
Bienale mladih umetnikov MEDITERRANEA 19
San Marino 2020
22. oktober 2020 – 28. februar 2021 Republika San Marino
School of waters
v kuratorstvu
Nadnacionalnega raziskovalnega programa »A Natural Oasis? «
Otvoritveni dnevi
22. oktober – 25. oktober 2020
JAVNI POZIV K SODELOVANJU
Društvo ŠKUC, BJCEM, Državni sekretariat za izobraževanje in kulturo Republike San Marino, Kulturni inštituti Republike San Marino in Univerza Republike San Marino najavljajo začetek Bienala mladih umetnikov MEDITERRANEA 19, nadnacionalnega bienala, ki bo potekal v Republiki San Marino od oktobra 2020 do februarja 2021, z naslovom School of waters.
MEDITERRANEA 19 – School of waters je namenjena umetnikom_cam, pisateljem_icam in raziskovalcem_kam do 35. leta (rojenim 1. januarja 1984 ali pozneje), ki izvirajo oz. delujejo v konstelaciji ozemelj povezanih s Sredozemskim morjem. Geopolitični okvir bienala MEDITERRANEA 19 želi zajeti izmenjave, hibridizacije in prekrižane diaspore v globaliziranem sredozemskem prostoru.
Bienale, ki je bil ustanovljen leta 1985 kot nomadska platforma, organizira mreža BJCEM – Biennale des Jeunes Créateurs de l’Europe et de la Méditerranée. Skozi svojo zgodovino se je selil prek Sredozemlja, najprej iz Barcelone v Marseille, potem pa v Sarajevo, Rim, Atene in Tirano. Na ta način je v zadnjih tridesetih letih in osemnajstih izdajah podprl tisoče umetnikov iz več kot 30 držav, kar ostaja tudi namen tokratnega bienala. Vsakokraten bienale je torej priložnost za poglobitev, srečanje, mobilnost in izmenjavo znanja.
BJCEM je mednarodno združenje več kot 50 članic in partnerjev iz Evrope, Azije in Afrike, ki s skupnimi močmi zagotavljajo obstoj bienala in udeležbo uveljavljajočih se umetnikov, ki izvirajo oz. delujejo v sredozemskem območju. Dodaten namen mreže je mladim kulturnim ustvarjalcem še pred bienalom omogočiti mobilnost na območju Sredozemlja, z udeležbo na izmenjavah ter delom na skupnih projektih, usposabljanjih in raziskovalnih programih.
Kuratorji bienala MEDITERRANEA 19, ki bo potekal na različnih lokacijah v San Marinu, so udeleženci tretjega nadnacionalnega raziskovalnega programa »A Natural Oasis?« (2018-2020):
Višji kuratorji
Alessandro Castiglioni, Italija; Simone Frangi, Italija/Francija (ustanovitelja in vodji programa Naravna oaza?).
Kuratorski odbor
Theodoulos Polyviou, Ciper/VB; Denise Araouzou, Ciper/Španija; Panos Giannikopoulos, Grčija; Angeliki Tzortzakaki, Grčija/Nizozemska; Nicolas Vamvouklis, Grčija/Italija; Giulia Gregnanin, San Marino/VB; Giulia Colletti, Italija/VB (raziskovalci programa »Naravna oaza?« 2018-2020).
Udeležence bienala MEDITERRANEA 19 bo izbrala kuratorska skupina na podlagi javnega poziva.
Bienale bo potekal v javnih ustanovah in na javnih prizoriščih v Republiki San Marino, ki med drugim vključujejo: vodne zbirnike »Pianello«; Kulturne inštitute San Marina; Narodno galerijo San Marina; Gledališče Titano; Muzej San Francesco; trdnjavo Rocca Guaita (Prvi stolp); Prirodoslovni muzej; Univerzo Republike San Marino/Samostan Santa Chiara; Stalni študijski center za emigracije – Muzej emigracij Republike San Marino; Ambasado Italije v San Marinu; stolp Vrat San Francesco; nekdanji železniški tunel »Il Montale«; nekdanji železniški tunel občine Borgo Maggiore; Mestno hišo občine Borgo Maggiore; Gledališče Concordia; Glasbeni inštitut/Cerkev Sant’Anna.
Recimo, da je šola v celoti le oblika performansa – ali to vpliva na to, kako poučujemo in se učimo oz. kaj dojemamo kot znanje? […] Če razumemo sam performans kot prizorišče znanja, […] lahko stopimo v dialog z javnostjo in kritično preučujemo in raziskujemo, kaj šola lahko počne ali postane.
— Lauren Bakst, Šola začasne živosti, University of the Arts School of Dance, 2019
Vode v nas niso nikoli nevtralne; njihov tok usmerja intenzivnost moči in opolnomočenja. […] Prehodi vode niso nujno dobrohotni in ne nujno nevarni. Vse prej so snovni zemljevidi naših polivalentnih oblik marginalnosti in pripadnosti.
— Astrida Neimanis, Vodna telesa: Posthumna feministična fenomenologija, 2017
MEDITERRANEA 19 tokratni bienale zastavlja kot začasno šolo, ki se navdihuje z radikalno in eksperimentalno pedagogiko in z različnimi načini, na katere ta preizprašuje umetniške, kuratorske in raziskovalne okvire. S tega stališča School of waters deluje kot skupno orodje za potujitev stereotipov, ki oblikujejo naš geografski imaginarij, še posebno v navezavi z evro-centrično interpretacijo Sredozemlja.
MEDITERRANEA 19 pripoznava človeško zmožnost, da se zbiramo, ustvarjamo skupnost in izmenjujemo podatke s širjenjem govoric, pripovedovanjem zgodb in pogovorom o stvareh, ki ne obstajajo — svojo pozornost zato osredotoča na argumente proti človeški izključujočosti in si prizadeva preoblikovati idejo učenja skozi podružbljanje znanja, ki ga najdemo v ne-človeških in človeških strukturah.
School of waters kritično premišljuje materialno in simbolno delovanje voda s stališča geopolitike in globoke ekologije. Vode razkrivajo, kako se odučiti nacionalizma in ponovno najti vodni sinkretizem, ki je oblikoval Sredozemlje kot kompleksno podlago raznoterih življenjskih oblik in procesov védenja. Kuratorska skupina si je bienale MEDITERRANEA 19 zamislila kot ekologijo praks, ki pronicajo skozi različne prostore, skladno s specifiko majhne države, kot je San Marino.
Tovrstna kuratorska zasnova deluje tako na metaforični kot strukturni ravni. Lisa Roberston trdi, da se geste, kot so »trganje las, pisanje z vodo, poimenovanje boga, strepanje blaga, […] izbrišejo v trenutku svojega zapisa, saj jih zabriše tekoča avtonomija njihovega snovnega nosilca« (O vodi: predlog, Tamawuj, Bienale Sharjah 13, 2018). Ravno nemogočost pisanja z vodo je jedro zamišljene šole, kjer voda deluje kot čuteča entiteta, ki je sicer podvržena kognitivnemu krotenju, a je nanj obenem tudi odporna.
Oceani, morja, ledeni pokrovi, ledeniki, jezera, reke, vodonosniki, mlake, sneg, dež — vsi so tekoči, se topijo, kondenzirajo, izhlapevajo in potujejo ter se pojavljajo v različnih oblikah. Tovrstne vodne tvorbe nakazujejo možnost preoblikovanja občutka pripadnosti in razumevanja statičnih identitet v Sredozemlju, ki se nič več ne vežeta na kopno, temveč izhajata iz sredozemskih voda.
Javni poziv je namenjen umetnikom_cam, pisateljem_icam in raziskovalcem_kam od 18. do 35. leta (rojenih 1.januarja 1984 in pozneje), ki izvirajo ali delujejo v naslednjih območjih: Albanija, Alžirija, Avstrija, Bosna in Hercegovina, Ciper, Egipt, Francija, Grčija, Italija, Jordanija, Libanon, Libija, Malta, Črna gora, Maroko, Norveška, Palestina, Republika San Marino, Srbija, Sirija, Slovenija, Tunizija, Turčija, Velika Britanija.
Poziv je namenjen vsem, ne glede na njihov spol, veroizpoved ali družbena in politična prepričanja.
Prijava je brezplačna.
Umetniki_ce, ki so že sodelovali na več kot enem preteklem bienalu mladih umetnikov, niso upravičeni_e do prijave.
Vsi zainteresirani kandidati_ke naj predložijo eno PDF datoteko (brezplačen program za združevanje .pdf-jev v enotno datoteko najdete tukaj), vključno s:
(lahko vključuje tudi povezave do YouTube-a in Vimea.)
Prijave morajo biti napisane v angleškem jeziku in oddane do 26. januarja 2020, do 20.00 po srednjeevropskem času (času, ki velja v Italiji). Prijave, ki bodo oddane po poteku roka oz. ne bodo napisane v angleškem jeziku, bodo neveljavne.
Pomembne dodatne informacije:
Udeležence_ke izberejo kustosi Bienala. Odločitve kustosov, ki bodo dokumentirane v poročilu, so dokončne in ne morejo biti predmet pritožbe.
Imena izbranih udeležencev_k bodo objavljena na spletni strani BJCEM (www.bjcem.org) najkasneje februarja 2020.
Podana prijava samodejno pomeni, da prijavitelj_ica v polnosti soglaša z obstoječimi pravili in dovoli reprodukcijo slik, vizualnih materialov ali videov izbranih del v predstavitvenih in promocijskih materialih, povezanih z dogodkom ali umetniki_cami.
Udeleženci_ke mreži BJCEM podeljujejo neizključno pravico do objave in reprodukcije podob, videov, besedil in drugih oblik dokumentiranja izbranih umetnikov_c in umetniških del, za promocijsko in nekomercialno rabo. Tovrstna reprodukcija bo promovirana z logom MEDITERRANEA 19 – School of Waters.
Ta poziv ureja zakonodaja države, v kateri je podana prijava.
Za dodatne informacije pišite na: bjcem.aisbl@gmail.com ali pokličite: +39 011 19504733