Naročam se na e-novice
javno povabilo SKUC FB cover 2024
J A V N O
P O V A B I L O
2 0 2 4
M U Z I K A
T E A T E R
D E L A V N I C E
JAVNO POVABILO 2024
Društvo ŠKUC vabi ustvarjalke in ustvarjalce k odzivu na javno povabilo za sodelovanje pri projektih Muzika na Starem trgu , Teater v galeriji in ustvarjalnih delavnicah za otroke in mlade .
Muzika na Starem trgu in Teater v galeriji
Cikel koncertov Muzika na Starem trgu že od svojih začetkov poleg že izoblikovanih in uveljavljenih skupin, vključuje tudi mlade avtorje in izvajalce različnih glasbenih zvrsti (klasika, jazz, ambientalna, sodobna improvizirana glasba, etno, …). Prav slednje vabimo tudi v letu 2024 z javnim povabilom. V okviru cikla Muzika na Starem trgu si ŠKUC želi predstaviti nove, nekomercialne in še neuveljavljene ustvarjalce, ki bi želeli svoje delo predstaviti širši publiki v samem centru Ljubljane. Namen cikla je predstaviti raznolik program različnih glasbenih zvrsti ter zanimivih in inovativnih pristopov. V ta sklop se lahko uvrstijo tudi kombinacije različnih zvrsti umetnosti, kot je primer glasbenega performansa z igro ali glasbeno-vizualnega performansa, … Cikel koncertov Muzika na Starem trgu poteka skozi leto v Galeriji Škuc in v mesecu juliju pred Galerijo ŠKUC. Teater v galeriji je gledališki festival, ki predstavlja aktualno gledališko produkcijo za otroke in odrasle. V letu 2024 ga bomo organizirali že štirinajsto leto zapored. Festival bo potekal v mesecu juliju na malem odru pred Galerijo Škuc, zahtevnejše predstave pa v prostorih galerije. Tudi v sklopu Teatra v galeriji želimo k sodelovanju privabiti nove, nekomercialne in še neuveljavljene ustvarjalce, skupine in kulturna društva, ki želijo predstaviti svojo produkcijo. ŠKUC si želi, da bi v okviru tega cikla predstavili nova dramska dela, dela mladih neuveljavljenih dramskih ustvarjalcev, ki lahko vključujejo otroške predstave, ulično gledališče, performans, body art in inovativne kombinacije gledališča z drugimi umetnostnimi zvrstmi. Pomemben dejavnik pri izboru sodelujočih bo tako tehnična izvedljivost projekta, kot umeščenost prostora v staro mestno jedro. Izmed prejetih prijav bo selektorska komisija izbrala najmanj šest umetnikov/skupin. Prijave naj vsebujejo kratko predstavitev avtorja ali avtorske skupine, predstavitev dela ter avdio, video in slikovni material. Društvo ŠKUC prejetega materiala ne vrača.
Ustvarjalne delavnice za otroke in mlade
Program Društva ŠKUC vključuje tudi ustvarjalno-izobraževalne delavnice za otroke (Škucove packarije) in mlade (Ustvarjalni ponedeljki). Enodnevne delavnice potekajo v Galeriji Škuc in Info centru čez celo leto, večdnevne delavnice pa izvajamo v času poletnih festivalov Živa književnost in Dobimo se pred Škucem. K sodelovanju vabimo ustvarjalce in ustvarjalke z različnih področij (likovna, glasbena, gledališka, literatura, sodobni mediji …). Pri izbiri bo pomembno vlogo igrala inovativnost vsebin in pristopov. Prijava naj vsebuje kratko predstavitev avtorja in predlog delavnice, trajanje in priporočljivo starost udeležencev. Izbranim avtorjem oz. skupinam bo ŠKUC poleg honorarja omogočil tudi nadaljnje sodelovanje in pomoč ter promocijo pri nadaljnjem razvoju njihovega dela. Svoje prijave oddajte najpozneje do petka, 31. marca 2024, na naslov: Društvo ŠKUC, p. p. 4337, Ljubljana ali po elektronski pošti: info@skuc.org .
preberite več
prisotnost skupnosti razstava
P R I S O T N O S T
S K U P N O S T I
R A Z S T A V A
Lepo vabljene_i na odprtje razstave Prisotnost skupnosti v petek, 29. 3. 2024, ob 19. uri v Galeriji Škuc.
Prisotnost skupnosti / Presence of Communities 29. 3.–25. 4. 2024

Kurator_ka: Tia Čiček , Jernej Škof Oblikovanje prostora: Jan Brovč , Kovrđava Mlade raziskovalke_ci: Nuka Horvat , Tamara Mihalič , Danko Ostojić , Monika Zupin

Obrazstavni dogodki
Več informacij

V letu 2024 obeležujemo 40. obletnico gibanja skupnosti LGBTQIA+ v Sloveniji. Del celoletnega dogajanja, mdr. razstave v Muzeju novejše zgodovine, Mestnem muzeju, Galeriji Kresija, Galeriji Alkatraz, na ploščadi pri Figovcu in še marsikje, je tudi začasen skupnostno-kulturni prostor, ki ga z gradniki lokalnih LGBTQIA+ skupnosti med 29. marcem in 25. aprilom aktiviramo v Galeriji Škuc. Na eni lokaciji združujemo javna mesta, kot so lokali, knjižnice, klubi, festivali, ne nazadnje »odri/zaodrja«, brez katerih bi skupnosti ostajale javnosti skrite, težko dosegljivi varni prostori za LGBTQIA+ osebe pa še manj dostopni, kot se zdijo že sedaj. Čeprav smo v preteklih štirih desetletjih dosegli že pomembne mejnike na poti k enakopravnosti, sprejemanju in raznolikosti, vemo, da je pred nami še veliko dela.
Zavedamo se pomena kvira, ki vztrajno stremi h kvir horizontu, kot ga opredeli Muñoz [1] . Kjer prepoznavamo potencial za nadaljnji razvoj in rast naše skupnosti. Kvir horizont označuje še neuresničeno, izpostavlja razumevanje kvirovstva kot nečesa, namenjenega prihodnosti in upanju, vedno na obzorju in ne v celoti prisotno v sedanjem trenutku. Kvir horizont nakazuje, da je kvirskost način bivanja v zamaknjenem času, v katerem je primež heteroseksualnega časa prekinjen ali izstopljen.
Skupnostni prostor aktiviramo ob zavedanju, da se mnogim po svetu prostori svobode do ljubezni, do sobivanja, do izražanja močno krčijo. Aktiviramo ga ob zavedanju preteklih bojev in zgodovini mnogih izbrisov življenj lokalnih neheteronormativnih oseb. Predvsem pa ga aktiviramo v praznovanju lokalnih kulturnih, skupnostnih in aktivističnih praks, ki so uspešno vzpostavile take kulturne (infra)strukture, da še danes poganjajo ustvarjalnost in solidarnost lokalnih LGBTQIA+ skupnosti.
SKUPNOSTNO-KULTURNI PROSTORI
Z namenom izpostaviti opolnomočenje in prakse samoorganiziranja v LGBTQIA+ skupnostih ter omogočiti posameznicam_kom, ki skupnosti soustvarjajo, lastne interese, smo skupnostni prostor razdelili na gradnike: ODER/ZAODRJE, BAR, KNJIŽNICA in KVIR LAB. Tako jih lahko uporabljajo številne organizacije in skupnosti, njihova želja pa je sprejeti vsako_ega, ki želi vstopiti v varen prostor, se sprostiti, zabavati, brati in/ali se povezovati s podobno mislečimi posameznicami_ki.
ODER/ZAODRJE
Oder je srčika raznolikega in živahnega LGBTQIA+ dogajanja. Kljub obstoječim neenakostim med heteronormativnimi in kvir življenji so namreč LGBTQIA+ zabavni in kulturni programi nekakšen prostor osvobajanja, kjer se naša skupnost lahko izraža in povezuje brez spon vsakdana. Med aktivatorji odra je tudi Kabaret Tiffany, že dolga leta pomemben kulturni steber LGBTQIA+ skupnosti, ki s svojimi nastopi in predstavami prispeva k raznolikosti in sprejemanju ter ustvarja prostor za izražanje in zabavo brez predsodkov. Na odru pripravljamo številne dogodke, katerih namen je obiskovalke_ce razstave ne le spraviti v dobro voljo, temveč jim prikazati, kako pomembno vlogo imata zabava in kultura pri gradnji skupnosti.
BAR
Bar je ključen prostor diskurza, ki številnim pomeni tudi dostop do skupnosti in povezovanje z drugimi. Tu se lahko sprostite in družite s prijatelji_cami in znanci_kami, v večernih urah pa (dejavno) sodelujete v razpravah o pomembnih vprašanjih LGBTQIA+ skupnosti – tako o njeni preteklosti kot tudi prihodnosti. Bar ima na programu različne dogodke in aktivnosti, ki spodbujajo dialog med obiskovalkami_ci ter omogočajo izmenjavo mnenj in izkušenj, pa tudi pogovore z gostjami_i LGBTQIA+ skupnosti. Z raznovrstnimi prireditvami želimo graditi trdnejše vezi v skupnosti ter krepiti občutek pripadnosti in enotnosti.
KVIR LAB
Kvir lab omogoča mladim posameznikom_cam spoznavanje bogate zgodovine in teorije kvira ter razmišljanje o prihodnosti naše skupnosti. Skupina se oblikuje prek javnega poziva in prejme strokovno podporo za svoje projekte, ki se razvijajo v skladu s kontekstom razstave Prisotnost skupnosti . Kvir lab je namenjen štirim mladim osebam, ki s pomočjo kuratork_jev razstave in sodelujočih organizacij vzpostavijo delovni prostor raziskovanja raznolikega kulturnega tkiva regionalne LGBTQIA+ skupnosti. Vsaka_i sodelujoča_i skupaj s kuratorkami_ji opredeli predmet raziskovanja ter načrt izvajanja in predstavitve.
KNJIŽNICA
Knjižnica je prostor počitka in premisleka ob literaturi, ki osvetljuje različne vidike LGBTQIA+ skupnosti. Knjižnica seveda z veseljem sprejema v hrambo tudi besedila, ki bi jih radi delile_i z drugimi članicami_i skupnosti, saj je njen osnovni namen spodbuditi izmenjavo idej, poglobiti razumevanje raznolikosti in prispevati k razvoju kritičnega mišljenja v naši skupnosti. Dobrodošle_i ste vsi, ki si želite razširiti svoje znanje in razumevanje LGBTQIA+ skupnosti ter prispevati k njenemu razvoju in napredku.
Skupnostni prostori, ki jih ponuja razstava Prisotnost skupnosti, so namenjeni tako LGBTQIA+ skupnostim kot tudi vsem obiskovalkam_cem razstave, ki jih želijo obogatiti. Verjamemo v pomen odprtega dialoga, medsebojnega spoštovanja ter sprejemanja raznolikosti kot temeljnih vrednot naših skupnosti. Zato vas vabimo, da se pridružite našim aktivnostim, sodelujete v diskusijah, delite svoje izkušnje in znanje ter skupaj z nami gradite bolj vključujočo in strpno skupnost. Vaša prisotnost in angažiranost sta ključnega pomena pri oblikovanju prostorov, ki bodo omogočali rast, povezovanje in opolnomočenje vseh njenih članic_ov.

[1] Muñoz, José Esteban. 2019. Cruising Utopia: The Then and There of Queer Futurity . New York: New York University Press.

Slovenska lektura: Inge Pangos Angleški prevod: Arven Šakti Kralj Oblikovanje tiskovin in vizualij: Lea Jelenko

Kvir lab je del projekta Mladi in prihodnost LGBTQIA+skupnosti , ki se izvaja v okviru programa Erasmus+, sofinanciranega s strani Evropske unije.
Sponzor projekta: Radenska Adriatic
Program Galerije Škuc podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.
preberite več
povabilo lgbt film fest
P O V A B I L O
Z A
G R A F I Č N O
P O D O B O
Povabilo za oblikovanje grafične podobe 40. festivala LGBT filma
Ob 40-letnici festivala LGBT filma vabimo vse queer osebe, ki imajo izkušnje z grafičnim oblikovanjem, da se odzovejo na naš poziv in oblikujejo plakat letošnjega festivala. Avtor_ica najboljšega plakata bo izbran_a za oblikovanje celostne grafične podobe spletne strani, kataloga ter družbenih medijev (Instagram, FB). Delo bo plačano v okviru naših zmožnosti.
Prijave pošljite na mail: siqrd@mail.ljudmila.org do vključno 11. maja 2024.
Prijavi predložite predlog plakata letošnjega festivala, primer že oblikovane spletne strani in kratek CV. Ker stremimo k opolnomočenju skupnosti, je poziv namenjen osebam, ki se identificirajo z LGBT+.
preberite več
Roza 30.3. 2
K 4
R O Z A
S E V E N
D E A D L Y
K U N T S
sobota, 30. 3. 2024, ob 21.30, Klub K4, Ljubljana
Vstopnice v predprodaji: https://www.mojekarte.si/si/k4-roza/vstopnice-1181456.html
Vabimo vas, da se pridružite najbolj vznemirljivemu nočnemu doživetju v mestu - K4 Roza !
V Zorici gostimo pravo Ptujsko Epopejo - spektakularni šov znamenite drag hiše Kunt. Priča boste prav posebnemu ritualu. Hiša Kunt je v svoje vrste sprejela še več kraljic, kraljev in binarno presegajočih veličanstev. V epskem šovu Seven deadly kunts bodo svoje nove kolegice vodile čez vzpone in padce v krutem svetu šov biznisa. Obljubljamo, da bodo s svetom polnim lipsynca, petja, plesa in burleske mojstrice hiše Kunt zapeljale tudi vas! Ali kot je dejala njihova častna članica zdaj že pokojna Marilyn Monroe: “There's No Business Like Show Business!”
V kleti na velikem flooru se bo staremu znancu Roza zabav Adyu Toledanu, ki redno nastopa od berlinske Renate in Berghaina do newyorškega Good Rooma in londoskega Dalton Superstora, pridružil še en berlinski ustvarjalec kvirovskih plesišč - Farhan. Čeprav se predvsem osredotoča na tehno, mu prehajanja med različnimi žanri ni tuje in zase pravi: "Variety is the spice of life. A DJ is a vibe starter and at the end of the day it's all about the music, why limit yourself to one dish when you could have the entire buffet."
Njune nastope bosta s plesnimi gibi podprla ekstravagantna Prof. Pederik in Glupa Pupa.
V baru nas bo poleg dj ikone roza zabav Dukija zabavala vzhajajoča zvezda Mentalika. Music policy is pop & hyper pop.
Zabava je del 40. obletnice gibanja za LGBT pravice v Sloveniji. https://40lgbt.si/
Zorica (21:30) House of Kunt Klub K4 (23:00)
Arena
Ady Toledano https://www.instagram.com/adytoledano/ https://soundcloud.com/adytoledano23 https://ra.co/dj/adytoledano
Farhan https://www.instagram.com/farhan.wav/ https://soundcloud.com/farhan_music https://ra.co/dj/farhan
Profesor Pederik
Glupa Pupa
Bar
Duki
Mentalika
Artwork: Jakob Golob & Andrej Uzar
---
KLUB K4
Kersnikova 4, Ljubljana
www.klub-k4.si // www.facebook.com/klubk4
STAROSTNA OMEJITEV / AGE LIMIT: 18+
---
VSTOPNINA / ENTRANCE FEE:
Zorica House of Kunt: 15€
Klub K4: predprodaja 12€ / na dan dogodka 15€
Combo: 20€
---
INFO: info@klub-k4.si
GARDEROBA / LOST & FOUND: k4garderoba@gmail.com
---
Organizator:
Društvo ŠKUC // Pink. The Underground
www.skuc.org // www.facebook.com/PinkTheUnderground
preberite več
skuc ksb marec 2024
D I S S O N A N T
D E A T H
M E T A L
K O N C E R T
Replicant (US), Anachronism (CH) , Siderean (SI)
Nedelja, 31. 3. 2024, ob 20. uri, Klub Gromka, AKC Metelkova mesto, Ljubljana.
vstopnica: 12 €
ŠKUC KSB predstavlja:
Replicant (US) – dissonant death metal
YOUTUBE BANDCAMP FACEBOOK
Anachronism (CH) – dissonant death metal
YOUTUBE BANDCAMP FACEBOOK
Siderean (SI) – cosmic death metal
YOUTUBE BANDCAMP FACEBOOK
Sci-fi in death metal gresta skupaj še bolje kot zdravljenje s kristali in bpd.
Po lanskem občem grupiču možganov v blenderju, kjer so nastopili Artificial Brain & prijatelji, nas čaka nadaljevanje s samimi Replicant na (mojem vedno večjem) čelu. Nevrotični death metal (ustanovljen s strani članov samih Dystrophy), ki nadvse efektivno opiše prijetno zvočno izkušnjo paničnega napada na kokainu, medtem, ko se čez naše drhtajoče ostanke vozi Cthulhu v Tomo Vinkoviću s kančkom rje na podvozu.
Da se ne bodo počutili preveč osamljeno, jim podporo dajejo švicarji Anachronism. Nasilno, disonantno IN GLEDE NA TO, DA SO IZ ŠVICE, BOMO POD ODROM ŠVICALI HAHAHAHA SMEŠNO!!!1 (please put me out of my misery)
Za tortico v češnji pa poskrbi domači glasbeni izvoz Siderean, ki postrežejo našim nevrednim ušesom psihopatsko, kozmično izkušnjo, kjer se ob poslušanju večkrat povprašamo po mentalnem zdravju članov banda. In njihovih poslušalcev. In organizatorjih.

Kontakt: space.coitus@gmail.com
Koncert omogočata: Mestna občina Ljubljana in Ministrstvo za kulturo.
preberite več
rez 2024
R E Z !
M A L A
Š O L A
A K T I V I S T I Č N E G A
V I D E A
Sobota, 23. 3., in sobota 30. 3. 2024, ob 14.30 uri, Info center ŠKUC, Ljubljana. (Prijave se zbirajo do 22. 3. 2024)
"Rez! – Mala šola aktivističnega videa" se vrača z novim zagonom in svežim pristopom. Cikel brezplačnih delavnic in predavanj je zasnovan z mislijo na mlade, ki želijo skozi medij umetniškega videa obravnavati in osvetliti pereče družbene problematike in pojave. Udeleženci bodo imeli priložnost poglobiti svoje znanje o filmski in video produkciji, postprodukciji, scenaristiki ter uporabi dostopne tehnologije, kot so mobilni telefoni. Projekt spodbuja raziskovanje, refleksijo in debato o družbenih problematikah, ki se udeležencem zdijo pomembne, ter išče najboljše načine za komunikacijo teh tematik skozi umetniški video.
Letošnja edicija prinaša novost v obliki "bootcampa", ki bo potekal skozi dve intenzivni sobotni srečanji, 23. marca in 30. marca ob 14.30 uri. Prvo srečanje (predvideno 2 šolski uri) bo namenjeno spoznavanju, strateškemu načrtovanju, snemanju in osnovam priprave kratkega filma ter aktivističnega videa. Drugo srečanje (predvideno 4 šolske ure) bo potekalo na terenu, v starem jedru Ljubljane, kjer se bomo osredotočili na aktualne tematike povezane z življenjem v prestolnici in snemali materiale za montažo. Delavnica bo potekala v duhu eksperimentalnega filma, pri čemer bodo dovoljene tudi druge kreativne tehnike. Predznanje ni zahtevano, zaželena pa je osnovna ideja o sporočilu, ki bi ga radi prenesli preko medija kratkega filma. Ideje bomo skupaj z mentorico Valerie Wolf Gang, izkušeno pedagoginjo, intermedijsko umetnico, videastko in režiserko, dodelali in razvili.
Projekt "Rez! – Mala šola aktivističnega videa" ostaja zavezan svojemu poslanstvu spodbujanja mladih k ustvarjanju družbeno angažiranih umetniških del. Udeleženci bodo skozi celoten proces, od izbire teme do tehnične izvedbe, aktivno spoznavali, kako ustvariti umetniško delo, ki prispeva k ustvarjanju boljšega sveta. Poleg pridobivanja novih znanj in veščin bo delavnica ponudila tudi priložnost za spoznavanje, druženje in iskanju potencialnih kreativnih idej, ki se lahko spremenijo v daljnoročne zanimive projekte sodelovanja. Končni video izdelki bodo objavljeni na spletni strani projekta, s čimer bodo dostopni širši javnosti in bodo služili kot inspiracija za nadaljnje generacije mladih ustvarjalcev.
Obvezne so prijave na naslov: ustvarjalno.skuc@gmail.com . Prijave se zbirajo do 22. 3. 2024.

Organizacija: Zavod Omrežje Koprodukcija: Društvo ŠKUC Vodji projekta: Maša Cvar in Nevena Aleksovski

Projekt sofinancira Mestna občina Ljubljana - Urad za mladino.
preberite več
bober2
F E S T I V A L
B O B R I
Š K U C
2 0 2 4
Društvo ŠKUC se tudi v letu 2024 vključuje v program Festivala Bobri. Festival Bobri je ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje, ki ga prirejamo že od leta 2009. V sklopu festivala vsako leto otrokom in mladim ponudimo izbor kakovostnih kulturnih in umetniških vsebin. Vsi dogodki na festivalu so brezplačni. Več o festivalu https://bobri.si/ .
Program Društva ŠKUC:
sobota, 23. 3. 2024, ob 11.00, Stara Tobačna, za izven
dobimo se pred glavnim vhodom v Staro Tobačno (Tržaška 2)
Na obisku pri Bojani Ristevski Mlaker , voden ogled ateljeja in ustvarjalna delavnica.
Bojana Ristevski Mlaker je umetnica, oblikovalka unikatne keramike ter lastnica keramičnega studia Juha. Tokrat jo bomo obiskali v njenem keramičnem studiu v Stari Tobačni. Bojana nam bo predstavila svoj delovni prostor, izdelke, ki jih ustvarja ter nam, na splošno, bo približila čudoviti svet unikatne keramike. Spoznali bomo na kakšne načine lahko oblikujemo glino ter kako poteka proces žganja gline in glaziranja izdelkov, predvsem pa bomo zakopali svoje kreativne rokice v glino, gnetli, oblikovali, se družili, spoznavali in skupaj ustvarjali.
Obisk vodi Nevena Aleksovski.
Trajanje: 90 min
Priporočena starost otrok: 4+
Število otrok: največ 10
Za ves material za ustvarjanje bo poskrbljeno.


sreda, 20. 3. 2024, ob 10.00, Galerija Škuc, Stari trg 21, za OŠ in vrtce
Prizori iz druge perspektive , fotografska delavnica
Na fotografski delavnici bodo udeleženci spoznali širši pomen povezovanja in sodelovanja skozi fotografijo. S fotografijami bodo ustvarjali nove poglede in se medsebojno spoznavali in skozi kratko predavanje osnov digitalne fotografije poskusili v objektiv ujeti različne vidike čustev. Spoznali kako različna ozadja in rekviziti spremenijo fotografijo. Na koncu bodo svoja razmišljanja ob fotografijah tudi predstavili.
Delavnico vodi MgA. Jasna Klančišar.
Trajanje: 90 min
Priporočena starost otrok: 5+
Število otrok: največ 15
Zaželen je fotoaparat ali pametni telefon. Za ostali material bo poskrbljeno.

četrek, 4. 4. 2024, 10.00 , Galerija Škuc
Pravljično druženje z Alenko Spacal
Plastelinčica in časopis, pripovedovanje pravljice in ustvarjalnica
Pravljičarka Alenka Spacal bo otrokom pripovedovala iz avtorske slikanice PLASTELINČICA IN ČASOPIS (Bajalka, 2022). Slikanica je posvečena časopisni kulturi, saj postaja časopis kot tiskani medij v digitalni dobi vse bolj ogrožen. Plastelinčica ob časopisu najprej spoznava, kaj vse pomeni kultura, nato pa s prijateljico Plastelinkico časopis uporabita za oblikovanje svojih umetnin in igrač. Otroci, ki časopisa sami še ne berejo, tako odkrivajo, na kako raznolike načine je star časopisni papir mogoče uporabiti kot material za lastno ustvarjalnost.
Slikanica najmlajšim razkriva različna umetniška področja. Seznanja jih z bralno kulturo ter z likovno, gledališko, glasbeno in s plesno umetnostjo. Avtorica je vse naslikane figurice predhodno oblikovala iz plastelina.
V likovni ustvarjalnici bodo otroci ustvarjali iz starega časopisnega papirja, ki ponuja nešteto možnosti za kreativno igro. Poleg izdelanih ladjic, letal, žog in kap so lahko še posebej humorne maske iz zmečkanega časopisa, ki burijo domišljijo v nizu neskončnih asociacij.
Alenka Spacal je pisateljica, ilustratorka in pravljičarka. Kot samozaposlena v kulturi deluje pod okriljem Bajalke, zavoda za založništvo in umetnost pripovedovanja. Ustvarila je pet avtorskih slikanic: Plastelinčica in časopis (2022), Fižolčica beži pred fižolovo juho (2019), Modre ptičje misli (2018), Kako ti je ime? (2018) in Mavrična maškarada (2013). Avtorica pripoveduje otrokom pravljice ob slikanicah. Razstavlja na samostojnih in skupinskih razstavah ilustracij doma ter v tujini. Več na spletni strani: www.bajalka.si.
Trajanje: 90 min
Priporočena starost otrok: 4+
Število otrok: največ 20
Za ves material za ustvarjanje bo poskrbljeno.

foto: Gregor Salobir Mars

sobota, 6. 4. 2024, ob 11.00, Trg Prekomorskih brigad 1, za izven
dobimo se pred glavnim vhodom v stavbo na Trgu Prekomorskih brigad 1, zraven Kina Šiške
Na obisku pri Neveni Aleksovski , voden ogled delovnega prostora in ustvarjalna delavnica,
Nevena Aleksovski je slikarka, ilustratorka in likovna pedagoginja. Tokrat jo bomo obiskali v njenem delovnem prostoru na Trgu Prekomorskih brigad 1. Nevena nam bo razkazala prostor v katerem ustvarja, predstavila svoja dela, tehnike v katerih ustvarja ter tematike, ki jo v njenem delu zanimajo. Pogovorili se bomo o umetniškem poklicu, o tem kaj pomeni biti umetnik_ca ter kako nam lahko umetnost pomaga, da se izrazimo ter globlje povežemo med seboj. Nato bomo tudi sami ustvarjalni. Z Nevenino pomočjo bomo ustvarili ogromno skupinsko risbo na kateri bomo eksperimentirali z različnimi risarskimi tehnikami, svobodno izražali svoja čustva in ideje, predvsem pa se bomo povezovali, družili, spoznavali, igrali in skupaj ustvarjali.
Obisk vodi Nevena Aleksovski.
Trajanje: 90 min
Priporočena starost otrok: 4+
Število otrok: največ 10
Za ves material za ustvarjanje bo poskrbljeno.

Program Društva ŠKUC sofinancirajo: mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo in Urad RS za mladino.

































preberite več
kabaret tiffany presents art
K A B A R E T
T I F F A N Y
A R T
KABARET TIFFANY PRESENTS: ART
Petek, 5. 4. 2024, ob 21.00, Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana.
Cenjeni ljubitelji ekscentričnosti in izjemnosti. Vabimo vas na ogled spektakla "ART" - mojstrovino zablode in veličine!
Stopite v svet avantgardnega izražanja, kjer se meje konvencionalne umetnosti razbijajo v kolaž živahnih odtenkov in nebrzdane ustvarjalnosti. Kabaret Tiffany, v vsej svoji bleščeči slavi, s ponosom predstavlja: "ART" - drzno združitev kabareja in praznovanja queer kulture, postavljeno v svete dvorane naše slavne galerije Škuc!
Načudite se drznim podvigom naših izvajalcev, ko zameglijo meje med realnostjo in fantazijo, izzivajoč bistvo umetniškega izraza. Poglobite se v globine zablode, ko raziskujemo kompleksnosti človeške psihe skozi lečo satire in muhavosti.
Pridružite se nam na večeru veselja, kjer je edino pravilo, da sprejmete nekonvencionalno in zanikate normo. Kabaret Tiffany vas vabi, da odvržete okove konformnosti in plešete po ritmu lastnega srca, v ozadju kulturnega ikonoklazma in brezobzirnega samoopredeljevanja
Nastopajoči_e:
Nastopajo: Madam Scarlet, Anđa Rupić, Prof. Pederik, Ami Queen in Saška Depresso

Vstopnina / Entrance fee : 8 € (priporočene rezervacije: info@skuc.org )

Dogodek poteka ob programu razstave Prisotnost skupnosti v Galeriji Škuc in je del kulturnega programa ob obeležitvi 40. obletnice gibanja LGBT+ skupnosti v Sloveniji. Več o razstavi in programu najdete na spodnjih povezavah.
Razstava prisotnost skupnosti: https://www.galerijaskuc.si
Program 40. obletnice gibanja LGBT+ skupnosti: https://40lgbt.si/

Program Društva ŠKUC omogočajo: Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo in Urad RS za mladino
preberite več
gaza fb cover
S O L I D A R N O S T N O
Z B I R A N J E
S R E D S T E V
Z A
G A Z O
Solidarnostno zbiranje sredstev za Gazo
Gaza Solidarity Fundraiser
ponedeljek, 8. 4. 2024, od 18h dalje v Galeriji Škuc
V minulega skoraj pol leta, kolikor traja zadnja izraelska vojaška ofenziva na Gazo, je bilo ubitih več kot 31.000 Palestincev in več kot 74.000 ranjenih. Skoraj 70% žrtev je žensk in otrok, več kot 20.000 otrok pa velja za sirote »brez preživelega družinskega člana«, kar »predstavlja humanitarni in moralni izziv, brez primere v človeški zgodovini« (Vir: UNWRA, Doctors Without Borders). 60% infrastrukture Gaze je bilo poškodovanih ali uničenih, 75% prebivalstva pa je notranje razseljenih, brez dostopa do hrane, čiste vode, zdravil ter zdravstvene pomoči in oskrbe (Vir: OCHA).
V želji, da za ljudi iz Gaze prispevamo vsaj skromno finančno pomoč organiziramo solidarnostni fundraiser, ki bo potekal 8. aprila 2024, od 18h dalje v Galeriji Škuc (Stari trg 21, Ljubljana) v obliki pop up art / goodies sejma in garažne razprodaje.
Lepo vabljene_i, da se nam pridružite!
Na dogodku bo možno, po dostopnih cenah, kupiti umetniška dela umetnic in umetnikov iz Slovenije in regije, različne izdelke ustvarjalk in ustvarjalcev, izdelke iz garažne razprodaje ter sveže pecivo in pijačo.
Vsa sredstva od prodaje bodo donirana https://gabusittahchildrensfund.org/
Sodelujoče_i ustvarjalke_ci: Arjan Pregl, Miha Perne, Tadej Vaukman, Helena Tahir, Mina Fina, Maja Babič Košir, Nevena Aleksovski, Jaka Vatovec, Urška Alič, Zoran Pungerčar, Marko Šajn, Simon Kocjančič, Bojana Ristevski Mlaker, Primož Zorko,Tamara Mihalič, Nika Rupnik, Lina Rica, Miha Maješ, Maja Šimenc, Špela Gale, Apolonija Lučić, Než Dobrovoljc, Sara Zupančič, Swati Indeera Parwani, Eva Palčič, Olivia Morris Andersen, Veronika Kržičnik, Hsin Jan Chao, Kolektiv Podmladek, Ravnikar Gallery Space, Juha Studio keramike, NADA, sarivalenci, Petja Zorec, rx:tx, Ivana Bajec, Nina Čelhar …
Seznam sodelujočih bomo sproti dopolnjevale_i. Stay tuned!
Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate na: nevena.aleks@gmail.com ali jstardelova@gmail.com

Se vidimo!
preberite več
eurotrash 12 4 2024 fb cover
E U R O T R A S H
Petek, 12. 4. 2024, ob 22. uri, Klub Gromka, Ljubljana.
Spoštovani popotniki duše, ki ste na poti do notranjega razcveta. Vabimo vas, da se pridružite edinstveni eurodance pustolovščini, kjer se srečujejo ritmični zvoki in duhovna transformacija! Ta zabava ni le običajna noč plesa in glasbe, temveč potovanje navznoter, ki vas bo popeljalo na novo raven zavedanja in duhovne rasti.
Protein bo poskrbel za navdušujočo atmosfero in vrhunsko ugodje. Vi pa kot plesalci postanite kanal za pretok univerzalne energije, ki krepi vašo duhovno povezavo z pozabljenimi zakladi 90’ in 00ih.
Eurotrash is love! Eurotrash is life!

Artwork: Andrej Uzar

Klub Gromka https://www.klubgromka.org/ VSTOPNINA / ENTRANCE FEE: 6 € Organizator: Društvo ŠKUC // Pink. The Underground www.skuc.org // www.facebook.com/PinkTheUnderground
preberite več
emis2024
E M I S 2 0 2 4
R A Z I S K A V A
Raziskava EMIS2024 (The European MSM and Trans people Internet Survey) je skupni projekt akademskih, skupnostnih in vladnih partnerjev po vsej Evropi, namenjen informiranju o spremembah na področju spolnega zdravja za MSM (moški, ki imajo spolne odnose z moškimi). Gre za največjo mednarodno raziskavo spolnih navad na področju Evrope, ki so jo do zdaj izvajali v letih 2010 in 2017 z osnovnim financiranjem iz Zdravstvenega programa Evropske unije.
Pomagaj nam pridobiti reprezentativni vzorec za področje Slovenije in sodeluj v največji svetovni raziskavi o spolnem vedenju moških in transspolnih oseb, ki imajo spolne odnose z moškimi (MSM).
Sodeluješ lahko tako, da enostavno izpolniš anketni vprašalnik prek povezave . Odgovore zbiramo do sredine aprila!
Zahvaljujemo se ti za sodelovanje. Pridobljeni rezultati nam bodo namreč v veliko korist pri našem nadaljnjem delu.
Povezava do vprašalnika: https://maastrichtuniversity.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_00TU5rrPxK3dzoO
preberite več
VLB2024 25 04 Event Photo fb
V E L I K O
L E Z B I Č N O
B R A N J E
2 0 2 4
Tudi Petra bo bral_a
Četrtek, 25. 4. 2024, ob 19. uri, Klub Monokel, AKC Metelkova mesto, Ljubljana.
Drage_i, tik pred mednarodnim dnevom vidnosti lezbijk se ima seveda zgoditi 3. Veliko Lezbično Branje alias TUDI PETRA BO BRAL_A 2024. In tudi letos vabimo vse lezbijke, trans-, bi-, gej, kvir, aro-, ace-, fem, buč in druge_i posameznice_ki na spektru seksualne, spolne ter žanrske nenormativnosti, ki pišete poezijo, prozo, dramatiko, eseje, hibridno literaturo ali pa se na literarne kategorije kar lepo požvižgate, da se prijavite in se nam s svojimi teksti pridružite na branju, druženju in poplesavanju.
Prijave zbiramo na naslovu vizibilija@skuc.org in prek gugl obrazca: https://forms.gle/2THtk1PF2b17okmJ9
Začnemo ob sedmih.
Kdaj končamo, ni znano.
Muzika: Strupene lajdre – prvi trans punk bend na Slovenskem Meta in Dodirni mi kolena večkrat Dobrote za piknit: Pripravlja Verica.
Vstopnina: Itak da ne.
Moderacija: Dragičević in Liponik
Oblikovanje: Petra Hrovatin
Tehnika: Klub Monokel, zanj Maja Pahor et al.
S toplimi pozdravi, Vaši in naši ekipi Škuc Vizibilije in Kluba Monokel
preberite več
bralni klub za mlade april2024 splet
B R A L N I
K L U B
Z A
M L A D E
Četrtek, 25. 4. 2024, ob 18. uri, Info center ŠKUC, Stari trg 21, Ljubljana.
Vljudno vabljeni_ne na bralni klub za mlade!
Tokrat beremo knjigo Guernseyjsko društvo za književnost in pito iz krompirjevih olupkov avtoric Mary Ann Shaffer in Annie Barrows.
Smo v letu 1946 in pisateljica Juliet Ashton se ne more domisliti, o čem bi pisala. Nenadoma prejme pismo Dawseyja Adamsa iz Guernseyja – po naključju je dobil v roke knjigo, ki je nekoč pripadala njej. Ko odkrijeta svojo skupno ljubezen do branja, si začneta dopisovati. Dawsey razkrije, da je član Guernseyjskega društva za književnost in pito iz krompirjevih olupkov, kar spodbudi njeno radovednost in kmalu si dopisuje še z drugimi člani. V navalu pisem, ki pripovedujejo zgodbe o življenju na Guernseyju pod nemško zasedbo, se Juliet zave, da je samo društvo vsaj toliko nenavadno kot njegovo ime. Mary Ann Shaffer je zgodbo zasnovala kot niz pisem, ker se ji je zdelo, da bo tako lažje. Uspelo ji je mojstrsko predstaviti značaje in skrbi prebivalcev Guernseyja, ki so pravkar preživeli grozote in tegobe druge svetovne vojne.
Bralni klub je namenjen vsem mladim, ki radi berete in se o prebranih knjigah tudi pogovarjate. Vodi ga Tadeja Pepeljnak, študentka gozdarstva. V prostem času poleg lazenja po gozdu in druženja z drevesi rada preživlja čas z dobrimi knjigami in prijatelji ter trapastimi ali poglobljenimi debatami o življenju, vesolju in sploh vsem.
Bralnega kluba se lahko udeležite, tudi če knjige niste prebrali v celoti. Na bralnem klubu namreč teme v knjigi navezujemo na lastno življenje in svoje izkušnje.
Na bralnem klubu se dobimo ob 18.00 v Škucu na Starem trgu 21.
Če se bralnega kluba udeležite več kot 5x, vam podarimo knjigo Založbe ŠKUC.
Za vsa dodatna vprašanja smo vam na voljo na info.center@skuc.org .

Dogodek sofinancirata Mestna občina Ljubljana in JAK.
preberite več
mladi raziskovalci
M L A D I
R A Z I S K O V A L C I
V I I .
K O N C E R T
Mladi Raziskovalci VII.
Manica Slapšak – Elíps
Gaj Bostič – Mrk
26. april 2024, ob 20.00, Galerija Škuc, Ljubljana
Cena vstopnice: 5 EUR/3 EUR [dijaki, študenti, upokojenci] V petek, 26. aprila 2024, ob 20.00 se bo v Galeriji Škuc v Ljubljani odvil dvojni koncert, ki bo predstavil delovanje programa Mladi Raziskovalci, ki ga izvaja Inštitut .abeceda. V prvem delu bo Manica Slapšak v zasedbah solo in kvartet predstavila projekt Elíps, v drugem delu pa bo s projektom Mrk v solo in trio izvedbi nastopil Gaj Bostič. Cikel rezidenc, koncertov in performansov Mladi Raziskovalci je namenjen vodeni vključitvi izbranega ustvarjalca mlajše generacije v profesionalna infrastrukturna in raziskovalna okolja. Manica Slapšak – Elíps Elpis – grška beseda, ki označuje pričakovanje oz. upanje – naj bi bila najbolj naravna posledica prisostvovanja rojevanju novega zvoka. Še toliko bolj, ko glasbe ne dojemamo zgolj v smislu obrti, pač pa jo obravnavamo s spoštovanjem, ki pritiče višji, avtonomni in morda ne v polnosti razumljeni entiteti. Pomiritev, da res smemo upati na več in segati k višjim stvarem, da pa je hkrati ura blaženosti nastopila že zdaj in jo lahko kljub lastni nepopolnosti mirno užijemo - že zdaj. Projekt z istim imenom išče odgovore na prav to vprašanje – kakšna glasba, v vseh ozirih, nas resnično preobraža? V centru projekta bo prvo ranljivo odkrivanje koščka agapičnih razsežnosti glasbe, ki se bo z (za)upanjem prelilo v ustvarjanje novih kompozicij. [Manica Slapšak] IZVAJALKE: Manica Slapšak , viola Valentina Reberšak , vokal Nuša Rejc , violina, Tara Korica , violončelo
Manica Slapšak (Celje, 2000) je študentka viole na Akademijo za glasbo v Ljubljani v razredu doc. Maje Rome. Je članica godalnega kvarteta Perpetuum in godalnega kvarteta Krklec. Redno sodeluje v orkestrih - Ensemble Dissonance, orkester Amadeo, Slovenski festivalni orkester in camerata SMO, kot substitutka pa tudi s simfoničnim orkestrom RTV Slovenija ter raznimi priložnostnimi sestavi. Udeležila se je mojstrskih tečajev pri pedagogih kot so Nobuko Imai, Emile Samama Cantor, Maja Rome, Halfried Fister in Volodja Balzalorsky. Gaj Bostič – Mrk Projekt Mrk je srečanje raznolikih glasbenih elementov, kjer vsak žanr prispeva svoj edinstven odtenek v celotno paleto zvoka. Rezultat je dinamična fuzija, ki se ne ujema s tradicionalnimi kategorizacijami. Vsaka skladba je odsev želje po raziskovanju meja in neznanega območja. Mrk kot pojem označuje trenutek, ko svetloba in tema plešeta v vesoljnem plesu. Na eni strani imamo svetlobo, ki odraža svetlost in energijo, ter na drugi temo, ki nosi globino in skrivnost. V projektu se želim poigravati s temi nasprotji, podobno kot planeti, ki prečkajo svoje orbite in se za trenutek prekrivajo. Prisotnost svetlobe se odraža v zvenu saksofona, njune melodije razsvetljujejo močno ritem sekcijo, ki se giblje v temni kulisi, medtem ko klaviature in efekti dodajo globino prostoru, ustvarjajoč kontrastno vzdušje. Čeprav samo besedo mrk prej asociiramo s temo, želim s tem projektom predstaviti tudi svetlob in njuno sožitje. Ideja je glasbo narediti čim bolj naravno, blizu ljudem na telesnem in duševnem nivoju. [Gaj Bostič] IZVAJALCI: Gaj Bostič , bobni Jošt Lampret , bas Mark Žakelj , kitara
Gaj Bostič (Izola, 2001) je trenutno študent programa jazz bobni na zasebni univerzi za glasbo in umetnost na Dunaju – MUK pri prof. Mariu Gonziju. Pri 11 letih je začel redno koncertirati z različnimi rock in jazz zasedbami, leta 2018 je postal stalni član zasedbe Pi Jammies (danes P’Jays), s katero je posnel dva albuma. Prav tako je član zasedbe Spiral Mind, ki je zelo aktivna tako na domačih kot tudi na tujih tleh. Izdali so dva albuma in nastopili na slovenskem Mentu, na dunajskem festivalu Waves, na madžarskem festivalu Made in Pecs, na Radiu Popolari v Milanu in pa v Zagrebu na festivalu SUBSTRAT v sklopu Enlarge Europe. Leta 2023 je prvič nastopil na Ljubljana Jazz Festivalu s svojo dunajsko zasedbo Fishsticks. Gaj je tudi stalni član zasedbe Hei’an, slovenskega metal novinca, s katero so izdali svoj prvenec in uspešno koncertirajo po Evropi in širše. Poleg tega veliko nastopa z drugimi slovenskimi jazz glasbeniki kot so Jure Pukl, Jošt Lampret, Teo Collori, Tomaž Gajšt, ipd. Mladi Raziskovalci je program Inštituta .abeceda, ki ga podpira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije. Koncertna edicija poteka v sodelovanju z društvom Škuc.

Avtorja fotografij sta Tina Stariha (Manica) in Chris Parker (Gaj).
preberite več
40 let gibanja javni poziv
R A D I
B I
S L I Š A L I
T V O J O
Z G O D B O
40. obletnica gibanja skupnosti LGBT v Sloveniji
Radi bi slišali tvojo zgodbo!
Letos praznujemo 40. obletnico gibanja LGBT v Sloveniji. Ob tej priložnosti se bo skozi leto odvilo več razstav in dogodkov, ki jih pripravljamo v Društvu ŠKUC, Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije ter Mestnem muzeju Ljubljana (MGML). S partnerji projekta poudarjamo pomembnost vsestranskega prepoznavanja pomena tega zgodovinskega angažmaja družbene skupine in se dotika lokalnih, nacionalnih in mednarodnih vidikov gibanja LGBT.
Zato v prvi fazi h konkretnemu sodelovanju vabimo vsakogar, ki bi si želel o omenjeni temi prispevati svojo zgodbo, predmet, spomin. Namen javnega poziva, ki je objavljen na spletni strani: https://40lgbt.si/ , je povabilo k sodelovanju za vse, ki si želijo s svojimi izkušnjami, spomini in predmeti soustvariti in dokumentirati raznolikost zgodovine LGBT skupnosti v Sloveniji. Sodelovanje bo oblikovalo bolj avtentično sliko ključnih dogodkov ter tako obogatilo našo kulturno in družbeno dediščino.
Enakost in enakopravnost LGBT-ljudi se je v Sloveniji v zadnjih 40 letih izboljšala, k čemur je prispevalo predvsem skoraj štiridesetletno neutrudno delo številnih civilnodružbenih organizacij, skupin in posameznic_kov ter njihovih lokalnih in mednarodnih zaveznic_kov. Razširitev tega gibanja iz Ljubljane na celotno ozemlje države in tudi zunaj nje je zaznamovala težka in zapletena pot, tako z vidika sprejemanja in osveščanja družbe kot tudi zakonskih, tj. pravo-formalnih določil, ki naj bi omogočali dostojno življenje vsakemu posamezniku znotraj naše družbe.
Z omenjeno institucionalno mrežo bo gibanju LGBT namenjen prepotreben prostor znotraj javnih kulturnih institucij. Na ta način želimo muzeje odpreti in nuditi prostor za predstavitev tudi tistim družbenih skupinam, ki tradicionalno delujejo izven tovrstnih ustanov oz. njihovo delovanje pogosto ni prepoznano ali beleženo, čeprav je jasno, da je njihova zapuščina sestavni del našega okolja.

Foto: Obvoznica mimo nestrpnosti. Junij 2001, Ljubljana. Foto: Brane Mozetič. Škuc LGBT digitalni arhiv 1984-2021. Hrani: Inštitut za novejšo zgodovino, Ljubljana.

Kontakti za medije:
Urša Karer, Mestni muzej Ljubljana, ursa.karer@mgml.si Jernej Škof, Društvo ŠKUC, info@skuc.org , jernej.skof@skuc.org Barbara Kolenc, Muzej sodobne in novejše zgodovine, barbara.kolenc@muzej-nz.si

preberite več
Niet 40 let
N I E T
4 0
L E T
K O N C E R T
Petek, 24. maj 2024, ob 21. uri, Križanke
Legendarna slovenska punk skupina Niet je bila ustanovljena konec leta 1983. S hitrimi in melodičnimi skladbami, mračnimi osebno-izpovednimi besedili glavnega avtorja Igorja Dernovška in karizmatičnim frontmanom Primožem Habičem se je hitro uveljavila na tedaj zelo močni ljubljanski hard-core sceni, a je kmalu v nasprotju z ostalimi skupinami ubrala svojo pot. V prvem obdobju svojega delovanja do leta 1986 je ustvarila številne uspešnice, med drugim Depresijo, Ritem človeštva, svoj največji hit Lep dan za smrt, Vijolice, Februar…. Primož Habič je maja 1991 umrl zaradi prevelikega odmerka heroina, po njegovi smrti in prvi vrnitvi v letu 1993 pa se je med mladimi v Sloveniji sprožila prava Nietomanija.
Vrnitev je bila zaradi odstotnosti pravega frontmena kratka. Ko je že kazalo, da Nietov ne bo na odru nikoli več, pa se skupina v začetku leta 2008 vrnila z novim pevcem Borutom Maroltom in v skoraj popolni prvotni postavi. Maja 2008 so priredili veličasten vrnitveni koncert v razprodanih ljubljanskih Križankah, katere so znova napolnili dve leti kasneje ob predstavitvi svoje prve „prave“ plošče Trinajst. Jeseni 2011 se je skupina lotila novega velikega izziva – punk musicala Rokovnjači, ki je na Tednu slovenske drame dobil nagrado za najboljšo predstavo po izboru strokovne žirije. Po naslednji plošči V bližni ljudi iz leta 2014 in novi turneji so se Nieti za tri leta začasno poslovili.
Znova so se vrnili konec leta 2019 in po novih koncertih, a tudi številnih prekinitvah zaradi covida, letos na novo posneli pet skladb. Prvi singel med njimi je Ruski vohun, ki je bil sicer posnet že leta 1993, po smrti Primoža Habiča, ko je vokalno vlogo prevzel Igor Dernovšek. Omenjena skladba je glede na število ogledov po Youtubu drugi največji hit skupine Niet, fantje pa so se jo odločili znova posneti tako zaradi aktualnosti tematike kot dejstva, da je z novim pevcem Borutom Maroltom postala še boljša.
Okroglo obletnico delovanja na glasbeni sceni bodo NIET zaznamovali z velikim koncertom z gosti, ki se jim bodo v petek, 24. maja 2024, pridružili v legendarnih ljubljanskih Križankah.
VSTOPNICE: Early bird: 29,90 - RAZPRODANO! Predprodaja: 34,90 Na dan koncerta: 39,90

Glavni medijski pokrovitelj dogodka: VAL 202 Organizator: Društvo ŠKUC v sodelovanju s Prireditveno agencijo 19, d.o.o.
preberite več
02 03 Pino utube
L I T E R A R N I
G L A S O V I
P O D C A S T - 6
Tanjin zadnji letošnji gost je Pino Pograjc , študent anglistike in primerjalne književnosti na magistrski stopnji na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Rojen leta 1997, odraščal je v Kamniku, kjer je na tekmovanjih v slam poeziji prvič bral svoje pesmi pred občinstvom in nekajkrat zmagal. Leta 2022 je postal del selekcijske ekipe za Festival LGBT Filma v Ljubljani. Istega leta je založba Črna skrinjica izdala njegov pesniški prvenec Trgetanje , za katerega je dobil nagrado za najboljši literarni prvenec, ki se podeli v sklopu Slovenskega knjižnega sejma. Leta 2023 se je pridružil mednarodnemu pesniškemu projektu POT-VOT (Poezija sodobnosti – glasovi prihodnosti), s katerim bodo sodobni pesnice in pesniki obiskovali srednje šole. Njegova pesem »burleska« je bila za zbornik Rukopisi prevedena v srbščino. Lidija Dimkovska je izbor njegovih pesmi prevedla v makedonščino za platformo Blesok. Anamarija Šporčič je njegovo poezijo vključila v svoje predavanje o slovenski LGBT+ literaturi na St. Mary's College of Maryland.Dr. Borut Škodlar ga je septembra 2023 povabil kot govorca na mednarodni konferenci Contemplative Traditions and Psychotherapy , kjer je v pogovoru s z dr. Škodlarjem govoril o poeziji kot načinu osmišljanja psihotičnih izkušenj.
Podcast: https://open.spotify.com/episode/0pQKRmzrlwNL2bNJK3YPOz?si=tDQHnSSxTt-MzHPzmPnWtg

Asociacije : rdeča - olimpija in bači poljubi
Časovni stroj : kako je učiteljica slovenščine vzpodbujala Pina k pisanju, kdaj je zvedel za Braneta Mozetiča in nekaj o filmu. Veš kaj je videoteka?
Jezikovni vozli: baksuz, čš, gegice, mastić, lol
Degustacija: Izbruhek XVI, Naj nihče ne spi, Palestina, Radniškaj
Knjižna priporočila: Jericho Brown - The Tradition, Andreja Štepec - Jesenožki, Karel Hmeljak - Zategadalj, Blaž Božič: mleček, žbunje: grobovi v njem.
Literarne glasove ustvarjajo: Tanja Matijašević z gosti,
ŠKUC s podporo Javne agencije za knjigo,
grafična podoba: Anja Cimerman
preberite več
N I
N A M
V S E E N
P O D C A S T
Poslušate lahko naslednje podcaste:
o endomitrozi: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Endometrioza-e23osn0
Bistro pri lačnem študentu: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Bistro-pri-lanem-tudentu-e1vdl0j
38. Festival LGBT filma: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/38--festival-LGBT-filma-e1rpdco
Svetovni dan duševnega zdravja: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Svetovni-dan-duevnega-zdravja-e1p5hs9
Zvok mladosti: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Zvok-mladosti--osrednji-dogodek-ob-Evropskem-letu-mladih-2022-e1jevv2
Mladi in politična participacija: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Mladi-in-politina-participacija-e1heb18
Perkarno delo: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Prekarno-delo-e1fq1lm
o prostovoljstvu : https://anchor.fm/dashboard/episode/e13pgpi
o Paradi ponosa: https://anchor.fm/dashboard/episode/e13ilq5
o kulturi avtonomnih prostorov: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
Stanovanjska problematika: https://podcasters.spotify.com/pod/show/ni-nam-vseen/episodes/Stanovanjska-problematika-e1doq9k
o lažnih novicah : https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
EVS prostovoljec v Berlinu: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
Življenje z manj odpadki: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
Mladi in duševno zdravje: https://open.spotify.com/show/1uhCJLyYCHW0s5MxvqIyAH
preberite več
Skupaj-obvladujemo-hiv-stigmo-cover
S K U P A J
O B V L A D U J E M O
H I V
S T I G M O
Objavljamo novo knjižico z naslovom Skupaj obvladujemo hiv stigmo , ki je nastala z izmenjavo vidikov ljudi s hivom in zdravstvenih delavcev na stigmo povezano s hivom, z namenom da bi se stvari izboljšale.

Knjižica je bila sofinancirana s sredstvi Ministrstva za zdravje.
preberite več
ŠKUC-ZBORNIK končen-naslovnica 1
Z B O R N I K
I N F O R M I R A N J E
M L A D I H
Pri Društvu ŠKUC je izšel zbornik »Primeri dobrih praks s področja informiranja mladih v Sloveniji«. V zborniku lahko najdete dobre prakse s področja informiranja mladih, si preberete zakaj je informiranje mladih pomembno ter kaj vse se na področju informiranja mladih dogaja v Sloveniji. Zbornik je nastal v okviru Ljubljanske mreže info točk, ki se ukvarja z informiranjem mladih v Ljubljani. link do zbornika je tukaj: http://www.lmit.org/wp-content/uploads/2021/01/SKUC-ZBORNIK.pdf Zbornik je financiral Urad za mladino MOL.
preberite več
2020-Knjiznica-1-15.5.2020  2
L E Z B I Č N A
K N J I Ž N I C A
I N
A R H I V
LEZBIČNA (LGBT+) KNJIŽNICA IN ARHIV vsak četrtek in petek, med 15.00 in 19.00, Metelkova 6, 1000 Ljubljana, (julij, avgust zaprto) Lezbična (LGBT+) knjižnica in arhiv , projekt Lezbične sekcije Škuc-LL , zaobjema delovanje specializirane knjižnice in arhiva, ki sta namenjena lezbičnim in gejevskim študijam (LGBT), študijam spolov in seksualnosti, človekovim pravicam in razvoju GLBT+ skupnosti in gibanja v Sloveniji. Je edina tovrstna specializirana zbirka v Sloveniji ter v širši regiji in je v teku let postala referenčna, saj pokriva področje, s katerim se sistematično ne ukvarja nobena druga splošno izobraževalna ali specializirana knjižnica ali ustanova v Republiki Sloveniji. Neprekinjeno deluje od maja 2001. Zbirka Knjižnice zaobjema preko 6000 bibliografskih enot (klasično knjižno gradivo, avdio in vizualno gradivo), ki se deli na strokovno literaturo (teorija); pravne dokumente EU in R Slovenije (zakoni in predpisi na področju GLBT); priročnike za varstvo človekovih pravic; slovensko leposlovje (poezija, proza); tuje in prevodno leposlovje (poezija, proza); periodiko (revije, serije); poljudno gradivo (stripi, vodiči); avdio-vizualno gradivo (zvočni zapisi, VHS, DVD, fotografije, plakati, transparenti); dokumentarno gradivo (arhivski dokumenti); medijski arhiv; slovensko GLBT bibliografijo. Zbirka je klasificirana v skladu z osnovnimi bibliotekarskimi standardi. Lezbična (LGBT+) knjižnica in arhiv predstavlja znotraj samega AKC Metelkova enega od členov metelkovskih knjižnic (skupaj s knjižnico Mirovnega inštituta , StripBurgerja , SCCA in Škratove čitalnice ), obsežnih kolekcij, ki v prostoru Slovenije ohranjajo in negujejo javno dostopni fond predvsem sodobnih teoretskih in umetniških zvrsti, nepogrešljivih za razvoj kritičnega mišljenja. Pripravila: Nataša Velikonja, koordinatorka Lezbične knjižnice projekt omogoča: Mestna občina Ljubljana
preberite več