
DOBIMO SE PRED ŠKUCEM
Koncerti, predstave, modna revija, performansi, razstavi, literarni dogodki, ustvarjalne delavnice, Knjižnica pod krošnjami ter Škuceva tržnica
petek, 22. julij – nedelja, 31. julij 2022, vsak dan na Starem trgu 21 v Ljubljani
V primeru dežja ali nestabilnega vremena se dogajanje odvija v Galeriji Škuc.
Vsi dogodki so vstopnine prosti!
PROGRAM
petek, 22. 7.
18.00
Teater v Galeriji: Tri pravljice, gledališka predstava v izvedbi Rozinteater
6+, 45′
Klovn (Andrej Rozman Roza), ki ne zna ničesar drugega kot govoriti, pripoveduje, kaj se je zgodilo žabcu, ki je slišal pravljico o začaranem princu, o krokodilu, ki si je želel leteti po zraku, o tem, zakaj imamo v Ljubljani Zmajski most, nekateri Ljubljančani pa celo bruhajo ogenj in kako se počutijo prašički in kozice, ki nastopajo v gledališču. Ob tem pove še marsikaj drugega in celo pokaže kakšno spretnost, ki se je je naučil, ko je poskušal postat čisto pravi klovn, ki je smešen tudi takrat, kadar je tiho.
19.00
Odprtje razstave in modna revija: Nature + Culture = Future, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, NTF, Univerza v Ljubljani ter Chilli Space: Nitz live, Dojaja, glasbeni večer
Projekt predstavlja kompleksen odnos mode do narave. V zgodovini je bil ta odnos bolj ali manj škodljiv do rastlin, živali in okolja.
Po eni plati gre za prevzetost nad lepoto, neverjetnimi oblikami, čudeži in močjo narave, ob katerih se moda vedno znova napaja in navdihuje. Po drugi plati gre za zavedanje krhkosti narave, za skrb za njeno ohranitev in za reševanje okoljskih problemov.
Namen projekta je vzpodbuditi razmislek o spoštovanju in o odgovornosti do narave ter razvijanju enakovrednega medsebojnega odnosa, ki temelji na trajnostnih principih ter upošteva sodobne oblikovalske pristope, kjer se znanost in tehnologija povezujeta z oblikovanjem in umetnostjo, z namenom vzpostavitve procesov prihodnosti. Besedilo: prof. Almira Sadar; vodji projekta: doc. Petja Zorec, asist. Arijana Gadžijev
Sodelujoči študenti: Ana Berwanger, Tamara Bizjan, Nina Bolhar, Katja Bradač, Zarja Černe, Tina Dovjak, Tilen Gorenjak, Jovana Gunjova, Zala Jenček, Naja Kepeš, Kristi Komel, Monika Končar, Lara Krnc, Anže Orešnik, Rebeka Pajek, Ivi Primožič, Staša Rituper, Katja Šarlija, Sara Šmid, Lenart Šolar, Teja Šter, Katarina Tomšič, Katrin Večerina, Pia Wallner, Maja Zupanc
Mentorice: prof. Almira Sadar, prof. Marija Jenko, prof. Nataša Peršuh, prof. Elena Fajt, izr. prof. Katja Burger Kovič, doc. Petja Zorec, doc. dr. Mateja Kert, asist. Arijana Gadžijev, asist. Nataša Hrupič, asist. Alenka More, tehniške sodelavke: Marjeta Čuk, Nina Glavič, Mojca Košir, Sara Valenci
20.00
Odprtje razstave: Artopolis: Sodobna neskladja, razstava umetnic in umetnikov mlajše generacije
Razstava Sodobna neskladja je vpogled v aktualno produkcijo mlajših slovenskih umetnic in umetnikov.
Izbrana dela raziskujejo jukstapozicijo sodobne figuralike in simbolizma v obdobju splošne semantične prenasičenosti, poljudnega popularnega nihilizma in neskončnega iskanja novih objektov transferja.
Sodelujoče umetnice in umetniki: Julija Baša, Urša Čuk, Patrik Dvorščak, Anastazija Pirnat, Iris Pokovec in Jon Žagar; kurator: Matej Tomažin
Vabimo Vas tudi k ogledu spletne razstave na: www.artopolis.si/razstave/sodobna-neskladja
20.30
Jazz oder na Gornjem trgu: Lado Jakša: Plečnikova misel + Jakomini Jazz Trio, v sodelovanju z Imago Sloveniae
Lado Jakša je v počastitev letošnjega Plečnikovega leta pripravil intriganten in poetičen multimedijski performans Plečnikova misel. Izvirna jazzovska ambientalna glasba v živo spremlja projekcijo, na kateri se odslikavajo v objektiv ujete Plečnikove stvaritve.
Po performansu sledi koncert Jakomini Jazz Tria, zasedbe treh odličnih študentov jazza z graške glasbene akademije, ki nam bo v pokušino dala glasbo s svojega prvega albuma.
PLEČNIKOVA MISEL: Lado Jakša (električna klaviatura, saksofoni, klarinet, flavte, kalimba)
JAKOMINI JAZZ TRIO zasedba: Žan Cesar (trobenta), Tilen Gavranovič (kitara), Jernej Vindšnurer (kontrabas)
sobota, 23. 7.
17.00
Poletne ustvarjalnice in Ustvarjalno2: Sitotisk express: OBLETNIČNI, delavnica za otroke in mlade; vodstvo: Meta Žvokelj in Anka Iskra
Pridružite se nam na senčnem Škucovem vrtu, kjer se boste seznanili s poenostavljeno tehniko šablonskega sitotiska. Postopek je tako preprost, da smo ga že pred leti poimenovali kar »ekspresni«, saj omogoča lepe odtise na tekstil (majice, srajce, hlače, blazine), četudi matrico pripravimo kar iz navadnega papirja in ne z zapletenim foto postopkom. Tekstilije, ki naj bodo po možnosti bombažne, prinesite s sabo.
18.00
Teater v Galeriji: Gusarsko gledališče kapitana Dade, v izvedbi KUD Ljud
5+, 30′
Kapitan Dada je brez ladje in posadke, nikjer ne najde svojega kompasa, kaj šele zemljevida do zaklada. Pobegnila mu je lažniva papiga, da o opici sploh ne govorimo. Potreboval bo pomoč občinstva.
Predstava je igriva in polna večplastnega humorja, kar jo naredi zanimivo tudi za odraslo publiko. Hkrati se preko vprašanj o alternativnem življenjskem slogu gusarjev in o tem, kaj je zaklad, dotika tem odprtosti, drugačnosti ter nas opomni, da je cilj včasih že sama pot do cilja. Pedagoški potencial predstave se skriva tudi v njeni interaktivnosti, saj se otroci v sproščenem vzdušju učijo sodelovanja in prevzemanja iniciative, sledenja in igrivega nastopanja. Produkcija: KUD LJUD; režija: Vida Cerkvenik Bren; igra: Grega Močivnik, Nika Gabrovšek; kostumografija in scenografija: Katarina Zalar
20.00
Muzika na Starem trgu: A Cuerdas: Mitja Obed, Marta Kolega in Petra Onderufova, flamenko performans
Trio A Cuerdas svoj spekter glasbe gradi na flamenku, sefardski in ljudski glasbi Španije in Balkana. Svojo melodičnost črpa iz strun Petre Onderufove, subtilni glas Marte Kolege pa občinstvo potopi v bogate glasbene pokrajine Iberskega in Balkanskega polotoka. Znotraj koncerta razvijajo prefinjeno ritmičnost, ki je vtkana v ples in perkusije Mitje Obeda, ki je obredni povezovalec koncerta, plesalec in interpret. Martina avtorska poezija v sinergiji flamenka poveže dva oddaljena, a še kako bližnja svetova. Gre za intimno pripovedništvo, poezijo v gibu in gib s poezijo, božajočo plesno-glasbeno-gledališko predstavo sodobnega flamenka. Zasedba: Marta Kolega (glas, ploskanje); Petra Onderufova (violina, lúper), Mitja Obed (ples, kahón, lúper)
22.00
Filmski večer: Usodni telefon (1987, 62’37”); režija: Damjan Kozole; produkcija: Društvo ŠKUC
Prijatelja in obenem sostanovalca, Matjaž in Igor, sta pred koncem montaže materiala za celovečerni film o modernem svetu in času ter prebivalcih, ki ju naseljujejo. Igor se med montažo slikovnega materiala kratkočasi z občasnimi erotičnimi zvezami, Matjaž pa vzdržuje razmerje s skrivnostno žensko le preko telefonske slušalke, torej preko zvoka. Ko je film tudi zvočno končan, Igor z njim ni zadovoljen. Zato posname Matjažev telefonski pogovor s skrivnostno žensko. Četudi je Matjaž zato užaljen, se mu uresniči želja – »telefonsko« dekle privoli na zmenek, film pa je popoln tudi v zvočnem smislu. Samo popoln film vodi k popolni ljubezni in samo popolna ljubezen vodi k popolnemu filmu.
nedelja, 24. 7.
17.00
Poletne ustvarjalnice in Ustvarjalno2: Sitotisk express, delavnica za otroke in mlade; vodstvo: Meta Žvokelj in Anka Iskra
Več o delavnici lahko najdete v programu za 23. julij.
18.00
Pravljično druženje: Orehova vejica, glasbeno-pripovedovalska predstava; izvedba: Teja Bitenc in Anja Kocman
3+, 30′
Teja Bitenc in Anja Kocman s pomočjo glasbil pripovedujeta slovensko ljudsko pravljico, ki govori o štirih godcih, ki so pod ruševinami starega gradu zaigrali podoknico. V soju mesečine jih je presenetil nenavaden možic in jim podaril orehovo vejico. Naročil jim je, naj jo predajo svojim otrokom. So godci upoštevali njegovo željo? So se razveselili darila? Je prav vsako darilo zares nekaj vredno?
18.30
Poletne ustvarjalnice: Je vse lahko glasbilo?, glasbena delavnica; vodstvo: Teja Bitenc
Zvoki so povsod okoli nas in skoraj vsaka stvar lahko postane neke vrste glasbilo. Kaj je zvok, kako potuje, od kod prihaja, kam gre, kaj so lastna glasbila? In kako lahko z njimi naredimo zvoke, glasbo? Našteta vprašanja in še mnoga druga nas bodo popeljala skozi delavnico, v kateri se bomo prelevili tudi v prave glasbene detektive, glasbene kipe, ki bodo izdelali glasbilo.
20.00
Muzika na Starem trgu: Popotnik, kantavtorski večer
Popotnik je Martin Adam Stevens, vedno bolj prepoznaven kantavtor nove generacije. Z žametnim glasom, zbadljivimi besedili, nežno ubirajočimi strunami in pop ritmi Popotnik pričara vzdušje zakajenega kluba, občutek vožnje z nočnim avtobusom in tih odmev otožne samorefleksije. Čeprav se njegova glasba giblje v pop, indie in lo-fi žanrih, jo sam uvršča v lastno zvrst “stop pop”. Izdal je že dva EP-ja in je reden gost na valovih Radia Študent.
21.00
Muzika na Starem trgu: Blaž Mencinger, kantavtorski večer
Blaž Mencinger je kitarist, pevec in tekstopisec, ki je doslej ustvarjal v okviru svojega projekta Mencarija. Pred kratkim je osvojil drugo nagrado strokovne žirije na Kantfestu. Desetega januarja bo svojo glasbo prvič izdal pod svojim imenom.
Svoj repertoar gradi na lastnih pesmih z lirično igrivimi slovenskimi besedili, v katerih opeva prijetne in manj prijetne tegobe tega sveta. Žanrsko se sicer ne opredeljuje rad, a lahko bi rekli, da se giblje nekje med jazzom in popom, z občasnimi priokusi drugih slogov.
ponedeljek, 25. 7.
17.00
Poletne ustvarjalnice: Fotouk: Lovimo obraze, fotografska delavnica za otroke in mlade; vodstvo: Jasna Klančišar
Na fotografski delavnici se bodo udeleženci spoznali z osnovami digitalne fotografije. Pogledali si bomo različne pripomočke in tehnike kreativnega portretiranja. Improvizirali bomo fotografski studio s fotografsko razsvetljavo in ozadjem. Drugi dan se bodo udeleženci spoznali s fotografskimi zvrstmi kjer je zastopan portret. Pogledali si bomo kako se v portretu izraža identiteta oseb in se v različnih zvrsteh preizkusili v obliki portretnega fotosafarija. Za fotografiranje se lahko uporablja fotoaparat ali pameten telefon z boljšo kamero.
18.00
Teater v Galeriji: Lev in miška, lutkovna predstava v izvedbi LG Tri in Skupine Bobek
3+, 35′
Dogajanje je postavljeno v sodobno kuhinjo. Preko kuharskega tečaja se v predstavo duhovito vpletajo prizori iz znane Ezopove basni Lev in miška. Čeprav lev v predstavi večkrat uveljavi svojo premoč, se na koncu izkaže, da je pomoč miške neprecenljiva. In besede; da tudi mali lahko pomagajo velikim, se udejanjijo in pripeljejo do velikega prijateljstva med miško in levom. Predstava kljub bogati in dinamični gledališki nadgradnji ohranja vse vsebinske motive in značilnosti osnovne zgodbe.
Idejna zasnova in režija: Andrej Adamek; scenarij: Andrej Adamek, Ksenija Ponikvar in Mateja Šušteršič (po motivih Ezopove basni); likovna podoba in izdelava lutk: Mateja Šušteršič in Ksenija Ponikvar; scena: Andrej Adamek; glasba: Ivo Marincelj, Goran Majcen; risbe receptov: Sara Jassim; igra: Ksenija Ponikvar in Mateja Šušteršič
18.30
Poletne ustvarjalnice: Pravljično popotovanje, impro-delavnica, vodstvo: Tanja Matijašević
Delavnica, prčkalnica in ustvarjalnica, kjer se bomo umeščali v pravljične svetove, ki jih bomo ustvarjali skupaj. Delavnica je sicer namenjena vsem, predvsem pa še tistim, ki težko sedite ob poslušanju pravljic in se radi prestavite v svet, kjer čarovnije delujejo. Delavnice se naslanjajo na orodja improvizacijskega gledališča in kulture gibanja. Posvetili se bomo predvsem medsebojnemu povezovanju, aktivnemu vključevanju, ki ni nujno telesno, medsebojni interakciji ter umeščanjem v prostor in širšo okolico. Končni produkt je v drugem planu, izdelek so izkušnje in občutki, ki jih otroci nesejo domov ali na naslednje druženje.
20.00
Muzika na Starem trgu: Atelje, uglasbljena poezija
Atelje je glasbena skupina, ki preliva platno podob družbe, kritike in ljubezni. Predstavlja se preko sinteze različnih glasbenih žanrov, podkrepljenih s provokativno poezijo ter avtorsko glasbo. Na trenutke se le-ta zdi blizu šansonu, v nekih točkah spomni na jazz, včasih pa povzroča nenznan občutek, ki poslušalcu omogoči posebno glasbeno izkušnjo.
22.00
Teater v Galeriji: Ljubi (v)se, plesna predstava; izvedba: Luka Ostrež
Človek je ustvaril stroj. Stroj ne občuti ljubezni, sovraštva ali strahu; ne dobi razjed na želodcu, infarkta, ne doživlja čustvenih pretresov.
Mogoče bo človek preživel le, če bo postal stroj. Nekaterim ljudem se je to že posrečilo.
Predan umetnik lahko postane stroj svoje nadarjenosti.
Plesno-performativna solo predstava pod naslovom LJUBI (V)SE, se sooča s tematiko ljubezni. Ljubezni do sebe, do drugih, z drugimi … Govori o tem, kaj se zgodi, ko primanjkljaj ljubezni ni več vprašljiv. Ko nagon prevzame razum ter kaplje znoja nadomestijo mehak, iskren dotik.
Kostumografija: Jan Brovč, oblikovanje luči: Janko Oven, produkcija: Plesni Teater Ljubljana – Festival UK(REP) 2022, program Plesnega Teatra Ljubljana sofinancirata Ministrstvo za kulturo RS in Mestna občina Ljubljana, Oddelek za kulturo
torek, 26. 7.
17.00
Ustvarjalno2: Fotouk, fotografsko delavnica za otroke in mlade, vodstvo: Jasna Klančišar
Več o delavnici lahko najdete v programu za 25. julij.
18.00
Teater v Galeriji: Zgodba na gumbe, lutkovna predstava v izvedbi Gledališča Zapik
Ste že videli cirkus, v katerem bi po napeti vrvi hodili gumbi? Ne? Kaj pa to, da bi gumbi požirali ogenj? Tudi ne? Potem morate vsekakor priti na to predstavo, kjer boste mimogrede spoznali slikarja, ki je narisal sonce, oblak, dečka in zmaja. Iz vsega skupaj bo nastala zanimiva zgodba, ki se bo končala nekje na nebu. Predstava je že nastopila in dobila nagrade na mednarodnih festivalih, tudi za najbolj humano sporočilo (PIF 2002), na kar so izvajalci še posebej ponosni.
18.30
Poletne ustvarjalnice: Knedlove kuharske čarovnije, kulinarična delavnica za otroke; vodstvo: Danilo Ivanuša (Zavod DrMr)
ZARADI VIŠE SILE ŽAL ODPADE, PROSIMO ZA RAZUMEVANJE
3+, 90′
Na kulinaričnih delavnicah Knedlove kuharske čarovnije se prepletajo kulinarika, ustvarjalnost in starodavne modrosti. Pobrskali bomo po babičini čarovni knjigi receptov, predvsem pa bomo rezali, mešali, pacali in pripravljeno tudi pojedli. Prinesite svoje najljubše predpasnike, povabite tudi prijatelje, starše, babice in dedke, ker bo veselo. Prisrčno ste vabljeni na druženje, raziskovanje, poskušanje ter smejanje.
20.00
Muzika na Starem trgu: Malamor, postglam-retromex-soulpunk koncert
Skupina Malalmor, kar v mehiški španščini pomeni temno plat ljubezni, je nastala leta 2014 v Ljubljani. Vse skladbe in besedila so delo pevke in vodje zasedbe Sanaa Taha, pri aranžiranju pa se ji pridružijo še preostali člani zasedbe: Luka Ropret na kitari, Blaž Celarec na bobnih, Jaka Hawlina na trobenti in tubi ter Gregor Cvetko na basu. Zasedbo je žanrsko težko opredeliti, še najbližje bi jo lahko opisali kot glasbo iz filmov Quentina Tarantina ali Roberta Rodrigueza. Vplivi jazza, bluesa, kabareta, garažnega punka in tex-mexa se znajo pomešati tudi v posameznih skladbah, karakterizira pa jih vselej pridan ščep psihadelije. Pesmi so napisane v angleškem, španskem, italijanskem in francoskem jeziku. Nenavadna mešanica stilov in idiomov je odraz širnih popotovanj pevke Sanaa, dekleta tržaško-arabskih korenin, ki je velik del svojega življenja preživela v Mehiki. Skupina je tja potovala v letu 2016 in sicer na štirinajstdnevno turnejo ter tam odigrala osem koncertov v različnih mehiških mestih. Sicer pa je Malamor že nekajkrat obšel Slovenijo, leta 2022 pa pripravlja turnejo po Italiji in leta 2023 ponovno v Mehiki.
sreda, 27. 7.
18.00
Teater v Galeriji: Zlati ključek, pripovedno gledališče gdč. Bazilika
3+, 35′
Preprosta, neposredna in zabavna predstava z lutkami, predmeti in zvoki iz kovčkov gdč. Bazilike. Pet ljudskih pravljic je zaklenjenih v kovčke, otroci pa jih sami odpirajo in izbirajo: pravljico o ribi, pa o ugrabljeni kraljični, o mišku s smrdljivim repom in seveda pravljica o kravi Liski, najboljši prijateljici gdč. Bazilike. Ideja, izdelava lutk, rekvizitov in izvedba: Katja Povše; izdelava avtomata: Žiga Lebar
18.30
Poletne ustvarjalnice: Broške in nakit iz matičnih plošč in tipkovnic, ustvarjalna delavnica recikliranja, vodi Petra Gosenca (Društvo GUMB)
Na delavnici se bomo spopadli z različnimi kosi električnih komponent in delcev, ki jih bomo razstavili, razrezali, luknjali in nato s pomočjo žice, verig in kablov sestavili v pestre broške, uhane, zapestnice, ogrlice in obeske za ključe. Če imate doma nedelujoč računalnik ali mobitel, staro tipkovnico, ki se ne odziva več, jih prinesite s seboj in jih spremenite v neobičajne modne dodatke!
20.00
Muzika na Starem trgu: Samuel Blues in Miha Erič, blues
Po nekaj skupnih ploščah in večletnem uspešnem sodelovanju sta v zadnjem letu napolnila baterije in času korone ustvarila niz avtorskih uspešnic. Že dolgo nismo v Sloveniji slišali tako surovega in globokega bluesrocka, kot ga igrata Samuel Blues in Miha Erič; še več, njuna odrska prezenca je enkratna in ne pušča prostora za ravnodušje. Če orglice nikoli ne utihnejo ter če se ritem noge s slide kitaro in raskavim glasom ne ustavi, gre zagotovo za bluesovski duet, ki ga sestavljata Samuel Blues in Miha Erič. Preprosta netipičnost dveh mladcev, ki sta ustvarila povsem svoj udarno nežni glasbeni svet.
22.00
Eat your makeup, drag šov, organizacija: Kolektiv Pink. The Underground v Društvu Škuc
Svet je neskončna modna pista. Po njej hodimo celo življenje. Ste se utrudili? Ste lačni? Pojejte svoj makeup! Ga nimate? Brez skrbi! Kraljice in kralji ga bodo imeli dovolj za vse! Vabimo vas na nepozabni ulični drag šov z ikoničnimi kraljicami in kralji: Vero Vulvo, Anđo Rupić, Ericom Daggerjem, Babsi Adler in voditeljico večera »nikoli brez besed« Viktorijo von Funkenstein!
četrtek, 28. 7.
18.00
Prvoosebno raziskovanje zgodb, medgeneracijski bralni klub za ranljive skupine; vodstvo: Zala Hriberšek, gostja: Nataša Skušek
Branje je samotno opravilo; včasih pa bi želeli govoriti o prebrani zgodbi, izmenjati mnenja in občutke. Če tako čutite tudi vi, vas vabimo k branju kratkih zgodb Nataše Skušek: Pasja sreča (Litrera, 2021). Na Bralnem klubu se nam bo pridružila tudi avtorica Nataša Skušek.
Po predhodni prijavi vam bomo poslali zgodbo po e-pošti. Prijave info@skuc.org (za bralni klub)
18.00
Pravljično druženje: Zgodbarka pripoveduje: Kako je čarovnica pregnala lovce na zmaje, glasbeno-pripovedna pravljica; izvedba: Alja Bulič
+3, 30′
Zgodbarka, ki pripoveduje čarovniške zgodbe, bo tokrat razkrila zgodbo o zmajih. V gozdu živi čarovnica stara Ukanarka, ki kuha čarobne napoje. Ko izve, da se v gozdu klatijo divji lovci, ki hočejo ukrasti jajca, ki jih zmajevke valijo v bližini njene hiše, se hudo razburi. Lovci so nevarni in strašljivi, a stara Ukanarka je polna zabavnih domislic, kako jih ujeti v čarovniške pasti. Scenarij, glasba in igra: Alja Bulič; glasbena izvedba: Peter Lebar; lutka: Zanda Priedite; scenografija: Inti Šraj, Jaša Bukovec; oblikovanje: Sabell-Christina Fabian; fotografija: Sara Isa Djukanović; produkcija: Čarovniški Blues / Zavod Gamayuna
18.30
Poletne ustvarjalnice: RazGIBalnica, gibalno-cirkuška delavnica, vodstvo: Katjuša Kovačič (projekt Izrazi se 3)
Obrni se na glavo in nasmej. Pomagaj prijatelju, da se povzpne višje. Razigrano poskoči in varno pristani. Raziskovali bomo gibalne vzorce, ki krepijo telo, razvijajo motoriko in koordinacijo preko veščin plesa, capoeire in cirkuške akrobatike. Delavnica je del projekta Izrazi se 3.
20.00
Muzika na Starem trgu: Brencl banda, etno
Leta 2007 je Ruda ustanovil Brencl bando, da bi z violinistko in pevko Polono Žalec preigravala ljudsko glasbo z vseh vetrov. Istočasno je začel ustvarjati avtorske skladbe za kvartet in tako povabil k sodelovanju še harmonikaša in pevca Roka Šinkovca ter kontrabasista in pevca Matijo Krivca. Leta 2010 je izšel prvenec Zemljin ples, ki je naletel na izjemen odziv publike in stroke. Brencl banda je v tej postavi do leta 2012, ko se jim je pridružil še violinist Klemen Bračko, odigrala več kot dvesto koncertov in z njim leta 2013 izdala drugo ploščo Vetrova svatba pri založbi Celinka. Nastopi so se vrstili eden za drugim, posledično je bila banda uigrana do obisti in v Salonu za eno glasbo posnela koncertno ploščo Brencl banda v živo (2014). Do tega trenutka je banda več ali manj vse zvadila na cesti, pred nastopi in med nastopi, ker je bilo le-teh preveč, da bi mislili na vaje, ki so se končno začele s pripravo materiala za snemanje četrte plošče Korenine svetlobe (Tondah, 2018). Tik pred snemanjem se jim je pridružil basist Matjaž Bajc, Ana Mezgec na violini pa eno leto prej, 2017. Tudi Korenine svetlobe so po najboljših močeh odnesli med ljudi in se kar naenkrat znašli v marcu 2020. Čarovniški lov je peta plošča zasedbe Brencl banda, ki letos praznuje 15 let delovanja in zveni nekoliko drugače kot njene predhodnice. Skladbam, ki so nastale v burnih časih oziroma v pričakovanju nanje, so dodali tolkala, ženski vokal in elektrificirali kitaro. Če so do sedaj zveneli ljudsko, razgrajaško in veseljaško, so sedaj prilili še kapljico mistike, da bi se lahko izpovedali o tem, kje jih čevelj žuli, kakšnega sveta si želijo in kako bo, ko odidejo. Tako kot se že vsa leta obstoja Brencl banda preoblači in spreminja, se seveda tudi tokrat. Povabili so pevko Vesno Godler in bobnarja Marka Lasiča, da se pridruži Ani Mezgec na violini in vokalu, Roku Šinkovcu na harmoniki in vokalu, Matjažu Bajcu na kontrabasu in vokalu ter Andreju Boštjančiču Rudi na kitari in vokalu.
22.00
Teater v Galeriji: Jernej Škof in Maja Pahor: Srečevanja, vrzeli in sledi, buto
Telesno odpiranje prostorov, kjer se telesa srečujejo. Spominjanje in ponovno srečevanje. Stik z ljudmi, ki so subjekt sooblikovali v določeno obliko današnjosti. Poklon in zahvala LGBT+ osebam, ki gradijo skupnost in brez katerih skupnosti ne bi bilo. Zahvala prijateljem. To so kontemplativni tokovi, ki se prelivajo, konfrontirajo in metamorfirajo v vsakem gibu performansa Srečevanja, vrzeli in sledi. Jerneja Škofa zanimajo predvsem robni odrski izrazi, s katerimi, kot pravi, “išče luknje v zidovih vsakdanjosti in jih skuša z odrsko akcijo porušiti.” V tem konstruktivnem iskanju in senzibilnem rušenju je treba prepoznati avtorjev interes in izkušnjo v kabaretskem performansu, uličnem gledališču, značilno LGBT+ umetniških praksah in zlasti japonskem butu, tehniki, ki se pokaže za osrednjo pogonsko silo dela Srečevanja, vrzeli in sledi. Tokrat pa se bo v performansu vzpostavilo tudi Škofovo ustvarjalno srečanje z glasbenico in didžejko Majo Pahor, ki jo poznamo kot članico zasedb Boobjail, Croon in Volk za njenimi očmi. Zasnova, koreografija in izvedba: Jernej Škof; glasba: Maja Pahor; tehnična pomoč: Miha Bizjak, Verica Lukić
23.00
Muzika na Starem trgu: J. Zunz, koncert v sodelovanju z ŠKUC KSB
Mehiška kitaristka ter vokalistka Lorena se je že postavila na zemljevid podzemne glasbe s svojim shoegaze rock bandom Lorelle Meets the Obsolete. J. Zunz predstavlja mirnejši, intimnejši del njenega kreativnega izraza. Ambientalni valovi sintisajzerske glasbe pospremljeni z atmosferično kitaro in zasanjanimi vokali pričarajo unikatno vzdušje, ki vas bo posrkal v njen glasbeni svet.
https://www.facebook.com/j.zunz
petek, 29. 7.
18.00
Ustvarjalno2: Prenos fotografije na blago, delavnica za mlade; vodstvo: Nevena Aleksovski
Na delavnici se bomo naučili preprostega načina prenosa natisnjene fotografije na blago s pomočjo akrilne emulzije. Tehnika nam omogoča popestritev in okrasitev torbic in oblačil ter tudi umetniško eksperimentiranje s fotografskimi podobami. Za ves material bo poskrbljeno, po želji lahko prinesete podlage, na katere želite prenesti fotografijo (bombažne torbice, oblačila, razni koščki blaga in podobno) ter tudi natisnjeno fotografijo, ki jo želite uporabiti. Pomembno je, da je fotografija natisnjena na papir s pomočjo laserskega tiskalnika.
18.00
Teater v Galeriji: Fuj, gosenica, gledališka predstava v izvedbi Gledališča Lalanit
2+, 40′
Lutkovna predstava za mlajše občinstvo je lirično-komična pravljica, ki nas popelje skozi življenje majhne gosenice, katere nihče ne mara, ker ni ravno lepa na pogled. Ko postaja večja in debelejša, ker namreč zelo rada jé, sreča človeka in žival, ki se nanjo različno odzoveta. Prvi s simpatijo, drugi z gnusom. Tako nadaljuje svojo pot, dokler se nekega dne ne prebudi kot čudovit metulj. Takrat vsak obnemi, ko jo zagleda in se ne more načuditi njeni lepoti. Predstavo je navdihnila slikanica Zelo lačna gosenica Erica Carlea. Produkcija: KUD Žebelj in Gledališče Lalanit- Društvo lutkovnih ustvarjalcev; likovna zasnova, zasnova lutk in scenografije, režija : Iuna Ornik; tehnologija, oblikovanje in izdelava lutk, scenografija, kostumografija: Maja Peterlin; glasba: Elvis Berljak; besedilo, izvedba: Elvis Berljak in Iuna Ornik
20.00
Muzika na Starem trgu in Jazz oder: Birds of Unknown, jazz, v sodelovanju z Imago Sloveniae
Tako imenovane ptice so tri, vokalistka Patricija Škof, saksofonist Tibor Pernarčič in kitarist Tilen Beigot. Začetnemu duetu Patricije in Tilna se je v začetku leta 2020 pridružil Tibor. Premierno se je zasedba predstavila v radijski oddaji Prva vrsta Radia Slovenija in na glasbeni kompilaciji Stereo Isolation festivala Jazz ‘ma Mlade s skladbo To find a Place. Do sedaj so nastopili na poletnih glasbenih festivalih kot so Jazzinty, Jazz ma’ mlade, Imago, Zvončki in trobentice (Cankarjev dom), Festival LENT, Rokovo poletje, Letni Oder Ruše, Artkamp. Bili so tudi eni izmed 6 izbranih zasedb Klubskega maratona 2021, ki ga organizira Radio Študent, za leto 2022 pa načrtujejo izid debitantskega albuma. Zasedba se žanrsko ne želi omejevati, kot je razvidno tudi iz imena, vendar je njihov glavni navdih za ustvarjanje jazz, etno in soul. Birds of Unknown orisuje svobodo v glasbenem ustvarjanju in združujejo takó avtorsko glasbo kot tudi priredbe. Njihov skupni cilj je predvsem najti svoj izraz in povedati svojo zgodbo.
22.00
Teater v Galeriji: 50 odtenkov ženske, gledališka predstava; izvedba: Uršula Vratuša Globočnik
V monopredstavi 50 odtenkov ženske se na zabaven in včasih resen način avtorica sprašuje o tem, kaj želijo ženske. Glas da vsem: od prve Eve pa do uporabnice Instagrama 21. stoletja. Vsaka je prinesla svetu nekaj novega in mu dala del sebe: Hera, Antigona, Saloma, Lepa Vida, Julija, Trzinka, Micka, Karmen, Trnuljčica, Urška, Helena, Angela. Katera vam je najljubša? Morda je tudi v vas delček katere izmed njih?
Idejna zasnova in igra: Uršula Vratuša; režija: Nenno Harlekin; kostumi: Agata Kokalj; zvok: Damijan Hočevar,
oblikovanje: Meta in Tomaž Hostnik
sobota, 30. 7.
18.00
Teater v Galeriji: Pot v Tadam, ulična predstava; izvedba: Globus Hystericus
4+, 30′
Nekje v daljavi mestnih ulic se zasliši marširanje. Če mu slediš, zagledaš postave treh odločnih popotnikov. Ko se ti približajo opaziš, da so njihova oblačila raztrgana, da jim prah mrši lase. V njihovem petju razbereš odločnost. Za njimi je dolgo in nevarno popotovanje, popotovanje, ki jih vodi do obljubljenega cilja, označenega na skrivnostnem zemljevidu. O cilju ne vedo veliko, vedo le, da se imenuje Tadam.
V ulični pustolovščini Pot v Tadam trije igralci s tremi predmeti na enem mestu uprizarjajo divjo popotniško avanturo, pustolovščino, ki jih vodi preko gora, pečin, skozi tornado in po neukrotljivih slapovih. Z veščinami manipulacije predmetov gradijo letala in ladje ter s pomočjo pantomime ustvarjajo travnata obzorja, reke in celo bruhajoči vulkan, ki mu morajo junaki ubežati, če želijo svoje popotovanje tudi preživeti. Pot v Tadam je razburljiva ulična pustolovščina, nepričakovana ljubezenska zgodba in metafora za nekaj, kar iščemo vsi, boljši nov dan. Avtorji in igralci: Anja Bezlova, Justin Durel, Alenka Marinič, Alla Abramova, Luka Piletić; režija: Alenka Marinič
18.00
Na obisku: Metatisk, vodeni ogled umetniškega ateljeja in ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski
Kolektiv Metatisk je skupina različnih ustvarjalk in ustvarjalcev, ki skupaj vodijo studio za sitotisk na AKC Metelkova mesto. Sitotisk je grafična tehnika, pri kateri svoj motiv prenesemo na mrežico (sito), ki ima svetlobno občutljivo zgornjo plast. Je primerna za tiskanje na papir in tekstil. Studio Metatisk je opremljen z vso potrebno opremo za izvedbo sitotisk tehnike tiskanja. Je prostor v katerem se pogosto izvajajo delavnice tiskanja za otroke in mladino ter tudi prostor druženja, umetniških eksperimentov in ustvarjalnosti. Na obisku bomo najprej ogledali prostor studia ter se seznanili z osnovami sitotisk grafične tehnike. Nato bomo tudi sami ustvarjalni ter, s pomočjo mentorice, natisnili svoj motiv na majico ali kakšen drug kos oblačila.
18.30
Poletne ustvarjalnice: Dežela konjičev, ustvarjalna delavnica, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst (KUD Galerije C.C.U.)
Na ustvarjalnici bomo z recikliranjem lepenke izdelovali unikatne lutke konjičev, samorogov in drugih pravljičnih bitij, ki nam bodo polepšale dan.
20.00
Muzika na Starem trgu: Martin Martian and the Universe, dream pop koncert
Martin Martian, znan tudi kot Martin Vogrič Dežman je Marsovec, ki si je začasno prebivališče uredil na Zemlji. Svoje življenje tu spretno lovi v besedila, v katerih se iskreno, na trenutke tudi hudomušno poigrava s spomini in slučajnostmi. Njegova prva skladba Moje napake je takoj obveljala za najboljšo izdano pop pesem leta 2020. Sledili sta Prav naivno in Roadtrip, ki nas vsaka v svojem ritmu nagovarjata k pobegu pred vsakdanom. Gravitacijska sila v Martinovem vesolju, ki ga drži prizemljenega, so Sonia Melocco (vokali, kitara, ukulele), Klara Skaza (bas kitara) in Robert Rebolj (bobni).
22.00
Filmski večer: Socializacija bika, (1998, 81′); režija: Zvonko Čoh in Milan Erič; produkcija: Društvo ŠKUC in E-motion film
Plešasti profesor Rozina, genetik svetovnega slovesa, njegov malo manj znani brat Bruno in čedna asistentka Marta že vrsto let preizkušajo vse mogoče kemijske spojine in raztopine, da bi lahko pospešili rast lasnih celic. Profesor Rozina bi namreč rad dokazal, da je evolucijo mogoče pospešiti “tukaj in zdaj”, iz ene same celice na njegovem lasu. Medtem, v daljnem galaktičnem kraljestvu, ob robu meglic Andromede, oče kralj zaloti sina Alfreda pri kajenju cigarete. Že en sam dimček te materije je lahko usoden, saj uplinjen tobak pri prebivalcih tega kraljestva povzroča proces antievolucije. Na srečo je bila inhalirana doza tako majhna, da princ deevoluira samo do stopnje bika. Oče kralj ga za kazen pošlje na Zemljo, ki slovi po najslabši travi v galaksiji. Grizel naj bi jo dolgih sedem let, se spametoval in bolje socializiral. Po naključju, ali pa tudi ne, se princ-bik znajde v laboratoriju prof. Rozine, kjer postane predmet raziskav profesorja. In tukaj se zgodbi o evoluciji in antievoluciji usodno prepleteta.
nedelja, 31. 7.
18.00
Teater v Galeriji: Kovčekteta na obisku, koncert in glasbena ustvarjalna delavnica, vodstvo: Mateja Fi
“Kaj vse se skriva v kovčkih, ki jih je s sabo prinesla ta gospa? Poglej jo: gosenica leze ven, sliši se pesem in tam pri kraju se kaže nenavadno živo-modro glasbilo, ki je bilo nekoč, tako pravi gospa, plinska jeklenka. Kovček zdaj čisto odpre in iz njega na plano skoči velika šatulja z izbranimi pesmimi! Ene so ljudske, druge si je izmislila ta gospa. Pravi, da je prišla danes od daleč in da je dolgo na kup nabirala pesmi in zgodbe, lep čas iskala glasbila in vse te zanimive predmete, na katere bomo skupaj zaigrali.” Glasbena urica življenjskih dogodivščin, domiselno prepletenih z ljudskimi in avtoričinimi pesmimi. Pred otroki se odprejo svetovi z dežele ob morju, pa tisti iz zavetja jablanovih vej ter iz srede žitnega polja. Z eno zgodbo – pesmijo, sedejo na vrtiljak in pristanejo v mestnem vrvežu. Nakar pa spet hop, pot pod noge in čez reko do otoka z gusarji! Koncert in glasbena predstava, kjer izvajalka skozi igro predstavi izvirna doma narejena glasbila, otrokom ponudi nazorne ideje, kako si lahko nekatera od njih izdelajo sami doma. Interaktivno raven dogodka dopolnjuje preizkus izvirnih glasbil iz vsakdanjih predmetov ter ostalih inštrumentov, ki jih izvajalka pripelje s seboj. Ljudske in Matejine avtorske pesmi, ki bodrijo duha, kličejo v pustolovščine in osvetljujejo lepote bivanja.
18.30
Ustvarjalno2: DIY nakit, ustvarjalna delavnica recikliranja, vodstvo: Simon Drofelnik in Mateja Herbst (KUD Galerije C.C.U.)
Z recikliranjem in poslikavo papirja bomo oblikovali svojevrsten nakit za vse priložnosti in okuse.
20.00
Muzika na Starem trgu na vrtu Galerije Škuc: Chris Eckman, kantavtorski koncert
Chris Eckman je v Ljubljani živeči ameriški glasbenik, skladatelj, producent in lastnik založbe. Sredi osemdesetih let je bil del aktivne glasbene scene Seattlea, ko je bil s skupino The Walkabouts med prvimi, ki so snemali za kasneje legendarno, po grungeu znano založbo Sub Pop. S skupino The Walkabouts je v produkciji ŠKUC ROPOT-a večkrat nastopil tudi v Ljubljani. Kot glasbenik je sodeloval tudi z znanimi glasbeniki, kot so npr. Brian Eno, The Tindersticks, R.E.M., Nick Cave & The Bad Seeds ter The Bambi Molesters. Deloval je tudi v skupinah The Strange, The Frictions, Dirtmusic, Distance, Light & Sky, Baba Zula… Njegov zadnji album Where The Spirit Rests je izšel junija 2021, v zadnjem letu ga je predstavljal na turnejah tako po Sloveniji, kot v ZDA, Avstriji, Nemčiji, Švici, Belgiji in Nizozemski. Album je dobil med drugimi izvajalci tudi nagrado nemških glasbenih kritikov 2021(Preis der Deutschen Schallplatten Kritik). Pred kratkim je produciral albuma Nika Novaka in Jane Beltran, sicer pa je soustanovitelj in solastnik založbe Glitterbeat Records, kjer deluje tudi kot glasbeni producent.
PROGRAM VEČDNEVNIH DOGODKOV
petek, 22. julij – nedelja, 31. julij 2022, vsak dan od 17. ure dalje v Info ŠKUC
Škuceva tržnica: Prodaja knjig Založbe ŠKUC in Centra za slovensko književnost po znižanih cenah, promocijski materiali ter Ulična čitalnica
Poleg starejših naslovov bodo po znižanih cenah naprodaj tudi nove izdaje knjig, katalogov in zgoščenk. Ob vsakem nakupu za 10 € si boste lahko iz izbora starejših naslovov izbrali še eno brezplačno knjigo.
petek, 22. julij – nedelja, 31. julij 2022, vsak dan od 17. ure dalje v atriju Galerije Škuc
Knjižnica pod krošnjami
Knjižnica pod krošnjami Galerije Škuc se nahaja na čudovitem, mirnem, svežem in ozelenelem vrtu oziroma atriju Galerije, v starem mestnem jedru Ljubljane. Poleg branja, listanja in uživanja ob knjigah različnih zvrsti si lahko v tej Knjižnici pod krošnjami mimogrede brezplačno ogledate tudi tekočo razstavo v Galeriji Škuc, kar lahko še nadgradi doživetje. Prostor je intimnejši od drugih lokacij Knjižnice pod krošnjami, saj je ločen od vrveža na ulici.
petek, 22. julij – nedelja, 31. julij 2022, vsak dan od 17. ure dalje v Galeriji Škuc
Nature + Culture = Future., prodajna razstava študentov NTF, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil
Več o razstavi lahko najdete v programu za 22. julij.
petek, 22. julij – nedelja, 31. julij 2022, vsak dan od 17. ure dalje v Galeriji Škuc
Artopolis: Sodobna neskladja, razstava umetnic_kov mlajše generacije
Več o razstavi lahko najdete v programu za 22. julij.
sobota, 23. julij – nedelja, 24. julij, vsak dan od 17. ure dalje v atriju Galerije Škuc
Ustvarjalno2 in Poletne ustvarjalnice: Sitotisk express, ustvarjalni delavnici za otroke in mlade, vodstvo: Meta Žvokelj in Anka Iskra
Več o delavnici lahko najdete v programu za 23. julij.
ponedeljek, 25. julij – torek, 26. julij, vsak dan od 17. ure dalje v Galeriji Škuc in atriju
Ustvarjalno2 in Poletne ustvarjalnice: Fotouk, fotografska delavnica za otroke in mlade; vodstvo: Jasna Klančišar
Več o delavnici lahko najdete v programu za 25. julij.
*za večdnevni delavnici so potrebne predhodne prijave: info@skuc.org, 01 430 35 30, 01 42 13 142
Društvo ŠKUC si pridržuje pravico do spremembe programa.
Organizator: Društvo ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana, info@skuc.org, www.skuc.org, FB, Instagram
Prost vstop nam omogočajo: MOL – Oddelek za kulturo in Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje, Turizem Ljubljana, Ministrstvo za kulturo, Javna agencija za knjigo RS, Urad RS za mladino, NTF, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil, Vertigo, Staroljubljanski zavod za kulturo, Zavod Omrežje, KUD Galerija C.C.U., 3 MUHE – pravična trgovina, Center za slovensko književnost, TAM-TAM d.o.o., L’mit, Potemkinove vasi, DPG, Slaščičarna Pri Vodnjaku, Druga Violina, Dana d.d., Mumino d.o.o., studio za tekstilni tisk in oblikovanje
PROGRAM
petek, 22. 7.
18.00 – Teater v Galeriji: Tri pravljice, gledališka predstava v izvedbi Rozinteater
19.00 – Odprtje razstave in modna revija: Nature + Culture = Future, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, NTF, Univerza v Ljubljani ter Chilli Space: Nitz live, Dojaja, glasbeni večer
20.00 – Odprtje razstave: Artopolis: Sodobna neskladja, razstava umetnic_kov mlajše generacije
20.30 – Jazz oder na Gornjem trgu: Jakomini Jazz Trio, v sodelovanju z Imago Sloveniae
sobota, 23. 7.
17.00 – Poletne ustvarjalnice in Ustvarjalno2: Sitotisk express, delavnico za otroke in mlade vodita Meta Žvokelj in Anka Iskra
18.00 – Teater v Galeriji: Gusarsko gledališče kapitana Dade, v izvedbi KUD Ljud
20.00 – Muzika na Starem trgu: A Cuerdas: Mitja Obed, Marta Kolega in Petra Onderufova, glasbeni performans flamenca
22.00– Filmski večer: Usodni telefon (1987, 62’37”); režija: Damjan Kozole; produkcija: Društvo ŠKUC
nedelja, 24. 7.
17.00 – Poletne ustvarjalnice in Ustvarjalno2: Sitotisk express, delavnico za otroke in mlade vodita Meta Žvokelj in Anka Iskra
18.00 – Pravljično druženje: Orehova vejica, glasbeno-pripovedovalska predstava v izvedbi Teje Bitenc in Anje Kocman
18.30 – Poletne ustvarjalnice: Je vse lahko glasbilo?, glasbena delavnica, vodi Teja Bitenc
20.00 – Muzika na Starem trgu: Popotnik, kantavtorski večer
21.00 – Muzika na Starem trgu: Blaž Mencinger, kantavtorski večer
ponedeljek, 25. 7.
17.00 – Poletne ustvarjalnice: Fotouk, fotografsko delavnico za otroke in mlade vodi Jasna Klančišar
18.00 – Teater v Galeriji: Lev in miška, lutkovna predstava v izvedbi LG Tri in skupine Bobek
18.30 – Poletne ustvarjalnice: Pravljično popotovanje, impro delavnica, vodi Tanja Matijašević
20.00 – Muzika na Starem trgu: Atelje, uglasbljena poezija
22.00 – Teater v Galeriji: Ljubi (v)se, plesna predstava v izvedbi Luke Ostreža
torek, 26. 7.
17.00 – Ustvarjalno2: Fotouk, fotografsko delavnica za otroke in mlade, vodi Jasna Klančišar
18.00 – Teater v Galeriji: Zgodba na gumbe, lutkovna predstava v izvedbi Gledališča Zapik
18.30 – Poletne ustvarjalnice: Knedlove kuharske čarovnije, kulinarična delavnica za otroke, vodi Danilo Ivanuša (Zavod DrMr)
20.00 – Muzika na Starem trgu: Malamor, postglam /retromex /soulpunk
sreda, 27. 7.
18.00 – Teater v Galeriji: Zlati ključek, pripovedno gledališče gdč. Bazilika
18.30 – Poletne ustvarjalnice: Broške in nakit iz matičnih plošč in tipkovnic, ustvarjalna delavnica recikliranja, vodi Petra Gosenca (Društvo GUMB)
20.00 – Muzika na Starem trgu: Samuel Blues in Miha Erič, blues
22.00 – Eat your makeup, Drag show
četrtek, 28. 7.
18.00 – Prvoosebno raziskovanje zgodb, medgeneracijski bralni klub za ranljive skupine, vodi Zala Hriberšek
18.00 – Pravljično druženje: Zgodbarka pripoveduje: Kako je čarovnica pregnala lovce na zmaje, glasbeno-pripovedna pravljica v izvedbi Alje Bulič
18.30 – Poletne ustvarjalnice: RazGIBalnica, gibalno-cirkuška delavnica, vodi Katjuša Kovačič (projekt Izrazi se 3)
20.00 – Muzika na Starem trgu: Brencl banda, etno
22.00 – Teater v Galeriji: Jernej Škof in Maja Pahor: Srečevanja, vrzeli in sledi, buto
petek, 29. 7.
18.00 – Ustvarjalno2: Prenos fotografije na blago, delavnica za mlade, vodi Nevena Aleksovski
18.00 – Teater v Galeriji: Fuj, gosenica, gledališka predstava v izvedbi Gledališča Lalanit
20.30 – Muzika na Starem trgu in Jazz oder: Birds of Unknow, jazz, v sodelovanju z Imago Sloveniae
22.00 – Teater v Galeriji: 50 odtenkov ženske, gledališka predstava v izvedbi Uršule Vratuša Globočnik
sobota, 30. 7.
18.00 – Teater v Galeriji: Pot v Tadam, ulična predstava v izvedbi Globus Hystericus
18.00 – Na obisku: Metatisk, vodeni ogled umetniškega ateljeja in ustvarjalna delavnica, vodi Nevena Aleksovski
18.30 – Poletne ustvarjalnice: Dežela konjičev, ustvarjalna delavnica, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst (KUD Galerije C.C.U.)
20.00 – Muzika na Starem trgu: Martin Martian, dream pop
22.00 – Filmski večer: Socializacija bika, (1998, 80′,22”); režija: Zvonko Čoh in Milan Erič; produkcija: Društvo ŠKUC in E-motion film
nedelja, 31. 7.
18.00 – Teater v Galeriji: Kovčekteta na obisku, koncert in glasbena ustvarjalna delavnica, vodi Mateja Fi
18.30 – Ustvarjalno2: DIY nakit, ustvarjalna delavnica recikliranja, vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst (KUD Galerije C.C.U.)
20.00 – Muzika na Starem trgu na vrtu Galerije Škuc: Chris Eckman, kantavtorski koncert
PROGRAM VEČDNEVNIH DOGODKOV
petek, 22. julij – nedelja, 31. julij 2022, vsak dan od 17. ure dalje v Info ŠKUC
Škuceva tržnica: Prodaja knjig Založbe ŠKUC in Centra za slovensko književnost po znižanih cenah, promocijski materiali ter Ulična čitalnica
petek, 22. julij – nedelja, 31. julij 2022, vsak dan od 17. ure dalje v atriju Galerije Škuc
Knjižnica pod krošnjami
petek, 22. julij – nedelja, 31. julij 2022, vsak dan od 17. ure dalje v Galeriji Škuc
Nature + Culture = Future., prodajna razstava študentov NTF, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil, Univerze v Ljubljani
petek, 22. julij – nedelja, 31. julij 2022, vsak dan od 17. ure dalje v Galeriji Škuc
Artopolis: Sodobna neskladja, razstava umetnic_kov mlajše generacije
sobota, 23. julij – nedelja, 24. julij, vsak dan od 17. ure dalje v atriju Galerije Škuc
Ustvarjalno2 in Poletne ustvarjalnice: Sitotisk exspress, ustvarjalni delavnici za otroke in mlade, vodita Meta Žvokelj in Anka Iskra
ponedeljek, 25. julij – torek, 26. julij, vsak dan od 17. ure dalje v Galeriji Škuc in atriju
Ustvarjalno2 in Poletne ustvarjalnice: Fotouk, fotografsko delavnico za otroke in mlade vodi Jasna Klančišar
*za večdnevni delavnici so potrebne predhodne prijave: info@skuc.org, 01 430 35 30, 01 42 13 142
Društvo ŠKUC si pridržuje pravico do spremembe programa.
Organizator: Društvo ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana, info@skuc.org, www.skuc.org, FB, Instagram
Prost vstop nam omogočajo: MOL – Oddelek za kulturo in Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje, Turizem Ljubljana, Ministrstvo za kulturo, Javna agencija za knjigo RS, Urad RS za mladino, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, NTF, Univerza v Ljubljani, Vertigo, Staroljubljanski zavod za kulturo, Zavod Omrežje, KUD Galerija C.C.U., 3 MUHE – pravična trgovina, Center za slovensko književnost, Tam tam, L’mit, Potemkinove vasi, DPG, Slaščičarna pri vodnjaku, Druga Violina, Dana, Mumino
Concerts, shows, fashion show, performances, exhibitions, literary events, creative workshops, Library under the Treetops and Škuc market
Friday, 22 July – Sunday, 31 July 2022, every day at Stari trg 21, Ljubljana
In case of rain or changeable weather, events will be held inside the ŠKUC Gallery.
All events are admission-free!
PROGRAMME
Friday, 22 July
18:00 – Theatre in the Gallery: Three Fairy-tales, theatre performance by Rozinteater
19:00 – exhibition opening and fashion show: Nature + Culture = Future, Ljubljana Faculty of Natural Sciences and Engineering, Department of Textiles, Graphics and Design, School of Textile and Fashion Design, Universty of Ljubljana, and Chilli Space, music night
20:00 – Exhibition opening: Artopolis: Contemporary Discrepancies, exhibition of artists of the younger generation
20:30 – Jazz stage in Gornji trg: Lado Jakša + Jakomini Jazz Trio, in collaboration with Imago Sloveniae
Saturday, 23 July
17:00 – Summer creative workshops and Creative2: Screen-printing Express, workshop for children and young people run by Meta Žvokelj and Anka Iskra
18:00 – Theatre in the Gallery: Captain Dada’s Pirate Theatre, by KUD Ljud
20:00 – Music in Stari trg: A Cuerdas: Mitja Obed, Marta Kolega and Petra Onderufova, flamenco music performance
22:00 – Film screening: The Fatal Telephone (1987, 62’37”); directed by: Damjan Kozole; production: ŠKUC Association
Sunday, 24 July
17:00 – Summer creative workshops and Creative2: Screen-printing Express, workshop for children and young people run by Meta Žvokelj and Anka Iskra
18:00 – Storytime: The Walnut Branch, musical and storytelling performance by Teja Bitenc and Anja Kocman
18:30 – Summer creative workshops: Can Anything Be a Musical Instrument?, music workshop run by Teja Bitenc
20:00 – Music in Stari trg: Traveller, singer-songwriter
21:00 – Music in Stari trg: Blaž Mencinger, singer-songwriter
Monday, 25 July
17:00 – Summer creative workshops: Fotouk, photography workshop for children and young people run by Jasna Klančišar
18:00 – Theatre in the Gallery: The Lion and the Mouse, puppet show by LG Tri and Bobek ensemble
18:30 – Summer creative workshops: A Fairy-tale Journey, impro workshop run by Tanja Matijašević
20:00 – Music in Stari trg: Atelje, musical poetry
22:00 – Theatre in the Gallery: Love Yourself, Love Everyone, dance performance by Luka Ostrež
Tuesday, 26 July
17:00 – Creative2: Fotouk, photography workshop for children and young people run by Jasna Klančišar
18:00 – Theatre in the Gallery: Button Story, puppet show by Zapik Theatre
18:30 – Summer creative workshops: Dumpling’s Cooking Magic, culinary workshop for children run byDanilo Ivanuša (DrMr Institute)
20:00 – Music in Stari trg: Malamor, postglam /retromex /soulpunk
Wednesday, 27 July
18:00 – Theatre in the Gallery: The Golden Key, narrative theatre Ms Basil
18:30 – Summer creative workshops: Brooches and Jewellery from Motherboards and Jeyboards, recycling creative workshop run by Petra Gosenca (GUMB Association)
20:00 – Music in Stari trg: Samuel Blues and Miha Erič, blues
22.00 – Eat your makeup, Drag show
Thursday, 28 July
18:00 – First-person storytelling, intergenerational book club for vulnerable groups, run by Zala Hriberšek, guest Nataša Skušek
18:00 – Storytime: In the Words of the Storyteller: Of the Witch Who Chased Away the Dragon Slayers, music and storytelling performance by Alja Bulič
18:30 – Summer creative workshops: RazGIBalnica, movement and circus workshop run by Katjuša Kovačič (project Express Yourself 3)
20:00 – Music in Stari trg: Brencl banda, ethno
22:00 – Theatre in the Gallery: Jernej Škof and Maja Pahor: Meetings, Gaps and Traces, butoh
Friday, 29 July
18:00 – Creative2: Photo Transfer on Canvas, workshop for young people run by Nevena Aleksovski
18:00 – Theatre in the Gallery: Ew, Caterpillar , theatre performance by Lalanit Theatre
20:30 – Music in Stari trg and Jazz stage: Birds of Unknow, jazz, in collaboration with Imago Sloveniae
22:00 – Theatre in the Gallery: 50 Shades of Woman, theatre performance by Uršula Vratuša Globočnik
Saturday, 30 July
18:00 – Theatre in the Gallery: The Road to Ta Da, street performance by Globus Hystericus
18:00 – Visiting: Metatisk, guided tour of art studio and creative workshop, run byNevena Aleksovski
18:30 – Summer creative workshops: The Land of Horses, creative workshop run by Simon Drofelnik and Mateja Herbst (C.C.U. KUD Gallery)
20:00 – Music in Stari trg: Martin Martian and the Universe, dream pop
22:00 – Film screening: Socialisation of a Bull, (1998, 80′,22’’); directed by: Zvonko Čoh and Milan Erič; production: ŠKUC Association and E-motion film
Sunday, 31 July
18:00 – Theatre in the Gallery: Auntie Suitcase Comes to Visit, concert and music workshop run by Mateja Fi
18:30 – Creative2: DIY Jewellery, recycling creative workshop run by Simon Drofelnik and Mateja Herbst (C.C.U. KUD Gallery)
20:00 – Music in Stari trg, in the yard of the ŠKUC Gallery: Chris Eckman, singer-songwriter
PROGRAMME OF EVENTS LASTING MORE THAN ONE DAY
Friday, 22 July – Sunday, 31 July 2022, every day from 17:00 onwards at Info ŠKUC
Škuc market: Sale of books published by ŠKUC Publishing and Center for Slovenian Literature at discount prices, promotional materials and Outdoor Reading Room
Friday, 22 July – Sunday, 31 July 2022, every day from 17:00 in the atrium of the ŠKUC Gallery
Library under the Treetops
Friday, 22 July – Sunday, 31 July 2022, every day from 17:00 in the the ŠKUC Gallery
Nature + Culture = Future.sales exhibition of students of the Ljubljana Faculty of Natural Sciences and Engineering, Department of Textiles, Graphics and Design, School of Textile and Fashion Design
Friday, 22 July – Sunday, 31 July 2022, every day from 17:00 in the the ŠKUC Gallery
Artopolis: Contemporary Discrepancies, exhibition of artists of the younger generation
Saturday, 23 July – Sunday, 24 July 2022, every day from 17:00 in the atrium of the ŠKUC Gallery
Creative2 and summer creative workshops: Screen-printing Express, creative workshops for children and young people run by Meta Žvokelj and Anka Iskra
Monday, 25 July – Tuesday, 26 July 2022, every day from 17:00 in the ŠKUC Gallery and the atrium
Creative2 and summer creative workshops: Fotouk, photography workshop for children and young people run by Jasna Klančišar
* for workshops lasting more than one day, participants must sign up in advance: info@skuc.org, 01 430 35 30, 01 42 13 142
The ŠKUC Association reserves the right to change the programme.
Organiser: ŠKUC Association, Stari trg 21, Ljubljana, info@skuc.org, www.skuc.org, FB, Instagram
Free admission was made possible by: MOL – Oddelek za kulturo in Oddelek za predšolsko vzgojo in izobraževanje, Turizem Ljubljana, Ministrstvo za kulturo, Javna agencija za knjigo RS, Urad RS za mladino, Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, NTF, Univerza v Ljubljani, Vertigo, Staroljubljanski zavod za kulturo, Zavod Omrežje, KUD Galerija C.C.U., 3 MUHE – pravična trgovina, Center za slovensko književnost, Tam tam, L’mit, Potemkinove vasi, DPG, Slaščičarna pri vodnjaku, Druga Violina, Dana, Mumino