trajanje 35 min
Lutkovna predstava Sosedi je zgodba o samotarski gospe Roberti, ki živi mirno in v družbi svojih rožic. Ko nekega lepega dne dobi novo sosedo, operno pevko, se ji cel svet podre. Med sosedama se zaradi hrupa in nepotrpežljivosti hitro porodijo težave, ki jima grenijo vsakdan. Mar jih bosta uspeli premagati ali bosta živeli na bojni nogi?
18.30
Poletne ustvarjalnice: Ustvarjanje dobre soseščine, delavnico za otroke vodita Polona in Petra Prosen
Na delavnici bomo iz kartona izdelali stanovanjske hiše, vaši prsti pa bodo postali bolj ali manj “uglašeni” sosedje, ki se bodo med seboj pogovarjali čez okna in balkon, prav tako kot sosedi Roberta in Brigitte v predstavi.
19.00
Odprtje razstave: re-de-fi-ni-ci-JA., NTF, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil
foto: Lucija Rosc
Sodelujoči študenti: Matic Beršnak, Ana Berwanger, Tamara Bizjan, Nina Bolhar, Ina Nathalie Bölsing, Lucija Bostič, Katja Bradač, Kaja Čufer, Tajda Dražić, Katarina Ekart, Irina Janakova, Jurij Fidel, Maja Gazvoda, Zorica Gjorgievska, Kelly Guček, Jovana Gunjova, Mateja Holjevac, Špela Hudobivnik, Anja Jaklin, Tia Jelen, Naja Kepeš, Meta Krečič, Anita Končar, Monika Končar, Jan Košak, Ela Lesar, Borjan Litovski, Rebeka Mamič, Anja Matičič, Soča Melik Filipič, Nuša Merše, Anže Mrak, Rebeka Pajek, Jaka Podgoršek, Ana Povše, Ivi Primožič, Lara Krnc, Maša Škarabot, Sara Šmid, Teja Šter, Katarina Tomšič, Pablo Turnes Jezeršek, Pia Wallner, Tilen Gorenjak
Mentorice: prof. Almira Sadar, prof. Marija Jenko, prof. Nataša Peršuh, prof. Elena Fajt, doc. Katja Burger Kovič, doc. Petja Zorec, asist. Arijana Gadžijev, teh. sod.: Alenka More, Nataša Hrupič, Marjeta Čuk
Kreativna tema in predstavljeni oblikovalski projekti nagovarjajo k razmisleku in novi definiciji vsega, kar poznamo: od pristopov k oblikovanju, virov in materialov, ki jih uporabljamo, do načinov prezentacij, akcij in reakcij. Posebej se izpostavlja razmislek o novi realnosti in kreativnih redefinicijah v oblikovanju. Tukaj govorimo o vseh inovativnih in drugačnih kontekstih sodelovanj in pojavnih oblik umetnosti, mode.
Tema, vsebina postavitve je odziv na čas in trenutne okoliščine. Kje vse je potreben nov, drugačen pogled na (stare, obstoječe) stvari, načine delovanja, načine prezentacije, vrednote …? Skozi oblačilne in tekstilne projekte se oblikovalski odgovori kažejo preko konceptov upcikliranja, recikliranja, ponovne uporabe itd.
Razstava oziroma cel sklop dogodkov tako govori o redefiniciji v najširšem pomenu besede, posebej pa o redefiniciji na področju mode in oblikovanja oblačil in tekstilij.
19.00
Chilli Space, glasbeni večer
QUASAR sta Ljubljanski dvojec Mario Marolt aka Elektrosaurus in Sandro Smarčan aka Organon, stalna člana chilli space gibanja in protagonista deep elektronike. Projekt se je začel pred dvemi leti kot live jam druženje. Za tokratni Chilli Space večer sta pripravila live act na katerem bosta predstavila svojo produkcijo. Poleg live-acta bo za chill ambient poskrbel Dojaja. Dobimo se na vrtu Škuca.
19.30
Odprtje razstave: Gašper Kunšič: Pod rdečim soncem, razstava v okviru Bienala mladih umetnikov Mediterranea 19
Gašper Kunšič (1992) deluje na področjih vizualne umetnosti, ilustracije in grafičnega oblikovanja. Študiral je slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kiparstvo na Akademiji za likovno umetnost na Dunaju ter medijsko umetnost in grafično oblikovanje na Univerzi za uporabno umetnost na Dunaju. Razstavljal je v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova v Ljubljani, v UGM Studiu v Mariboru, v Galeriji sodobne umetnosti v Celju, v Kunstraum Niederösterreich in Krinzinger Projekte na Dunaju ter na Avstrijskem kulturnem forumu v Londonu. Samostojni razstavi je imel v DobriVagi in Kinu Šiška v Ljubljani. Njegov film je bil predvajan na Festivalu kratkega filma Ljubljana. Deluje med Ljubljano in Dunajem.
20.30
Jazz oder na Gornjem trgu: ZZ Quartet, v sodelovanju z Imago Sloveniae
Zasedba: Simone Zanchini, harmonika, Ratko Zjaca, kitara, Martin Gjakonovski, kontrabas, Jože Zadravec, bobni
Stari znanec Mednarodnega cikla Jazz oder, prekaljeni jazzovski glasbenik Ratko Zjaca, ki ga je Hrvaško društvo skladateljev leta 2019 nagradilo za izjemne avtorsko-umetniške dosežke na področju jazza, se letos vrača v družbi posebno imenitnih kolegov. Energija in glasbena strast te zasedbe obetata neponovljivo izkušnjo ritmičnih zamisli in zvočnih tekstur. Zasedba ZZ Quartet ima edinstveno glasbeno vizijo, ki absorbira in odraža najrazličnejše glasbene sloge, obenem pa ohranja zavidljiv individualizem in visokokakovostno izvedbo, ki se razteza vse od tihe intimnosti do skoraj kaotične intenzivnosti. Raznolika glasbena ozadja sodelujočih glasbenikov vključujejo jazz, sodobno klasiko, etno glasbo in prosto improvizacijo. Izvajajo avtorske skladbe, ki jih prepletajo z na trenutke izjemno lepimi, občasno pa že kar strašljivimi improvizaciji. Njihova umetnost briše meje med zapisano glasbo in prosto improvizacijo in ustvarja edinstvene zvočne krajine, ki koreninijo v tradiciji, a se istočasno sprehajajo po mejah sodobne improvizirane glasbe.
sobota, 24. 7.
17.00
Poletne ustvarjalnice in Ustvarjalno2: Sitotisk express: 2 x 2 = 5, delavnico za otroke in mlade vodita Meta Žvokelj in Anka Doblekar
foto: Simao Bessa
Tudi letos bomo potiskovali vaša stara ali nova oblačila. Kar boste pač prinesli s sabo. In ker letos nič ne drži kot pribito in je dva in dva večkrat pet kot štiri, bomo takole svobodno izbirali tudi motive za potisk in jih po želji kombinirali. Nekaj motivov bo že vnaprej pripravljenih, za ostale bo poskrbela vaša domišljija. Hmm. Le s čim bi letos ozaljšali svojo majčko?
18.00
Knjižni virus: bralni kviz za mlade vodi Tanja Matijašević
Knjižni virus je kviz za ljubitelje knjig, zgodb, raziskovanja lastnega znanja in bralnega razumevanja. V kratkem kviz formatu bomo razkrili tvojo stopnjo okuženosti z literaturo domačega in svetovnega prostora. Kviz bo potekal v živo, na varni fizični razdalji, ki pa bo še vedno zagotavljala jasen pretok informacij. Vaša voditeljica bo improvizatorka Tanja Matijašević. Prijave na info@skuc.org
18.30
Poletne ustvarjalnice: Knedlove kuharske čarovnije, ustvarjalno delavnico za otroke vodi Danilo Ivanuša
foto: Simao Bessa
3+, trajanje 90 min
Na kulinaričnih delavnicah Knedlove kuharske čarovnije se prepletajo kulinarika, ustvarjalnost in starodavne modrosti. Pobrskali bomo po babičini čarobni knjigi receptov, predvsem pa rezali, mešali, pacali in pripravljeno tudi pojedli. Prinesite svoje najljubše predpasnike, povabite prijatelje, starše, babice in dedke, ker bo veselo. Prisrčno vabljeni na druženje, raziskovanje, pokušanje ter smejanje.
20.00
Muzika na Starem trgu: Anja Mejač in Riccardo Garcia Rubi: Flamenco before cocktails, plesno-glasbeni dogodek
Koncept, koreografija, ples: Anja Mejač, kompozicija, kitara: Riccardo García Rubí, dramaturško in režijsko svetovanje: Ena Kurtalić, glasbena produkcija: Žiga Murko, produkcija: Skladišče 172, projekt so finančno podprli: Ministrstvo za kulturo, S-5 naložbe, Medius d.o.o
Anja in Riccardo sta borca. Vsak se bori na svoj način, oba s srcem, oba s telesom, oba s pripomočki. Skupaj poskušata ukrotiti podivjanega bika znotraj peščene arene. Priprava, vstop, trenutek resnice, množica oči uprtih v njiju z vseh strani. Z merjenimi gibi lovita trenutke življenja. Seveda smo vsi ves čas malce nemirni, ali bo bik koga nabodel na roge. Ne želimo namreč, da bi nam kaj pokvarilo apetit za koktejl po faeni. Nestrpnost mirimo s pahljanjem pahljače v roki in pridušenim komentiranjem dogajanja. Neonski napis čez cesto ne ugasne nikoli, užitek po koncu nas pričakuje. Gre za plesno-glasbeni duet v seriji dogodkov Flamenco before cocktails. Dialog flamenko plesa in kitare se nam bo v komunikaciji z elektronsko glasbo predstavil na letošnjem festivalu Dobimo se pred Škucem.
nedelja, 25. 7.
17.00
Poletne ustvarjalnice in Ustvarjalno2: Sitotisk express, delavnico za otroke in mlade vodita Meta Žvokelj in Anka Doblekar
Več o delavnici lahko najdete v programu za 24. julij.
18.00
Teater v Galeriji: Bonton za male lumpe, lutkovna predstava v izvedbi LG Bičikleta
foto; Simao Bessa
3+, trajanje 30 min
Ostarela varuška Lucija pripelje pokazat album s fotografijami otrok, ki jih je pazila. Pravi, da so mnogokrat počeli tudi vragolije, ki jih ne bi smeli in so potem skupaj reševali, reševali. Le kaj so ušpičili Tadej, Jan, Ana, Adam, Jošt in Jaser, da je Lucija njihove fotografije pospravila naravnost v svojo knjigo spominov?
Predstava je primerna za vse tiste, ki radi skačejo v besedo, vrtajo po nosu, stikajo po tujih torbah, vlečejo na ušesa, pacajo in mljaskajo med kosilom in uf, klepetajo v gledališču … V naš Bonton smo zbrali nekaj vsakodnevnih pripetljajev malih in tudi velikih lumpov ter jih vpeli duhovite in hudomušne pesmi Andreja Rozmana Roze!
18.30
Poletne ustvarjalnice: Namizne lutke iz papirja, ustvarjalna delavnica v izvedbi Brigite Leban
3+, trajanje 90 min
Iz tršega papirja bomo izdelali prave, pravcate prince in princese, lahko tudi konja, viteza ali psa. Nastala bo prava srednjeveška kraljeva družina.
20.00
Muzika na Starem trgu: Kačis, repetitivno eksperimentalni etno
foto: Maša Pirc
zasedba: Tea Vidmar (glas, harmonike, zvočila), Ana Kravanja (glas, zvočila, tolkala), Samo Kutin (glas, enostrunski bas, lutnja, brač, akustični resonatorji, tolkala)
Trio KAČIS sestavljajo Tea Vidmar, Ana Kravanja in Samo Kutin. Njihovo glasbeno ustvarjanje se stika v raziskovanju ljudskih godb in nekaterih variacij improviziranega zvočnega ustvarjanja, zanima pa jih tudi prepletanje glasbenih zvrsti s katerimi rokujejo in v katerih so si tudi različni.
Samo in Ana se poleg neidiomatske improvizacije ukvarjata s komponiranjem imaginarne ljudske glasbe ter z raziskovanjem zvočnosti materialov, zvočil in glasbil, Ana in Tea pa se kot duet že več let posvečata repetitivnemu ritmičnemu petju, sestavljenemu iz preprostih glasov, zlogov, vdihov in izdihov, ki spominja na nekatere od starih ljudskih glasbenih tradicij sveta. Preplet njunih, na trenutke zelo podobnih glasov, poslušalcu lahko ustvari občutek prisotnosti »tretjega glasu«. Lahko bi rekli, da so glavno zanimanje tria prehajanja iz sodobne zvočnosti svobodnega improviziranja v arhaičnost melodij, glasov in zvokov nedoločljivega izvora.
ponedeljek, 26. 7.
17.00
Ustvarjalno2: Pohištvo iz kartona, delavnico recikliranja za mlade vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst (KUD Galerija C.C.U.)
foto: Simao Bessa
Na tradicionalni julijski ustvarjalnici si bomo z recikliranjem kartona v dveh dneh izdelali čisto pravo unikatno, uporabno in trpežno pohištvo.
18.00
Poletne ustvarjalnice: Zeleni prstki, ustvarjalno delavnico za otroke vodi Zavetišče za zavržene rastline
Delavnica vključuje predstavitev delovanja Zavetišča za zavržene rastline, izkustveno delavnico presajanja in skrbi za sobne rastline ter učenje osnov risanja in slikanja. Udeleženci skozi interakcijo z rastlinami in z lastnim izkustvom pod vodstvom ustanoviteljic zavetišča dobijo občutek za odgovornost do živih bitij. Spoznajo Zavetišče za zavržene rastline, izvedo, kako skrbimo za zavržene lončnice v mestnem okolju ter zakaj je to pomembno.
Delavnica poteka pod vodstvom magistric slikarstva in vodij zavetišča za zavržene rastline Anamari Hrup in Eve Jere Hanžek.
18.30
Poletne ustvarjalnice: Impro gibalnica, ustvarjalno delavnico vodi Tanja Matijašević
foto: Sunčan Stone
Trajanje: vsaj ena ura igranja zagotovljena
Delavnica, prčkalnica, ustvarjalnica, kjer se bomo umeščali v prostor in pogledali kaj se dogaja znotraj in zunaj naših teles, in s pomočjo zgodb ustvarjali pirložnosti, da naša telesa postanejo slike, liki, predmeti ali živali.
Delavnica se naslanja na orodja improvizacijskega gledališča in kulture gibanja. Posvetili se bomo predvsem medsebojnemu povezovanju, aktivnemu vključevanju, lastnim procesom v interakciji z drugimi, prostorom in širšo okolico. Končni produkt je v drugem planu, raziskovanje pa v prvem. Predhodno znanje in izkušnje niso potrebne. Bodite udobno oblečene_i. Vedno 🙂
Gledališka improvizacija nudi vrsto orodij, iger, komunikacijskih in socialnih vaj, ki dobro funkcionirajo v skupinskih dinamikah. Morda vam kaj od tega pride prav naslednjič, ko boste s prijatelji_cami preganjali_e dolgčas.
20.00
Muzika na Starem trgu: Tranzistor, zvočni performans
zasedba: Maja Pahor (kitara, bas, vokal), Petra Hrovatin (bas, klaviature)
Duo Tranzistor z avtorsko glasbo in družbeno-kritičnimi besedili. Preigravajo širok razpon glasbenih zvrsti, njihov repertoar pa zajema tako intimnejše (osebno izpovedne) pesmi kot tudi bolj udarne, s katerimi prevprašujejo smiselnost družbenih norm in hkrati reflektirajo svoj pogled na svet.
torek, 27. 7.
17.00
Ustvarjalno2: Pohištvo iz kartona, delavnico recikliranja za mlade vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst (KUD Galerija C.C.U.)
Več o delavnici lahko najdete v programu za 26. julij.
18.00
Teater v Galeriji: Štirje letni časi, lutkovna predstava v izvedbi LG Fru-fru
3+, trajanje 40 min
Na enem koncu sveta V Afriki živi Miroslav, prijazen in dobrodušen lev, ki je strašno ponosen na svojo grivo. Toda ta griva je nekaj posebnega. Raste in raste in sploh ne neha rasti, dokler se nekega dne ne spusti do tal. “Ostriči se bo treba,” pravi mama. Ampak Miroslav noče k frizerju… Na drugem koncu sveta, na Antarktiki, pa živi pingvin Frederik, ki si močno želi poleteti do zvezd, se jih dotakniti, zagugati ali celo ugrizniti… V Afriki pa živi tudi slon Gašper, ki najrajši plete šale. Toda v vroči savani šalov nihče ne potrebuje. Toda štorklja, ki vsako leto leti iz severa na jug, v daljni Evropi pozna družino, ki bi jim topla oblačila prišla zelo prav. V rastlinjaku prebiva gosenica Emerik, ki je nekega dne postal zelo lačen. Jedel je in jedel, dokler se ni tako najedel, da se ni mogel več premakniti. In začutil je, da se bo nekaj spremenilo…
18.30
Poletne ustvarjalnice: Zvoki na kubik, glasbeno improvizacijsko delavnico za otroke vodi Teja Bitenc
Zvoki, zvoki, zvoki. Kako nastanejo? Od kod prihajajo, kam gredo?
Kakšne zvoke lahko naredimo z lastnimi glasbili? In kaj sploh so lastna glasbila?
Našteta vprašanja in še mnoga druga nas bodo popeljala skozi delavnico, v kateri bomo preko glasbeno-improvizacijskih iger poustvarili najrazličnejše zvočne pokrajine in tudi pravo pravcato improvizirano glasbo. In na koncu zagotovo ne bo naključje, če bo vsak od nas domov odšel z novim glasbilom pod pazduho.
20.00
Muzika na Starem trgu: The Balkan Experience of Song and Ritual, etno
Zasedba: Jelena Soro (vokal, oboa, avtorica aranžmajev), Tea Vidmar (vokal), Brigita Marko (vokal, pripovedovanje), Dejan Jovanov (tolkala)
The Balkan Experience of Song and Ritual (nadalje TBE) je glasbena skupina, ki z avtorskimi aranžmaji predstavlja ljudsko glasbeno izročilo od Slovenije do Turčije. Skozi tradicionalno postavo (večglasno petje v spremljavi tolkal) glasbeniki iščejo nov, sodobnejši izraz v vsebinskem, harmonskem in izraznem kontekstu vpetosti v današnji prostor in čas. Z vključitvijo improvizacijskih in pripovednih momentov ljudsko pesem razširijo v “sedaj” in jo tako še bolj približamo sodobnemu poslušalcu.
22.00
Kabaret: Cabaret Tiffany: Quarantine Confessions
Zaprte_i in zatrte_i se iz zapora dnevnih sob vračamo na odre in ulice! Osvobodile_i bomo svoje glasove, misli, predvsem pa svoja telesa! Pri tem pa ne bomo mislile_i le na svoje užitke, brez skrbi, tekom karantene smo mislile_i samo na vas! Pridružite se nam pred Škucem, kjer bo ulica postala naša nova dnevna soba in oder naš ves svet!
Razbeljene karantenske izpovedi so pripravile: Mentalika, Anđa Rupić, Larisa Pukšič, Babsi Adler in Karmen Daš (guest star)
sreda, 28. 7.
17.00
Ustvarjalno2 in Poletne ustvarjalnice: »Jaz – ti – mi«, fotografsko delavnico za otroke in mlade vodi Jasna Klančišar
Na fotografski delavnici se bodo udeleženci spoznali s širšo definicijo identitete skozi fotografijo. Spraševali se bodo, kaj definira človeka in skozi kratko predavanje osnov digitalne fotografije in fotosafari poskusili v objektiv ujeti različne identitete – tujčevo, prijateljevo in svojo. Spoznali se bodo s fotografskimi zvrstmi, znotraj katerih se identiteta izraža in se v njih preizkusili. Na koncu bodo svoje razmišljanje razumevanja človeka ob fotografijah tudi predstavili.
18.00
Teater v Galeriji: Sonce gre na potep, glasbeno-lutkovna predstava v izvedbi Melite Osojnik
foto: Simao Bessa
3+, trajanje: 30 min
Sonce se nekega večera odloči, da to noč ne bo šlo za goro. Saj sploh ni zaspano, ljudje pa tako in tako preveč spijo. Raje se bo šlo potepat in opazovat, kaj se na svetu dogaja, če za dnevom ne pride noč, ampak še en dan…
18.30
Poletne ustvarjalnice: Vikiške ladje, ustvarjalno delavnico za otroke vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst
Na ustvarjalnici se obeta prava pomorska ustvarjalna dogodivščina. Vsak si bo z recikliranjem kartona izdelal čisto svojo unikatno vikinško ladjo, jo poimenoval in z njo odplul po pravljičnih morjih.
20.00
Muzika na Starem trgu: 3:rma, jazz/pop/folk
Zasedba: Maša But (vokal), Urška Supej (kitara)
ɜ:rma je kantavtorski projekt kitaristke Urška Supej in vokalistke Maše But. Projekt, ki gradi most med glasbo in poezijo, katerih avtorici sta Urška in Maša, plava v standardnih jazzovskih, pop ter folk vodah, ter se dotika tematik kot so feminizem, brezizhodna razmerja, vera… Glasbenici iščeta inspiracijo v glasbenikih kot so Bob Dylan, Laura Marling, Leonard Cohen in pesnicah, kot je Edna Saint Vincent ter zapisih kot so The Second Sex…
Projekt predstavlja kontrast med spevnimi melodijami in težkimi tematikami, kot življenjski kontrast med idealom in realnostjo. Avtorici želita na tak način, skozi lepo in poslušljivo glasbo, spodbuditi razmišljanje o temah in problemih, ki jih ljudje prepogosto preslišimo in spregledamo. Skladba Country Club at Five, ki je nastala med karanteno, je bila izbrana za najboljšo skladbo na natečaju Kluba ptujskih študentov ‘Ostani doma, tvoj song naj igra’.
22.00
Teater v Galeriji: A.P.Čehov: Dogodivščina s kontrabasom, Lutkovna predstava za odrasle v izvedbi Društva lutkovnih ustvarjalcev in Gledališča Uš
Idejna zasnova: Renata Kalemba, režija: Barbara Bulatović, lutke, scena: Primož Seliškar, glasba: Thierno Gallo, igrajo: Eva Zibler, Oton Korošec, Renata Kalemba
A.P.ČEHOV d.o.o.
Prodajamo: prigode, naključja in slučaje. Samo danes za vas, Prigodo s kontrabasom. Dve duši, oblečeni in slečeni, suhi in mokri se srečata. Kaj se zgodi vmes suhim in mokrim, med oblečenim in slečenim, med dnevom in nočjo??? Kaj se zgodi pod mostom, kjer zvoki kontrabasa ostajajo za zmeraj! Če nas ni, prigode ni!
četrtek, 29. 7.
17.00
Ustvarjalno2 in Poletne ustvarjalnice: »Jaz – ti – mi«, fotografsko delavnico za otroke in mlade vodi Jasna Klančišar
Več o delavnici lahko najdete v programu za 28. julij.
18.00
Teater v Galeriji: Čarovniški blues – magična knjiga, gledališka predstava v izvedbi Hupa Brajdič/KUD Center 21
foto: Simao Bessa
3+, trajanje 30 min
Predstavljamo vam projekt Čarovniški blues, ki govori o sodobnih čarovnicah iz izmišljenega mesta Plamen. Čarovnice so zabavne in malce nagajive, magijo pa uporabljajo za pomoč sebi in vsem drugim. Projekt vsebino črpa iz narave, slovanske tradicije ter raznovrstne umetnosti, čarovnice pa prinašajo sporočila o prijateljstvu, povezanosti, uporabi urokov, branju zgodb in upanju.
18.30
Poletne ustvarjalnice: Koinobori, leteče ribe, delavnico za otroke vodi Društvo Gumb
Na delavnici bomo na papir narisali barvite krape Koinobori, ribe značilne za japonski pomladni festival otroške varnosti in sreče. Te bomo nato zlepili, jih pripeli na barvite vrvi ter jih preizkusili v vetru.
20.00
Muzika na Starem trgu: Katja Šulc x Kalu, alternativni folk / mehiški pop
cover: Rok Mar
Zasedba: Katja Šulc (vokal, ukulele, looper), Kalu (sinti, kitara, produkcija)
CARICIAS (Casete México, 2021) je prihajajoči četrti album glasbenice Katje Šulc. Pevka se tokrat posveča Mehiki in tamkajšnji poeziji, vključujoč sodobne, tradicionalne in staroselske pesmi. S preigravanjem mehiških barv in okusov, s črpanjem iz bogate mehiške tradicije in sodobnih smernic je ta album poklon navdihujoči mehiški kulturi; je svojevrsten poklon deželi, ki je na avtorico tako močno vplivala. Skozi pesmi in zgodbe nam izpoveduje svoje doživetje mehiškega miljeja. Album je spomladi napovedal singel Caricias / Božanja. Gre za uglasbeno pesem sodobne mehiške umetnice Lune Nikol, ki preko zankanja glasu in ukuleleja ustvarja nežno, intimno, božajočo zvočno kuliso. Drugi singel Nuu ti biaani ’/ Je luč, ki je izšel poleti, je uglasbena pesem staroselske pesnice Irme Pineda, napisana v zapoteščini, jeziku ‘ljudi oblakov ’. Singel je izšel na mednarodni dan staroselcev in vključuje mehiškega glasbenika Beta Cruza na basu in tolkalih. Tretji singel Macochi Pitentzin / Spi dete, spi, znana mehiška uspavanka v jeziku nahuatl, je jeseni obeležil Día de Muertos, barvit mehiški praznik mrtvih. V tandemu s producentom Kalujem je nastal hipnotičen, emotiven, transformativna skladba, ki napoveduje obetavno glasbeno pustolovščino…
22.00
Teater v Galeriji: #brazgotine #kemseks, predstava v izvedbi ŠKUC gledališča
foto: Marcel Obal
režiser: Alen Jelen, dramaturg: Sandi Jesenik, lektorica: Klasja Zala Kovačič, kostumograf: Matic Hrovat, glasbena oblikovalka: Nina Kodrič (NinaBelle), igralca: Rok Kravanja in Vid Klemenc, tehnik: Miha Bizjak, strokovna pomoč: Jernej Škof, Sebastjan Sitar, fotograf naslovnice in predstave: Marcel Obal, oblikovalec naslovnice: Mitja Ostrc, prevajalka: Ajda Krajnc, snemalka: Urša Bonelli Potokar, produkcija: ŠKUC gledališče, Financerja projekta sta Mestna občina Ljubljana, Oddelek za kulturo, in Ministrstvo za kulturo.
Uprizoritev se dotika tabuizirane kemseks teme v LGBT skupnosti. Sploh v zahodnem svetu je razširjenost uporabe drog v porastu. Ta fenomen uprizarjamo skozi osebne zgodbe posameznikov. V načinu življenja, ki nam ga narekuje tempo in v katerem izgubljamo stik s človekom ter postajamo »roboti«, ki se ženejo za uspehom, izklesanim telesom ipd., so droge kot ventil za sproščanje. Nedvomno gre za bolezen novodobne družbe. Droge postajajo cenovno dostopne in na nek način pomenijo določen družbeni status. Velikokrat tudi že zelo mladi posegajo po tovrstnih poživilih, saj raziskujejo spolno življenje in tako pridobijo na samozavesti. Nevarnost, ki preti posameznikom pri izvajanju kemseksa, je zasvojenost. Nenadzorovano uživanje drog vodi v dolgotrajne probleme, vpliva na fizično in psihično zdravje, kar ima lahko daljnosežne posledice. V raziskavah so fenomen kemseksa najprej raziskovali v homoseksualni skupnosti.
Kemseks je del družbe in to pojavnost smo skušali predstaviti v predstavi #brazgotine #kemseks, ki je nastala na podlagi resničnih pričevanj. Pozitivne in negativne izkušnje posameznikov smo vpletli v zgodbe, ki sobivajo z nami.
petek, 30. 7.
18.00
Ustvarjalno2: Etuiji in zapestnice iz zračnic, delavnico za mlade vodi Društvo Gumb
Odslužene zračnice bomo razrezali, jih oprali in si iz njih sešili peresnice in etuije za mobitele. Nekatere od jih pa bomo lahko spremenili v pisane zapestnice. Da pa bi bile še bolj unikatne, jih bomo porisali z akrilnimi flomastri in jim dodali gumbe.
18.00
Teater v Galeriji: Kužek in muca, gledališka predstava v izvedbi Gledališča UŠ
3+, trajanje 30 min
Kužek in Muca sta majhni lutki, a velika prijatelja. Skupaj počenjata vse mogoče in nemogoče stvari in se pri tem izvrstno zabavata. Na koncu se seveda vse dobro izteče in prav je tako. Vprašajte otroke!
18.30
Poletne ustvarjalnice: Igrajmo se naprej, lutkovno delavnico za otroke vodi Primož Seliškar
V likovno-lutkovni delavnici nam bo akademski kipar Primož Seliškar pomagal izdelati lutke, kužka ali muco, po podobi iz predhodne predstave Kužek in muca. Izdelovali bomo iz papirja in tekstilne preje, dodali ušesa, smrček in brke. Po izdelavi se bomo lahko poskusili tudi v animaciji.
20.30
Muzika na Starem trgu in Jazz oder: Vakkordeoline (A, CZ), jazz, v sodelovanju z Imago Sloveniae
Zasedba: Paul Schuberth (harmonika, vokal), Tomáš Novák (violina, vokal)
Paul Schuberth in Tomáš Novák, ne oba enako mlada v Avstriji in mednarodno delujoča glasbenika, sta začela sodelovati leta 2014 z raziskovanjem drugačnih interpretacij in zvokov izjemno kompleksnega polja in presečišč aktualnih in historičnih zabavno resnih in resno zabavnih glasb, v iskanju in najdevanju popolnega glasbenega neravnotežja, skritih elementov virtuoznosti, umirjene eksplozivnosti, pretenciozne enostavnosti, nespretne resnosti in sofisticirane popularne glasbe. Svojo brezkompromisno igro sta prvič ovekovečila z albumom Altre storie (2016); s skladbami, preko katerih se vsaka posebej, kot se je zapisalo v recenziji, »predstavlja kot celotno vesolje«.
22.00
ImproŠke: Poletje je za vse, predstava impro gledališča v izvedbi kolektiva Improške, Društvo IMPRO
ImproŠke so odprta, nehierarhično organizirana skupina improvizatork, ki deluje pod okriljem Društva IMPRO. V okviru skupine raziskujejo vprašanja spola in se lotevajo različnih projektov, kjer se poigravajo s spolnimi stereotipi in njihovo subverzijo. Skupina je deluje od leta 2014, od takrat pa so izvedle številne produkcije, nastopile na festivalih Dobimo se pred Škucem, Rdeče zore, Rdeči revirji in Goli oder. Del kolektiva v letu 2021 pripravlja tudi produkcijo Glasovi, ki se bo umestila na nekatere ljubljanske odre in festivale.
Poletje je za vse je improvizirana predstava, serija kratkih, nekoliko poletno navdahnjenih prizorov, ki bodo nastajali s pomočjo občinstva in preigravali ter preizpraševali stereotipne vloge ženske na odru in v družbi. Dotaknile pa se bodo tudi kakšne aktualne družbene situacije.
sobota, 31. 7.
18.00
Teater v Galeriji: Sneguljčica, gledališka predstava za otroke v izvedbi KUD Transformator
5+, trajanje 40 min
Projekt Moje prav(lj)ice črpa vsebino iz pravljic, kot sta Sneguljčica in Pepelka. V Transformatorski različici s tehniko simultane dramaturgije, ki predstavlja obliko gledališča zatiranih, skupaj z gledalci razvijemo pravljico po svoje, z raziskovanjem drugačnih zapletov in razpletov Sneguljčičine zgodbe. Tako sama zares postane junakinja svoje zgodbe, in ne čaka na princa, dobro vilo ali pravljično policijo, da bi jo rešila iz zagate. Ne, naša Sneguljčica se bo rešila sama! Eksperimentalna in raziskovalna predstava združuje elemente fizičnega gledališča, comedie dell’ arte, gledališča zatiranih, lutkovnega gledališča in cirkuške umetnosti ter je predvsem interaktivne in izobraževalne narave.
18.30
Poletne ustvarjalnice: Na obisku: Nika Rupnik in Nevena Aleksovski, vodeni ogledi umetniških ateljejev za otroke in mladostnike ter ustvarjalna delavnica
V okviru tokratnega srečanja Na obisku se bomo odpravili v Staro Tobačno na Tržaški cesti 2, zgodovinsko in kulturno pomembno stavbo v kateri trenutno cveti zanimiva umetniška skupnost. Najprej se bomo sprehodili po notranjih prostorih stavbe ter se pogovorili o njeni zgodovini in tudi o zanimivih dejavnostih, ki se trenutno dogajajo. Sledi obisk ateljeja umetnic Nike Rupnik in Nevene Aleksovski, ki nam bosta predstavili delovna prostora ter svoji umetniški praksi. Obisku ateljeja in pogovoru z umetnicama, bo sledila kratka ustvarjalna delavnica.
19.00
Poletne ustvarjalnice: Cirkus fantastikus, cirkuško delavnico vodi Danijela Zajc
Cirkuška delavnica bo namenjena igri in spoznavanju različnih cirkuških rekvizitov, kot so poi, žogice, diabolo, obroč in keglji. Z rekviziti se boste lahko igrali in igrale sami ali v skupini. Čar cirkusa je odprtost za vse starostne skupine. Z igro razvijamo sodelovanje ter osebnostni razvoj, zato ste poleg otrok k igri in preizkušanju rekvizitov vabljeni tudi starši.
19.00
Literarno glasbeni večer: Pat Parker: »Prišla bom močna.«, Nina Dragičević, Nataša Velikonja in Irena Yebuah Tiran
»… to je pesniški zamah, ki nokavtira. Vrhunska poezija, ki v času stopnjevanja družbene represije odmeva še bolj,« je o pesmih Pat Parker za revijo Bukla zapisala kritičarka Veronika Šoster. Pat Parker (1944–1989) danes velja za klasiko ameriške literature in družbene misli ter za pionirko lezbično-feministične umetnosti. Knjiga Pesmi pa predstavlja ne le prvi slovenski prevod avtoričinega pesniškega ustvarjanja, temveč tudi prvi knjižni prevod njenih pesmi v Evropi.
Pesmi sta izbrali in uredili Nina Dragičević in Nataša Velikonja. Velikonja jih je nato prevedla, Dragičević pa je napisala spremno besedo.
Življenje in delo Pat Parker ter prevode njenih pesmi bosta predstavili avtorici slovenskega prevoda in mezzosopranistka, operna in koncertna pevka Irena Yebuah Tiran.
Imam mnogo sestra.
In če je ena od njih pretepena,
ali posiljena, ali umorjena,
Ne bom prišla v žalni črnini.
Ne bom prinesla pravih rož.
Ne bom se poklonila njeni smrti
& ne bo pomembno ali je Črna ali bela –
ali ljubi ženske ali moške.
Prišla bom s svojimi mnogimi sestrami
in okrasila ulice z drobovji vseh
bratov združenih v uboju žensk.
Nič več ne bom dušila svojega besa
v alkoholu & poslušnosti
do moških sodišč.
Prišla bom k svojim sestram,
nič več poslušna,
Prišla bom močna.
(Pat Parker, Uboj ženske, Pesmi, str. 90, prev. Nataša Velikonja, ŠKUC)
20.30
Muzika na Starem trgu: Jazz Rarities Lab, Peter Mihelič in Nikola Matušić, jazz
foto: Simao Bessa
zasedba: Peter Mihelič -klavir, Nikola Matošić -kontrabas
Peter Mihelič in Nikola Matošić bosta tokrat predstavila delček repertoarja redko slišanih in še redkeje zaigranih skladb iz zlate dobe jazza.
nedelja, 1. 8.
17.00
Poletne ustvarjalnice: Moje mesto, arhitekturno ustvarjalno delavnico vodi Barbara Kapelj
Če bi se radi potopili v vlogo arhitekta, urbanista ali umetnika, ki sodeluje pri načrtovanju novega, idealnega mesta, zgrajenega iz reciklažnih materialov, ste vljudno vabljeni na ustvarjalno delavnico, ki bo potekala pod vodstvom scenografinje Barbare Kapelj. Skupaj bomo ustvarili novo, pisano in otrokom prijazno mesto.
18.00
Poletne ustvarjalnice: Cirkus na trgu, nastopajo Camilo Acosta Mendoza, Katjuša Kovačič, Nikola Orešković
Foto: Luka Dakskobler
4+, trajanje 35 min
Simpatičen klovn s svojo glasbeno lajno in barvitimi pripomočki razveseli vsako dvorišče. Pridružila sta se mu tudi dvojčka-akrobata, gibka in drzna heroja. Kljub mnogim komičnim zapletom uspejo vsako dvorišče spremeniti v cirkuško areno.
19.00
Teater v Galeriji: Ljubljančanke na trgu, Poklon pomembnim ženskam slovenske zgodovine, Barbara Kapelj
foto: Dunja Wedam
Ljubljančanke na trgu se odvija na Starem in Gornjem trgu: gre za zgodbo o pomembnih ženskah, ki so gradile slovensko zgodovino in obeleževale Staro Ljubljano ter prostore okoli nje. 90 minutna ulična predstava na zanimiv način predstavi zgodbe ljubljanskih žena, vse od znanstvenic do igralk, plesalk, arhitektk, aktivistk, pisateljic, slikark, pesnic, mecenk, športnic, socialnih delavk, evangeličanskih sester, upornic, partizank, glasbenic, trgovk in grofic. Sprehodimo se po njihovih portretih, ki strmijo v publiko skozi okna stavb: gre za zgodbo prve doktorande ljubljanske univerze, kemičarko in znanstvenico Ano Mayer Kansky, slikarko Ivano Kobilca, gimnastičarko Marto Pustišek, pisateljice, kot so npr. Suzana Tratnik, Mira Mihelič, Kristina Brenk, Zofka Kveder, Ljuba Prenner, pesnice Lili Novy, Fanny Haussmann, Luiza Pesjak pa znamenita kuharica Felicita Kalinšek, kiparka Karla Bulovec Mrak, arhitektki Marta Ivanšek in
Staša Blažič Gjura, pa pionirka slovenskega podjetništva Evgenija Šumi, nogavičarka Germaine Findeisen, gostilničarka Pavla, slaščičarka Gris, baletke in koreografinja Ksenija Hribar, Meta Vidmar, vodoinstalaterka Doroteja Plešec, mecenka Franja Tavčar, alpinistka in ustanoviteljice kinodvoran Pavla Jesih, ter Nada Krivokapič Črešnik, ustanoviteljica prvega »sex shopa« v Stari Ljubljani. Med potjo Barbara uprizori množično paleto pomembnih ženskih likov slovenske zgodovine ter poustvari prostor spomina, prostor razmišljanja. Oživi zabavne anekdote o pomembnih ženskah v Ljubljani, ki so s svojim delom in življenjem zaznamovale naš politični, družbeni, kulturni, pa tudi fizični prostor. Izvede lahko tako različico za otroke kot za raznoliko publiko.
20.00
Muzika na Starem trgu: Filip Vurnik, kantavtorski koncert
Filip Vurnik (1994) se z glasbo in pisanjem pesmi ukvarja že več kot deset let. Trenutno končuje magistrski študij na oddelku Likovne pedagogike na Pedagoški fakulteti UL. Kitaro se je pri šestnajstih letih naučil igrati sam. Z igranjem kitare pri mladinskem pevskem zboru Na_Vdih je med letoma 2013 in 2015 utrjeval svoje znanje. Z avtorskimi pesmimi se je prvič predstavil na lastni samostojni likovni razstavi Čudeži leta 2013 v Radovljici, svoj prvi samostojni nastop pa je imel leta 2015 v sklopu Kavarniških večerov. Od tedaj se redno pojavlja v sklopu taistih dogodkov in pa tudi drugje po LGBT sceni. Svoje pesmi opisuje kot življenjske, prepletene s trenutnimi čustvi, bolečino, srečo, transspolnostjo in ljubeznijo. Podobne tematike umešča tudi v svojo poezijo in likovno umetnost.
22.00
Teater v Galeriji: Tarok, ambulantna veseloigra, avtorski projekt Barbare Bulatović
nastopajo: Mama Loška: Medea Novak, Mara Štrekelj: Aljoša Križ, Mama Mimi: Barbara Bulatović, Škis: Slavko Trivković , zamisel, režija: Barbara Bulatović, glasba: Mark Reid, instalacija: Paola Korošec, oblikovanje kart: Barbara Stupica, tehnika ter oblikovanje luči in projekcija: Jaka Šimenc, soorganizator: MCLU Koper, KUD Daktari, KUD von Leitenburg, projekt podprla: MOLjubljana
Ambulantna veseloigra obljublja doživetje, ki gradi na miselni igri, bogatem zgodovinskem materialu ter konstelaciji nastopajočih in prostovoljcev. V naši različici igri sledijo naključni gledalci, v intermezzih jih zabavajo glasba in lutke, ki uprizarjajo utrinke iz življenja na gradu Lože v Vipavski dolini. Z maksimalno kreativno skupino v nekaj trenutkih ustvarimo najprej instalacijo, nato inscenacijo, brez odra in zaves. Uprizarjanje predstave/dogodka Tarok lahko enačimo z mobilno intervencijo partije kart. Lutke in igralci sprejmejo občinstvo v tarok klub, kjer se razvije veseloigra. Dobrodošli so gledalci, ki niso igralci. In tisti, ki ne znajo igrati. In seveda kibici.
PROGRAM VEČDNEVNIH DOGODKOV
petek, 23. julij – nedelja, 1. avgust 2021, vsak dan od 17. ure dalje v Info ŠKUC
Škuceva tržnica: Prodaja knjig Založbe ŠKUC in Centra za slovensko književnost po znižanih cenah, promocijski materiali ter Ulična čitalnica
Poleg starejših naslovov bodo po znižanih cenah naprodaj tudi nove izdaje knjig, katalogov in zgoščenk. Ob vsakem nakupu za 10 € si boste lahko iz izbora starejših naslovov izbrali še eno brezplačno knjigo.
petek, 23. julij – nedelja, 1. avgust 2021, vsak dan od 17. ure dalje v atriju Galerije Škuc
Knjižnica pod krošnjami
Knjižnica pod krošnjami Galerije Škuc se nahaja na čudovitem, mirnem, svežem in ozelenelem vrtu oziroma atriju Galerije, v starem mestnem jedru Ljubljane. Poleg branja, listanja in uživanja ob knjigah različnih zvrsti si lahko v tej Knjižnici pod krošnjami mimogrede brezplačno ogledate tudi tekočo razstavo v Galeriji Škuc, kar lahko še nadgradi doživetje. Prostor je intimnejši od drugih lokacij Knjižnice pod krošnjami, saj je ločen od vrveža na ulici.
petek, 23. julij – nedelja, 1. avgust 2021, vsak dan od 17. ure dalje v Galeriji Škuc
re-de-fi-ni-ci-JA., prodajna razstava študentov NTF, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil
Izbrani projekti dodiplomskih in magistrskih študentov Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil, OTGO Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.
Več o razstavi lahko najdete v programu za 23. julij.
petek, 23. julij – nedelja, 1. avgust 2021, vsak dan od 17. ure dalje v Galeriji Škuc
Gašper Kunšič: Pod rdečim soncem, razstava v okviru Bienala mladih umetnikov Mediterranea 19
Več o razstavi lahko najdete v programu za 23. julij.
sobota, 24. julij – nedelja, 25. julij, vsak dan od 18. ure dalje v atriju Galerije Škuc
Ustvarjalno2 in Poletne ustvarjalnice: Sitotisk ekspress, ustvarjalni delavnici za otroke in mlade vodita Meta Žvokelj in Anka Doblekar
Več o delavnici lahko najdete v programu za 24. julij.
ponedeljek, 26. julij – torek, 27. julij, vsak dan od 17. ure dalje v Galeriji Škuc in atriju
Ustvarjalno2: Pohištva iz kartona, delavnici recikliranja za mlade vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst (KUD Galerija C.C.U.)
Več o delavnici lahko najdete v programu za 27. julij.
sreda, 28. julij – četrtek, 29. julij, vsak dan od 17. ure dalje v Galeriji Škuc in atriju
Ustvarjalno2 in Poletne ustvarjalnice: »Jaz – ti – mi«, fotografski delavnici za otroke in mlade vodi Jasna Klančišar
Več o delavnici lahko najdete v programu za 28. julij.
*za večdnevne delavnice so potrebne predhodne prijave: info@skuc.org, 01 430 35 30, 01 42 13 142
POMEMBNO:
Dogodka se udeležite le, če ste zdravi_e, nimate simptomov okužbe z novim koronavirusom in niste bile_i izpostavljene_i tveganjem za okužbo z novim koronavirusom.
Za obisk prireditve veljajo pogoji PCT: prireditve se smete udeležiti le če ste COVID preboleli ali ste proti Covid-u cepljeni ali ste bili pred kratkim negativno testirani.
Za vstop v zaprte prostore potrebujete masko, pred vstopom vanje si morati razkužiti roke.
Upoštevajte priporočila NIJZ, ki jih najdete na: https://www.nijz.si/sl
Društvo ŠKUC si pridržuje pravico do spremembe programa.
Organizator: Društvo ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana, info@skuc.org, www.skuc.org, FB, Instagram
Zahvaljujemo se vsem, ki so nam s svojimi prispevki omogočili brezplačne dogodke na Dobimo se pred Škucem: MOL – Oddelek za kulturo in Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje, Turizem Ljubljana, Ministrstvo za kulturo, Javna agencija za knjigo RS, Avstrijski kulturni forum Ljubljana, Urad RS za mladino, JSKD, NTF, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil, Vertigo, Staroljubljanski zavod za kulturo, Zavod Omrežje, KUD Galerija C.C.U., 3 MUHE – pravična trgovina, Center za slovensko književnost, Tam tam, L’mit, Potemkinove vasi, DPG, Slaščičarna pri vodnjaku, Druga Violina, Dana, Mumino.