Naročam se na e-novice

D R U Ž B E N A   G I B A N J A

Od sredine osemdesetih let prejšnjega stoletja ŠKUC skrbi za socializacijo, ozaveščanje, informiranje in kulturo seksualnih manjšin, ki so bile do takrat odrinjene na družbeni rob. Slovensko gejevsko in lezbično gibanje se je začelo leta 1984 (z ustanovitvijo sekcije Magnus) oziroma 1987 (z ustanovitvijo sekcije LL) kot pionirsko na tem področju v vzhodni Evropi. Danes delujeta ŠKUC LL (lezbična sekcija) in Redakcija za enake možnosti – REM, ki združuje Magnus (gejevska sekcija) in ŽmreŽo (Program za spodbujanje ženske in lezbične umetniške ustvarjalnosti. Deluje kot lastna soba za glasbeno, vizualno, filmsko umetnost in literaturo.) ter številne interesne skupine LGBTQ+. V okviru družbenih gibanj organizirajo Festival LGBT filma, izobraževalne akcije o homoseksualnosti in aidsu, razstave, radijsko oddajo Lezbomanija na Radiu Študent, izdajajo revije in knjige … Več o aktivnostih na naslovu www.ljudmila.org/siqrd in https://skuc-ll.si.
Lezbična (LGBT) knjižnica in arhiv delujeta od leta 2001, članstvo je brezplačno. Pokrivata področje spola in seksualnosti in je najbogatejša specialna zbirka literature na temo istospolne usmerjenosti v Sloveniji. Zajema leposlovje, GLBT-teorijo, periodiko, avdiovizualno zbirko, dokumente s področja človekovih pravic, medijski in dokumentarni arhiv. Katalog je dostopen na https://skuc-ll.si/knjiznica/.
Kulturni center Q / klub Tiffany deluje kot gejevski klub, skupnostni center LGBTQ+ in projektni prostor. Izvaja kulturni, mladinski, socialni, izobraževalni in socializacijski program. Med lastno produkcijo izstopajo kontinuirani projekti Kabaret Tiffany, Lezbično-feministična univerza, program Kemseks, skupnostni pogovori ter družabni in klubski večeri. Njihov program je dostopen na www.kulturnicenterq.org.
V okviru družbenih gibanj deluje tudi lezbični klub Monokel, namenjen druženju, socializaciji, programskemu snovanju ter promociji lezbične kulture in življenjskih slogov. Programu lahko sledite na  https://skuc-ll.si/monokel/

 

C I V I L    R I G H T S    M O V E M E N T 

 Since the middle of the 1980s ŠKUC has embraced marginalised groups in Slovenia’s society and made efforts to improve their socialisation and spread awareness of and information on their alternative lifestyles and cultures. The Slovenian gay and lesbian movement began in 1984 (with the establishment of the Magnus section) and 1987 (with the establishment of the LL section) respectively as a pioneer in this field in Eastern Europe. Today, sections actively working in this area are ŠKUC LL (a lesbian section), and the Section for Equal Opportunities – REM bringing together Magnus (a gay section), Žmreža (a program promoting women’s and lesbian artistic creativity which functions as a room of one’s own for music, visual and film art and literature), as well as numerous LGBTQ+ interest groups. In the field of civil rights, ŠKUC is the organiser of the Gay and Lesbian Film Festival, educational activities on homosexuality and AIDS, exhibitions, the Lezbomanija radio show broadcast by Radio Student, the publisher of magazines and books, etc. More information about these activities can be found at www.ljudmila.org/siqrd and www.ljudmila.org/lesbo.
The Lesbian (LGBT) Library and Archives have been open since 2001, and offer free membership. Specialising mainly in gender-related and sexuality topics, the library is considered to be the most comprehensive special collection of literature on homosexuality in Slovenia. It includes literary works, GLBT theory, periodicals, and audiovisual collections, documents on human rights, media and documentary archives. The library’s catalogue is available at www.ljudmila.org/lesbo.
Cultural Centre Q / Club Tiffany is a gay club, an LGBTQ+ community centre and a project space. It organizes cultural, youth, social, educational and socialising events. The main on-going projects of its own production include the Tiffany Cabaret, the Lesbian Feminist University, the Chemsex program, community discussions and social and club nights. The is available at www.kulturnicenterq.org.
Also active in the civil rights movement is the lesbian Monokel Club focusing on socialisation, program building and the promotion of lesbian culture and lifestyles. https://skuc-ll.si/monokel/.

IMG 5998
L E Z B I Č N A
Č E T R T
2 0 2 4
10. festival LEZBIČNA ČETRT
28. 5. - 3. 6. 2024
JUBILEJNA 10. EDICIJA FESTIVALA LEZBIČNA ČETRT - RE:CIKLAŽA
Že 10. Lezbična četrt bo potekala med 28. majem in 3. junijem. Letošnji festival je del kulturnega programa ob obeležitvi 40. obletnice gibanja LGBT+ skupnosti v Sloveniji.
Osrednja tema re:ciklaža
Letošnja osrednja festivalska tema je re:ciklaža. Tanja Matijašević, programska vodja festivala o tem pravi: “Lezbična četrt reciklira predsodke o lezbični skupnosti ter naše želje in izzive, s katerimi se lezbijke soočamo v javnem kontekstu. V deseto edicijo festivala vstopamo z nalepkami - kot aktivistke, partnerke, ljubimke, umetnice, frendice in znanstvenice. Udeleženke festivala se združujemo, da bi delile svoje izkušnje, ustvarile prostor za nova poznanstva in dialog, izrazile svoje identitete ter prepoznavale skupne boje.”
Letošnji program preplet umetnosti, aktivizma, skupnosti
Program začenjamo z odprtjem interaktivne razstave, ki je tudi platforma za še nepovedane lezbične zgodbe. Neo Oder iz programskega odbora festivala pravi: “Lezbična četrt se začenja tam, kjer se začenjamo me; naša srečanja, naši stiki, naše ljubezni, naše pripovedi. V reciklaži prastarih prizadevanj za osvetlitev problematike omejenega vključevanja lezbijk* v javne kontekste tako letos mapiramo lezbične zgodbe po Ljubljani in zavzemamo svoj prostor tam, kjer ga najbolj manjka (povsod).”
V okviru Lezbične četrti se posvečamo literaturi. Veronika Razpotnik, glavna urednica Lesbozina in članica programskega odbora festivala pove: “V Lesbozinu sem želela dati prostor manj znanim in neobjavljenim avtoricam, prav tako pa smo Lesbozin vizualno opremile s fotografijami iz Lezbičnih četrti prejšnjih let. V okviru osrednje teme festivala predsodke zavržemo preko nabora najpogostejših vprašanj, ki jih ljudje zastavljajo lezbijkam, in odgovorov, na katere odgovarjamo na zabaven in sarkastičen način.” Suzana Tratnik, dolgoletna sopotnica Lezbične četrtine in članica programskega odbora, napove filmski program: “Na letošnji Lezbični četrti bomo brale, pisale, se povezovale ... in si na večeru lezbičnih filmov ogledale 4 kratke filme. Trije so že bili predvajani na festivalu LGBT filma, premierno pa bo predvajane film Spregledani razgledi v režiji Ane Čigon.”
Suzana Tratnik tudi letos vabi na sprehajalno turo po kultnih lezbičnih prostorih po Ljubljani. Letos bodo v okviru festivala potekale kar tri delavnice - kvir predelovalnica, skupnostna delavnica s TransAkcijo in delavnica reciklaže predsodkov o znanosti. Slednjo bosta vodili Liza Močnik in komunikatorka znanosti Zarja Muršič, ki pravi: “Delavnica Sama svoja mojstrica bo delavnica neobičajnosti in različnosti, na kateri se bomo posvetili zvoku in znanosti, naš cilj pa bo skupnostni podkast, ki časti raznolikost med ljudmi in tudi v znanosti. Lepo vabljeni!” Tudi tokrat bodo lezbijke festivalski oder zasedle na različne načine: s performansi, kabareji, drag showom, koncertom nebinarne kvirovske glasbene ikone Lizette Lizette ... “Skupaj z nami Lezbično četrt soustvarjajo tudi umetniški in aktivistični kolektivi, kot so Fem TV, ZiZ Kabare, Emanat, Društvo za sodobno klovnsko umetnost in še številne umetnice_, ki delujejo na področju performansa,” doda Tanja Matijašević.
Ob jubileju gledamo naprej
Osveženo programsko ekipo Lezbične četrti sestavljajo: Liza Močnik, Maša Cvar, Ana Marija Kanc, Neo Oder, Marja Kodre, Liza Močnik, Heidi Pungartnik, Veronika Razpotnik, Špela Setničar, Sara Fabjan, Suzana Tratnik, Tanja Matijašević. Takšna zasedba kaže, kako raznolike smo v svojem aktivističnem delovanju.
Cilj ekipe jubilejnega festivala je tudi, da bi zgradili močnejše povezave z lokalnimi nevladnimi organizacijami, umetnicami_ in pobudami, ki delijo naše vrednote, da bi se širili in se medsebojno podpirali pri skupnih ciljih. Želimo si, da sodelovali v ozaveščanju o pomenu enakosti, opozarjanju na krivice in pomenu človekovih pravic. Čutimo potrebo, da se odpremo za nova partnerstva in počastimo članice_ skupnosti, aktivistke_, ki so od prve festivalske edicije leta 2012 prispevale_ k prepoznavnosti Lezbične četrti ter njenega pomena za lezbične umetnice. “Čeprav so sanje o lezbični četrti - to je širjenju javnega prostora, kamor bi lahko vstopale, ne da bi bile etiketirane s predsodki, še vedno utopija, vztrajamo. Tu smo, ker verjamemo v povezovanje, izobraževanje in spodbujanje solidarnosti v boju za enakopravnejšo družbo,” doda Tanja Matijašević.
P RO O G R A M
petek, 24. 5.
11.30 | Info Škuc
Re: ciklaža – desetletje Lezbične četrti novinarska konferenca in otvoritev razstave

torek, 28. 5.
Prešerne nagrade
20.00 | Galerija Škuc
Kabarejski večer treš poezije, dobre kritike in recikliranih div Letošnji kabare bo združeval večer stare avtorske poezije vprašljive kvalitete, ki jo bodo objektivno ovekovečile dobre kritike. Nastopila bosta kolektiva ZIZ in FEM TV ter Edina Živa Diva. Podelile bomo tudi prestižne nagrade. Vaši gostiteljici bosta reciklirana diva Helena Zaman in mis volne Sonja Pletič. Lezbično četrto bomo otvorile s slavnostnim govorom e(vro)pskih razsežnosti.
sreda, 29. 5.
Nikol mi ni šla matematka, pojem pa lepo
17. 00 | Inštitut novejše zgodovine
Delavnica reciklaže predsodkov o znanosti O svetu in o znanosti po navadi kaj preberemo ali pogledamo, v znanstvenih centrih tudi otipamo. Redko pa zgolj poslušamo. Sonifikacija podatkov je področje, na katerem podatke predstavljajo z zvokom in jih raziskujejo s pomočjo zvočnih valov. Na delavnici neobičajnosti in različnosti se bomo posvetile zvoku in znanosti, naš cilj pa bo skupnostni podkast, ki podpira raznolikost, tudi v znanosti. Na dogodku bomo prostor odprle za osebe, ki delujejo (tudi) na področju znanosti in naslavljale_i prekrivanja znanosti z aktivizmom in umetnostjo.

Večer kratkih lezbičnih* filmov
20:00 | letni vrt Galerije Škuc
Sodobni kratki lezbični* filmi iz mednarodne produkcije so bili (razen Spregledanih razgledov) predvajani na 39. festivalu LGBT filma 2023.
Spregledani razgledi , r. A. Čigon, Slovenija, 2019, 19', Devet vsebinsko povezanih sklopov prek sarkastičnih pisem beleži pomembne dogodke preteklih let in išče odgovore na vprašanja: Kje smo? Kam gremo?
Lezbična četrt z letošnjim festivalom vlaga svojo kandidaturo za pravnomočno članico Evropske unije, saj se nam zdi pomembno, da naše spregledane vrednote postanejo vseevropske!
Aban , r. P. Muosavi, Iran/Francija, 2022, 16’
Bivši mož pritiska na Nazanin, naj njunemu devetletnemu otroku Abanu ne dopušča nagnjenja k ženski identiteti.
Kodno stikalo (Code Switch), r. M. L. Borneo, ZDA, 2022, 5’
Obisk temnopolte trans osebe v brivnici osvetli kompleksnost in dinamiko izražanja spolnih identitet.
Y , r. Matea Kovač, Hrvaška, 2023, animirani, 7’
Prazen papir kaže na boj med umetniško kompozicijo in dekompozicijo, glas pripovedovalke in junakinje pa se spominja konfuznega odnosa z bivšo punco.
O filmu bosta spregovorili režiserka Matea Kovač in moderatorka Špela Setničar.

četrtek, 30. 5.
Sama svoja mojstrica
19.00 | letni vrt Galerije Škuc
Kvir predelovalnica in izmenjalnica vsega (oblek, knjig, igrač, idej ...)
Zakaj kupiti novo, če lahko preštrihaš, prevekslaš in zaflikaš? Zakaj zavreči, če lahko predelaš, restavriraš, v skrajnem primeru pa recikliraš v coto za pucat tla ? Na delavnici se bomo spoznavale z DIY osnovami, orodji in metodami in tudi med sabo. Po delavnici pa dobrodošle na boljši sejem od bolšjega, saj prinesete tisto, česar ne potrebujete, odnesete pa nekaj, kar vam je všeč.

Literarni večer in predstavitev Lesbozina
20.00 | Galerija Škuc
Na literarnem večeru bodo nastopile_i avtorice_ji različnih literarnihi zvrsti in generacij, predstavljena pa bo tudi sveža številka Lesbozina, ki ga zvečine sestavljajo prispevki različnih umetnostnih zvrsti. Tokrat se predstavlja mlada udarna generacija lezbičnih* avtoric.

petek, 31. 5.
L* presečišča
17. 30 | skejtplac na Metelkovi
skupnostna delavnica s TransAkcijo
Kje se srečamo, kje se (p)odpremo in kako? TransAkcija vabi na delavnico na točki srečanja trans* in lezbičnih* zgodb. Raziskovale_ bomo, kako se naše skupnosti, prizadevanja in besedišča razvijajo in prepletajo skozi čas. Spoznavale_ se bomo s koreninami in prihodnostmi naših gibanj in se odprle_ uvidom, kako graditi mostove in biti dobra_ zaveznica_. Kvir skupnost se začne z ramo ob rami .

Med vrsticami
20.00 | Galerija Škuc
impro predstava
Škarje (S. Tratnik ) / Dvoliki (J. Maležič), impro predstava Kratkoprozni zbirki Škarje in Dvoliki bosta osnovna materia in inspiracija, ki ga bodo improvizatorke predelale in kolažirale v serijo prizorov v impro predstavi Med vrsticami. Predstavo bodo ustvarjale Sile na klancu, relativno sveža ekipa izkušenih improvizatork, ki gravitirajo k feminizmu.

sobota, 1. 6.
Lezbična tura po Ljubljani s Suzano Tratnik
13.00 | Hradeckega most
Sprehod po poteh lezbičnih spominov in sestrstva preteklih desetletij. Kako se je lezbična kultura z anekdotami vpisala na zemljevid Ljubljane? Začnemo na Hradeckega mostu blizu nekdanjega Cafeja Open, končamo pa z vodstvom po razstavi Re: ciklaža – desetletje festivala Lezbična četrt.

Dragi Drago!
20.00 | Galerija Škuc
drag king lip sync
To bo tak treš večer soft butch romantike, lip synca in kraljevskega mensplejnanja, da je kaj!

nedelja, 2. 6.
Lezbični veganski branč: Re: tetovirana lezbična skupnostna črta
13.00 | letni vrt Galerije Škuc
Za finale reflektiranja o re: ciklaži smo ponovno povabile tetovatorko Tino Lipovšek (Strawberry pokes forever), s katero bomo na svojih telesih še naprej soustvarjale povezovalno tetovirano črto lezbične skupnosti.

ponedeljek, 3. 6.
Koncert: Lizette Lizette (ŠVE)
20.00 | Gala hala
koprodukcija Ciklon-satelit, Gala hala
Pripravite štikle, platforme in korzete, pridite iz omare in oblecite se v katerikoli spol! Ali pa v nobenega! V Ljubljano prihaja en_a in edina_i Miss Gendered 2022 – Lizette Lizette! Nebinarna kvirovska glasbena ikona, Lizette Lizette, v svoji glasbi neustrašno izpostavlja svoje izkušnje in izkušnje kvir oseb po svetu. Inspiracijo črpa iz “Club Kidz” subkulture, progresivnega housa iz začetka 90-ih, synth-popa in evropske EBM- scene.

Organizacija festivala:
Društvo Škuc – Lezbična četrt, Metelkova 6, Ljubljana Tel. 01 430 35 30
Soorganizacija:
Galerija Škuc, Inštitut za novejšo zgodovino, Klub Tiffany, TransAkcija Festivalski kolektiv: Maša Cvar, Sara Fabjan, Marja Kodre, Tanja Matijašević, Liza Močnik, Neo Oder, Heidi Pungartnik, Veronika Razpotnik, Špela Setničar, Suzana Tratnik
Fotografija: Katarina Kolenc
Zakuske: Taeko
Posebna zahvala:
Maji Delak, Zali Hriberšek, Inštitutu za novejšo zgodovino, Jasmini Kožar, Maji Pahor, Petri Hrovatin, Klubu Tiffany, skupini Rejv Utopija, Taeko, Urški Sterle in RŠ – Lezbomaniji, Založbi Škuc, fotografinjam in prostovoljkam ter vsem sodelujočim pri festivalu.
Medijska podpora: RŠ / Lezbomanija
Finančna podpora: Mestna občina Ljubljana, oddelek za kulturo, EL*C, Evropska unija
preberite več
Prisotnost skupnosti fb cover
T V O J I
S P O M I N I
Š T E J E J O
Vabljene_i k sodelovanju v sklopu projekta Prisotnost skupnosti
V sklopu projekta Prisotnost skupnosti pod okriljem Galerije Škuc, k sodelovanju vabimo mlade_i raziskovalke_ci .
Z vašo pomočjo želimo dokumentirati zgodbe in spomine, ki se navezujejo na kvir prostore . Kje ste se smejale_i? Kje jokale_i? Jezile_i? Kateri prostori so za vas bili ali so še vedno pomembni? Kaj se je tam zgodilo? Kaj zbudi te spomine?
Vabimo vas, da svoja občutja in spomine delite v obliki intervjuja oziroma v obliki, v kateri se boste počutile_i bolj prijetno in varno. V kolikor želite, boste to lahko storile_i tudi anonimno.
Hkrati vas vabimo, da projektu donirate kakršnokoli gradivo povezano s svojo zgodbo; naj bodo to slike, predmeti ali karkoli drugega, kar vas veže na vašo zgodbo.
Tekom raziskovanja želimo vzpostaviti prostor, kjer je možno deliti svoje izkušnje, specifično povezane s prostori. Cilj projekta je doseči vidnost kvir zgodb, normalizacijo naših življenj ter arhiviranje nevidnih zgodb.
Zbrane zgodbe bomo predstavile_i v spletnem projektu kjer bodo na interaktiven način vaše zgodbe v prirejeni obliki dostopne na ogled širši javnosti . S takšnim načinom želimo utrditi prisotnost kvir življenj in prostorov v našem mestu in vsem kvir osebam pokazati, da je naša skupnost močno prisotna.
Za sodelovanje pri projektu nam pišite na: kvirlab.skuc@gmail.com
Veselimo se vaših zgodb,
Mlade_i raziskovalke_ci
Nuka Horvat, Tamara Mihalič, Danko Ostojić, Monika Zupin

Kvir lab je del projekta Mladi in prihodnost LGBTQIA+skupnosti , ki se izvaja v okviru programa Erasmus+, sofinanciranega s strani Evropske unije.
Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.
preberite več
lizette lizette koncert junij2024
L I Z E T T E
L I Z E T T E
K O N C E R T
Ponedeljek, 3. 6. 2024, ob 20. uri, Gala hala, Ljubljana.
ŠKUC in Kapa predstavljata:
LIZETTE LIZETTE (SWE) + Anemagenta
Pripravite štikle, platforme in korzete, pridite iz omare in oblecite se v katerikoli spol! Ali pa v nobenega! V Ljubljano prihaja en_a in edina_i Miss Gendered 2022 - Lizette Lizette !
Ne-binarna kvirovska glasbena ikona, Lizette Lizette , v svoji glasbi neustrašno izpostavlja svoje izkušnje in izkušnje kvir oseb po svetu. Inspiracijo črpa iz “Club Kidz” subkulture, progresivnega housa iz začetka 90ih, synth-popa in evropske EBM scene.
Vse od svojega studijskega prvenca “ Queerbody ” (2017) ima hitro rastočo skupnost oboževalk_cev tako doma na Švedskem, kot tudi v Nemčiji in ZDA. Februarja 2019 je Lizette izdala_ svoj drugi album ' NON ', ki so ga pohvalili britanski QX, revija Kaltblut, Billboard, Queerty, Pop Justice in številni drugi. Lizette se zdaj vrača z novo izdanim albumom „ Miss Gendered “, ki je hkrati krhek in provokativen. Skupaj z Gabrielom Wagnbergom na sintih in Katarino Delin na dumpadu vedno poskrbijo za izjemno doživetje. Nepredvidljiv in očarljiv nastop v živo je zagotovljen!!
“Leigh Bowery očitno prišel z neba in novi zvezdnici_ku Lizette Lizette podaril jakno z motivom prsi. Respect!“ - švedski glasbeni kritik Frederik Strage

Music policy: synth-pop/house/electro/EBM/queerbody/alt-pop
Vstopnina: 10 € v predprodaji (Gala hala na dogodkih ter Info center ŠKUC), 13 € na dan koncerta

V sodelovanju s festivalom Lezbična četrt in glasbenim ciklom Ciklon ter podporo Mestne občine Ljubljana in Ministrstva za kulturo.
preberite več
emis2024
E M I S 2 0 2 4
R A Z I S K A V A
Raziskava EMIS2024 (The European MSM and Trans people Internet Survey) je skupni projekt akademskih, skupnostnih in vladnih partnerjev po vsej Evropi, namenjen informiranju o spremembah na področju spolnega zdravja za MSM (moški, ki imajo spolne odnose z moškimi). Gre za največjo mednarodno raziskavo spolnih navad na področju Evrope, ki so jo do zdaj izvajali v letih 2010 in 2017 z osnovnim financiranjem iz Zdravstvenega programa Evropske unije.
Pomagaj nam pridobiti reprezentativni vzorec za področje Slovenije in sodeluj v največji svetovni raziskavi o spolnem vedenju moških in transspolnih oseb, ki imajo spolne odnose z moškimi (MSM).
Sodeluješ lahko tako, da enostavno izpolniš anketni vprašalnik prek povezave . Odgovore zbiramo do sredine aprila!
Zahvaljujemo se ti za sodelovanje. Pridobljeni rezultati nam bodo namreč v veliko korist pri našem nadaljnjem delu.
Povezava do vprašalnika: https://maastrichtuniversity.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_00TU5rrPxK3dzoO
preberite več
40 let gibanja javni poziv
R A D I
B I
S L I Š A L I
T V O J O
Z G O D B O
40. obletnica gibanja skupnosti LGBT v Sloveniji
Radi bi slišali tvojo zgodbo!
Letos praznujemo 40. obletnico gibanja LGBT v Sloveniji. Ob tej priložnosti se bo skozi leto odvilo več razstav in dogodkov, ki jih pripravljamo v Društvu ŠKUC, Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije ter Mestnem muzeju Ljubljana (MGML). S partnerji projekta poudarjamo pomembnost vsestranskega prepoznavanja pomena tega zgodovinskega angažmaja družbene skupine in se dotika lokalnih, nacionalnih in mednarodnih vidikov gibanja LGBT.
Zato v prvi fazi h konkretnemu sodelovanju vabimo vsakogar, ki bi si želel o omenjeni temi prispevati svojo zgodbo, predmet, spomin. Namen javnega poziva, ki je objavljen na spletni strani: https://40lgbt.si/ , je povabilo k sodelovanju za vse, ki si želijo s svojimi izkušnjami, spomini in predmeti soustvariti in dokumentirati raznolikost zgodovine LGBT skupnosti v Sloveniji. Sodelovanje bo oblikovalo bolj avtentično sliko ključnih dogodkov ter tako obogatilo našo kulturno in družbeno dediščino.
Enakost in enakopravnost LGBT-ljudi se je v Sloveniji v zadnjih 40 letih izboljšala, k čemur je prispevalo predvsem skoraj štiridesetletno neutrudno delo številnih civilnodružbenih organizacij, skupin in posameznic_kov ter njihovih lokalnih in mednarodnih zaveznic_kov. Razširitev tega gibanja iz Ljubljane na celotno ozemlje države in tudi zunaj nje je zaznamovala težka in zapletena pot, tako z vidika sprejemanja in osveščanja družbe kot tudi zakonskih, tj. pravo-formalnih določil, ki naj bi omogočali dostojno življenje vsakemu posamezniku znotraj naše družbe.
Z omenjeno institucionalno mrežo bo gibanju LGBT namenjen prepotreben prostor znotraj javnih kulturnih institucij. Na ta način želimo muzeje odpreti in nuditi prostor za predstavitev tudi tistim družbenih skupinam, ki tradicionalno delujejo izven tovrstnih ustanov oz. njihovo delovanje pogosto ni prepoznano ali beleženo, čeprav je jasno, da je njihova zapuščina sestavni del našega okolja.

Foto: Obvoznica mimo nestrpnosti. Junij 2001, Ljubljana. Foto: Brane Mozetič. Škuc LGBT digitalni arhiv 1984-2021. Hrani: Inštitut za novejšo zgodovino, Ljubljana.

Kontakti za medije:
Urša Karer, Mestni muzej Ljubljana, ursa.karer@mgml.si Jernej Škof, Društvo ŠKUC, info@skuc.org , jernej.skof@skuc.org Barbara Kolenc, Muzej sodobne in novejše zgodovine, barbara.kolenc@muzej-nz.si

preberite več