
»LGBTIQ+ & Tajvan«
Minevajo tri leta, odkar je Tajvan zaoral ledino s prvimi zakonitimi porokami istospolnih parov v Aziji. Od tedaj je bilo na otoku sklenjenih že več kot 7000 istospolnih zakonskih zvez. Center za tajvanske študije Vas zato v mesecu ljubezni vabi, da v sliki in besedi spoznate mavrični Tajvan.
V sredo, 18. maja, bo med 16.20 in 17.40 na Filozofski fakulteti občinstvo najprej nagovorila predstavnica Tajvana, njena ekselenca Katharine Chang, TECO Avstrija. Sledil bo kratek zgodovinski pregled dr. Astrid Lipinsky z Univerze na Dunaju, dogodek pa bomo zaključili s tajvansko gejevsko in lezbično poezijo v slovenskem prevodu in izvedbi Oddelka za azijske študije ljubljanske Filozofske fakultete.
Ob 20. uri bo v Slovenski kinoteki sledila projekcija dokumentarnega filma taipeilove*, ki ga bo pospremil pogovor z režiserko Lucie Liu.
Program bo potekal v angleškem jeziku.
»LGBTIQ+ v Tajvanu – kratek zgodovinski pregled«
Kratka predstavitev bo opisala zgodovino prizadevanj za uzakonitev pravice do istospolnih porok na Tajvanu, ki segajo v leto 1958, ko lezbični par zaprosi za registracijo svoje zakonske zveze. Lezbijke imajo na Tajvanu precej močnejši položaj v družbenem gibanju kot drugod po svetu. Predavanje bo obravnavalo tudi vprašanje pomena kvirovske književnosti in filmov v tajvanski javni razpravi o istospolnih porokah ter zavrnitev pravice do istospolnih porok s strani splošne populacije na referendumu leta 2018. Kljub tej zavrnitvi so tajvanski pravniki dve leti kasneje v znameniti razlagi št. 748 z dne 24. maja 2017 sprejeli zakon o istospolnih porokah. V zaključku se bo predavanje dotaknilo tudi gibanj za pravice istospolnih oseb v drugih azijskih državah.
Astrid Lipinsky je študirala sinologijo in mednarodno primerjalno pravo na univerzi v Bonnu v Nemčiji, kjer je doktorirala z disertacijo o vsekitajski ženski federaciji kot komunistični množični organizaciji. Bila je mednarodna strokovnjakinja UNIFEM za enakost spolov na revnem podeželju Shandong na Kitajskem in prejemnica štipendije za odličnost pravne fakultete NCCU na Tajvanu. Dr. Lipinsky na dunajski univerzi predava od leta 2008 in je direktorica dunajskega Centra za tajvanske študije vse od njegove ustanovitve. Poučuje predvsem tajvanske študije in organizira letne akademske konference. Leta 2016 je za svoje delo prejela nagrado Franco-Taiwannaise Fondation. Pri LIT Publishers je ustanovila zbirko Vienna Taiwan Studies Series in Vienna Taiying Taiwanese Film Weekend. Njene najnovejše raziskave se osredotočajo na tajvanska družbena gibanja, LGBTIQ politiko in tajvanski film.
taipeilove*
Lucie Liu, Nemčija/Tajvan, 2019, 70 min, angleški podnapisi
Dokumentarni film, ki je bil premierno predvajan tik pred tajvansko legalizacijo istospolne zakonske zveze, prikazuje dojemanje homoseksualnosti v tajvanski družbi in obravnava številna pereča vprašanja. Kako svobodni, varni in srečni so lahko geji in lezbijke na Tajvanu? Kako se ob razkritju odzovejo njihove družine in prijatelji? Kakšno vlogo pri tem igrajo vera, družba in kultura? Trije protagonisti podajo intimna pričevanja o svojih izkušnjah, boju za pravice in doseženem napredku tajvanske družbe.
Lucie Liu je nemška filmska ustvarjalka, novinarka in politologinja. Študirala je v Berlinu, Madridu in Freiburgu, zdaj pa živi in dela v Berlinu. taipeilove* je njen debitantski dokumentarec, trenutno pa dela na svojem drugem filmu.
Program:
16:20 – 17:40, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, predavalnica 15:
– pozdravni nagovor (predstavnica Tajvana, H.E. Katharine Chang, TECO Avstrija)
– »LGBTIQ+ na Tajvanu – kratek zgodovinski pregled« (dr. Astrid Lipinsky, Univerza na Dunaju)
– tajvanska gejevska in lezbična poezija v slovenskem prevodu (Oddelek za azijske študije FF UL)
20:00 – 21:30, Slovenska kinoteka:
– taipeilove*: projekcija dokumentarnega filma in pogovor z režiserko Lucie Liu