
Galerija Škuc in društvo Mesto žensk vas vabita na vodstva za srednje šole po razstavi Prikriti kurikulum umetnice, pedagoginje in piske Annette Krauss. Razstava bo med 5. oktobrom in 5. novembrom 2021 na ogled v Galeriji Škuc v okviru 27. Mednarodnega festivala sodobnih umetnosti – Mesto žensk.
Prikriti kurikulum je raziskovalni in participativni umetniški projekt, saj so (razstavljena in druga) dela nastala na delavnicah z mladimi med 13. in 17. letom starosti. Delavnice v obliki rednih srečanj, ki so se odvijala več mesecev v času rednega pouka, so doslej potekale v več zahodnoevropskih državah, med pripravami na ljubljansko razstavo pa je Annette Krauss bežno sodelovala tudi z dijaki in dijakinjami iz Slovenije. Ti na razstavi prestavljajo svoje Pesmi izgovorov (2021): kolektivno napisane pesmi, v katerih povzemajo izgovore, s katerimi opravičujejo svoj izostanek iz šole ali razlog, zakaj niso opravili domače naloge.
Annette Krauss se v projektu, ki poteka od leta 2007, sprašuje, kdaj, kako in koga izobraževanje emancipira in kdaj, kako in koga zatira, ne da bi predpostavljala, da se eno ali drugo nujno odvija ločeno ali v različnih okoliščinah. Prikriti kurikulum pojmuje kot krovni izraz za celo vrsto neopaženih in povečini nezaželenih veščin, znanj, sposobnosti, nadarjenosti in vrednot, ki jih učenci in učenke osvojijo med šolanjem, četudi bi jih zaman iskali v zapisanem (uradnem) kurikulumu, učnih načrtih in učbenikih. Mednje spadajo nekritično prilagajanje, podrejanje, poslušnost, ubogljivost, odvisnost, pasivnost, odtujenost, vdanost v usodo in sprejemanje družbene neenakosti kot nekaj samoumevnega, a tudi vednost o tem, kako se vsemu naštetemu upreti.
Mladi so na delavnicah s performansi, intervencijami v prostor, risbami, razpravami in intervjuji obravnavali družbene norme in nenapisana pravila v svojem neposrednem okolju. Proučevali so družbenopolitične strukture, ki vplivajo na njihovo šolo, in premišljevali o svojem vedenju in ravnanju v njej.
Prav zaradi soavtorstva številnih dijakov in dijakinj, ki so k razstavi prispevali svoje premisleke in umetniška dela, je razstava dragocena za njihove vrstnike. Za učitelje in učiteljice je zanimiva predvsem z metodološkega vidika, saj je umetnico med drugim zanimalo, kaj se zgodi, če se pedagog odpove nadzoru v učilnici in sprejme negotovost in tveganja, ki sledijo.
Vodstva izvajajo vizualna umetnica in likovna pedagoginja Nevena Aleksovski (Galerija Škuc), profesorica pedagogike Sara Šabec ter sociologinja in kritičarka umetnosti Tea Hvala (obe Mesto žensk) ob pomoči intermedijske umetnice Ane Likar, ki v društvu Mesto žensk opravlja Erasmus+ prakso, in grafične oblikovalke Anje Čekada, ki prav tam opravlja usposabljanje na delovnem mestu.
Brezplačna vodstva za šole izvajamo med 6. oktobrom in 5. novembrom 2021. Za želeni termin pišite vsaj tri dni pred vodstvom na e-naslov: pedagoski.program@skuc.org
Kulturno vzgojo omogočajo: Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo in Urad RS za mladino-